Kde jste: Hlavní stránkaO násHistorie firmy RobertNemec.com

Historie firmy RobertNemec.com

Agenturu RobertNemec.com založil Robert Němec v roce 2001. Dozvíte se, jak vznikla, jak získávala klienty, jaké byly její finanční výsledky, jak vznikla značka RobertNemec.com a další informace.

Rok 2001

Robert Němec založil svou firmu jako poptávku na výstavbu internetového obchodu 21. 5. 2001, krátce po svých 21. narozeninách. Do té doby byl zakladatelem a prezidentem občanského sdružení ChristNet.cz a studoval psychologii a politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Jednoho dne mu zavolal Libor Loder, vlastník společnosti Idea Impo, „že by měl zájem o něco podobného, jako je ChristNet.cz“.

Ze společné schůzky vyplynulo, že by si Libor Loder přál zřídit internetový obchod. Robert Němec měl mít na starost marketing, vytvoření a celkové řízení projektu. A protože se Robert Němec již od svých raných gymnaziálních let zajímal o marketing a reklamu, na nabídku kývl.

40 000 Kč dostal předem, zbytek (80 000 Kč) měl dostat po spuštění internetového obchodu.

Robert Němec si tedy obstaral živnostenské listy a pustil se do podnikání. Počáteční vklad do firmy byl pouhých 5 000 Kč. Během léta a podzimu připravoval spolu s Liborem Loderem internetový obchod: od projektu, přes shánění lidí, kteří jej budou vyvíjet a v něm pracovat, řešení logistiky, marketingu, cen, hledání kanceláří, dodavatelů atd.

Díky spolupráci s Liborem Loderem byla původní nabídka firmy velice široká: zahrnovala např. školení, personalistiku, připojení k internetu nebo webhosting.

Celkové příjmy za rok 2001 byly 53 533 Kč. Byl to také jediný rok v historii firmy, kdy firma skončila v mírné ztrátě.

Jak vznikl název RobertNemec.com?

„Nechtěl jsem žádné chvástavé a přitom nic neříkající označení, typu Internet Marketing International,“ vysvětluje Robert Němec. „Velmi mnoho reklamních agentur je pojmenováno po svých zakladatelích. Proč jej tedy nepojmenovat po sobě? Navíc osobní jméno je mnohem lépe zapamatovatelné než zkratka nebo nic neříkající označení.

Navíc jsem ani neměl peníze na založení obchodní společnosti. Proto jsem musel oficiálně vystupovat pod svým jménem. Chtěl jsem taky, abych „dával v sázku své jméno“. Firma pod nic neříkajícím jménem může zítra zkrachovat a pozítří začít podnikat pod jiným jménem. Já chtěl, aby zákazníci už od počátku věděli, kdo za firmou stojí, kdo je za všechno v ní odpovědný a na koho mohou svalit případnou odpovědnost.

Chtěl jsem také, aby z názvu firmy bylo patrné, že se zaměřuje na internet. A protože to byla éra dot-comů (byť už přišlo vystřízlivění), přidal jsem do jména „.com“. Tím se ukazuje orientace na internet. V neposlední řadě jsem chtěl, aby, když se o mé firmě někdo zmíní v médiích, věděli hned potenciální zákazníci, kde mě na internetu najdou. Proto je název firmy internetovou adresou: RobertNemec.com.“

Živnostenský zákon nicméně v té době nepovoloval použití dodatků. Proto je oficiální označení firmy Robert Němec a RobertNemec.com je používáno pouze jako značka.

Rok 2002

Začátek roku 2002 byl velmi krušný. Již na podzim roku 2001 nastaly neshody mezi Robertem Němcem a Liborem Loderem, které vyvrcholily v lednu a únoru 2002. Připravovaný internetový obchod nebyl nikdy spuštěn a Robert Němec s Liborem Loderem se rozešli. (Později se zase udobřili a Libor Loder začal na základě smlouvy nabízet služby Roberta Němce.)

Na znovurozjetí firmy (nebo můžeme říci skutečný start) si Robert Němec půjčil deset tisíc korun od Pavla Brestovského. Za to si pronajal kancelář, zařídil připojení k internetu, koupil v Makru psací stůl a židle a začal nabízet své služby.

Prvním skutečným dlouhodobým zákazníkem se stala realitní kancelář A & REAL (později KVreality.cz). V té době začala RobertNemec.com také nabízet optimalizaci pro vyhledávače.

Soudě podle data na faktuře můžeme říci, že první komerční optimalizaci pro vyhledávače začala agentura RobertNemec.com poskytovat 11. března 2002. Stala se tak pravděpodobně druhou firmou v České republice, která prováděla optimalizaci pro vyhledávače.

Vznikla divize NetPolitika.cz, která začala nabízet služby v oblasti internetového politického marketingu. Jejími zákazníky se stali Junior klub křesťanských demokratů (dnes Mladí křesťanští demokraté), strana Cesta změny a brněnský komunální politik Jaroslav Suchý.

V létě 2002 agentura získala jako klienta největší českou PR agenturu, AMI Communications. Pro ni a jejího amerického klienta, sdružení The Popcorn Board, vytvořili a spravovali web Popcorn.cz.

Na konci roku jsme začali poskytovat optimalizaci pro vyhledávače pro Obchodní-dům.cz.

Mezi malými klienty se v roce 2002 objevila i skupina Javory – sourozenci Ulrychovi nebo jazyková škola A School.

Rok 2003

Nejvýznamnější zakázkou v roce 2003 bylo vytvoření struktury a webdesignu webu Euroskop pro Ministerstvo zahraničních věcí. Zakázku jsme stihli v rekordně krátké době: od zadání do realizace uběhlo neuvěřitelných osm dní! Na Ministerstvu zahraničních věcí se navíc podivovali, jak málo celá naše práce stála.

V průběhu května až srpna 2003 jsme provedli optimalizaci pro fulltextové vyhledávače na některá slova pro Obchodní-dům.cz. O kvalitě této optimalizace svědčí to, že i dva roky po skončení optimalizace byly stránky Obchodního-domu.cz např. na Googlu na slovo „televize“ na 7. místě z 2 050 000 stránek (stav v březnu 2005). Přitom od té doby nebyly stránky nijak upravovány, ani nebyly přidávány zpětné odkazy.

V létě 2003 jsme začali pracovat pro dalšího významného klienta: Natural Medicaments, který provozuje několik velkých internetových obchodů na českém internetu (např. Krasa.cz, SvetHodinek.cz, CelostniMedicina.cz, Zlato-Stribro.cz, ForLiving.cz, ePneumatiky.cz atd.). Zadání znělo: pomoci jim proniknout s jejich výrobkem podporujícím potenci, Eregmou, na světový trh.

Léto 2003 také přineslo první českou politickou kampaň ve vyhledávačích. Klientem byla Cesta změny. Od té doby jsme začali nabízet nejen služby v oblasti placeného search engine marketingu, ale také public relations.

Během roku 2003 získala firma další nové klienty RAAL (Investori.cz), Elektro Spáčil, OSS Brno, FranklinCovey, EuroEnergy nebo Lamals.

Z personálního hlediska bylo pro firmu velkým plusem zahájení spolupráce s Michalem Krutišem (známým jako CubSEO).

Rok 2004

Na začátku roku 2004 se firma ještě více zaměřila na marketing a reklamu místo na programování a webdesign. Místo označení webový integrátor se začala označovat jako internetová reklamní agentura. Na strategické poradě v lednu 2004 byla také přijata nová strategie.

Firma přestala nabízet některé služby, jako např. připojení k internetu, webhosting (jenom jako součást služeb), personalistiku nebo školení. Naopak více se zaměřila na optimalizaci pro vyhledávače (SEO) a search engine marketing (marketing prostřednictvím vyhledávačů – SEM).

Během roku 2004 pomohla agentura pronikat značce Eregma firmy Natural Medicaments na světový trh.

Jednoznačně nejvýznamnějším zákazníkem roku 2004 se stala telekomunikační společnost GTS. Z hlediska organizací pak Jihomoravský kraj.

Klientů přibývalo mnohem více než v minulých letech. Mezi těmi zajímavými jmenujme např. internetovou agenturu iMagic a její klienty (z toho z Czech Top 100), Adria Databanku, WebSystems, 1. ProfiObchody.cz, QISO – Mirais/CTS Corp., Lino a další.

Byla také zahájena spolupráce s firmou Internet Billboard, která provozuje nejstarší výměnný reklamní systém Billboard.cz, nejrozšířenější internetový reklamní software BBMedia, síť kontextové reklamy bbKontext, bbText a evropskou výměnnou síť EuroBB.

Firma začala pronikat i do zahraničí: začala provádět optimalizaci pro vyhledávače pro klienty britské internetové agentury Soft Solutions International. Několikrát se ucházela o zakázku v mezinárodních tendrech v USA a Evropské unii. V prosinci 2004 začala spolupracovat s britskou SEO/SEM firmou WebCertain.com.

Z personálního hlediska přibyli do firmy výborní Jan Šedo (programátor) a Lukáš Úradníček (konzultant).

Internetová reklamní agentura RobertNemec.com zakončila rok 2004 v zisku. Její obrat oproti roku 2003 vzrostl o 60 %.

Rok 2005

V květnu se firma přestěhovala na novou adresu Eleonory Voračické 39 v Brně.

Agentura začala své služby poskytovat dalším firmám, mezi které patřil například výrobce software pro účetnictví Stereo společnosti KASTNER software.

Po roční zkušenosti se firma Internet Billboard rozhodla naší firmě svěřit své public relations.

V září přednášel Marek Moškoř na mezinárodní konferenci European Online & Mobile Dating Conference. Seminář se týkal rozdílného webdesignu pro muže a ženy.

Nejprestižnějším klientem se stal T-Mobile.

Agentura také připravovala mimo jiné úspěšnou vánoční kampaň pro společnost Agora Plus, a. s., která je jedním z distributorů mobilních telefonů značky Nokia i Sony Ericsson a podle žebříčku odborného týdeníku Computerworld 24. největší IT firma na českém a slovenském trhu.

Rok 2006

V lednu byla otevřená pobočka v Praze.

V Brně nám opět nestačily dosavadní prostory, a tak jsme se v červenci přestěhovali na Klíny 35.

Z vydavatelství IDG k nám přišel marketingový a PR konzultant Radim Hasalík.

Internet BillBoard nám svěřil i svůj direct marketing. Mezi nové klienty přibyli např. OTTO Office

Rok 2007

Tým RNc posiluje konzultant Jirka Wetter se specializací na SEO a PPC. Společnost navazuje také spolupráci s několika významnými klienty jako Vysoké učení technické v Brně, Chemoprojekt a.s., DATART nebo Ami communications spol, s. r. o.

Rok 2008

Agentura RobertNemec.com slaví sedm let svého fungování. Za dobu své existence již pomohla klientům jako DATART, T-Mobile, Pfizer, Mountfield nebo MAFRA. Rok 2008 znamená pro agenturu také celkem 60 aktivních klientů.

Mimo jiné také spolupracuje se společnostmi jako E-lékárny, a. s., Medical Prestige s. r. o. nebo Travel&Business Centre s. r. o.

Spolupráci s agenturou také započíná budoucí vedoucí PPC týmu RNc, Lukáš Pokorný.

Rok 2009

Do vedení agentury nově nastupuje Jitka Horká, která se stává provozní ředitelkou. Dosavadně tuto funkci zastával Robert Němec – vlivem rostoucího počtu klientů ovšem sílí i časové nároky a je potřeba se více věnovat strategii a samotnému marketingu.

Agentura také navazuje spolupráci s talentovanou webovou analytičkou, Klárou Kunovou.

Úspěch RNC v mezinárodním výběrovém řízení také znamená začátek spolupráce na SEO pro sociální síť Gloster. Na poli PPC se věnuje největšímu českému prodejci ojetých vozů, AAA Auto.

Rok 2010

Ředitel agentury Robert Němec a webová analytička Klára Boháčková Kunová začínají výuku předmětu Webová analytika na Masarykově Univerzitě. S nápadem přišel Petr Škyřík z Filosofické Fakulty MU. Předmět absolvuje několik budoucích konzultantů agentury.

Tým agentury také posílil key account manager s dlouholetými zkušenostmi, Tomáš Mikletič. Převzal péči o prémiové klienty agentury, ale také se aktivně věnuje samotným projektům.

I díky jeho snaze přibývá mezi spokojené klienty agentury Parfums.czNábytek KLER nebo distributor laboratorního vybavení Merci s. r. o.

Úžasného výsledku na poli SEO dosáhla agentura ve spolupráci se společností Smart Dating – organická návštěvnost se díky SEO zvýšila o 787 %.

Rok 2011

Do rostoucího týmu agentury nastupuje nadějný SEO konzultant Martin Šimko. Věnuje se primárně analýzám, ale také návrhům pro klienty a implementaci řešení.

Nově agentura navazuje spolupráci se zásilkovým obchodem 4home, pro který řeší marketing na sociálních sítích, obsahovou strategii, ale také správu PPC a samozřejmě SEO.

Agentura se také finálně přesídlila do nových prostor na Jakubském náměstí 4.

Rok 2012

Protože agentura RobertNemec.com dlouhodobě nabízí také vedení diplomových prací, nastupuje do agentury na pozici stáže také budoucí konzultanta emailového marketingu, Alena Myšková, která dokončuje svoji práci pod vedením Roberta Němce.

V roce 2012 také začíná úspěšná spolupráce agentury s portálem Nakupvakci.cz – nejprve pouze v SEO, později také v PPC.

Rozsáhlý projekt v oblasti emailového marketingu agentura vedla také pro zavedenou společnost SEVT. Výsledky byly nad očekávání pozitivní.

Rok 2013

Vlivem sílících digitálních trendů se mění i off-line marketing, a protože agentura RobertNemec.com patří mezi nejstabilnější v ČR, agilně reaguje vytvořením vlastní metodiky IRDA, která popisuje nákupní chování na internetu. Tuto metodiku prezentuje Pavel Šíma na semináři Chytřejší digitální marketing v roce 2013.

Po několika letech agentura také aktualizuje své produktové portfolio. Nově se specializuje na omnichannel marketing (tedy marketing napříč všemi kanály), ale také Public Relations, nebo kompletní emailový marketing. Preferenčně pomáhá RobertNemec.com klientům s multikanálovým marketingem.

V roce 2013 spolupracuje agentura například se serverem Vykupto.cz, pro které řídí A/B testování.

Rok 2014

Po 10 letech své existence představila agentura nové webové stránky. Slavnostní spuštění stránek proběhlo na přednášce Roberta Němce na brněnském Barcampu.

Obchodní a PR zastoupení agentury se přesouvá do Prahy. Agentura tak reaguje na zvyšující se poptávku po kvalitním internetovém a omnichannel marketingu u velkých firem a v zahraničí.

Rok 2014 je také ve znamení spolupráce s významnými klienty. Nadnárodní dosah agentury se potvrzuje ve spolupráci s německým zásilkovým obchodem Sheego hned na několika kanálech internetového marketingu. V rámci spolupráce získává také agentura ocenění WEB TOP 2014 v kategorii Emailová kampaň s kampaní Hvězdy pro CEMOD-CZ.

Započíná také dlouhodobá spolupráce agentury RobertNemec.com a České Mincovny. Pro ni RNc zajišťuje SEO, reklamu ve vyhledávání, zbožové srovnávače a display reklamu.   

Významnou spolupráci v oblasti SEO navazuje agentura také s předním distributorem divadelních lístků ve Velké Británii, London Theatre Direct. Spolupráce probíhá také v oblasti PPC kampaní.  

Za kampaň pro společnost Abivia získává agentura RobertNemec.com ocenění Internet Effectivness Awards 2014 v kategorii Společnost, politika, kultura s kampaní Digitální marketing, který zachraňuje lidské životy.

Protože zájem veřejnosti o digitální marketing se v posledních letech rapidně zvýšil, média vyhledávala odborné komentáře od kapacit oboru. Robert Němec opakovaně komentuje pro iDNES.czTV Markíza nebo Marketing Journal.

Do vedení agentury také nastupuje nová finanční ředitelka, Kateřina Růžičková a tým konzultantů podporuje zkušená PR specialistka, Jitka Gráfová.

Rok 2015

Zlomový rok pro agenturu především ve složení týmu. Poprvé za dobu existence v agentuře převažují ženy. S příchodem SEO konzultantky Terezy Prostřední, projektové manažerky Zuzany Maňákové a Marie Šťouračové, která posiluje SEO tým, se RobertNemec.com stává převážně ženským kolektivem. Poměr nevyváží ani spolupráce se Semírem Aldabaghem coby novým client partnerem a Matějem Leskovjanským jako presale managerem.

Agentura také vydává dlouho kýžený ebook, 100 nejčastějších chyb v digitálním marketingu, který nabízí zdarma ke stažení.

V roce 2015 také vystupuje vedoucí SEO týmu, Martin Šimko, na brněnském Marketing Festivalu. Participovat bude také na úvodním ročníku digisemestru.