Kde jste: Hlavní stránkaDokážeme vám zvýšit ziskOptimalizace srovnávačů zboží

Optimalizace srovnávačů zboží

Díky využívání srovnávačů zboží máte možnost zvýšit své zisky s minimálními náklady, protože jejich společným znakem je v porovnání s ostatními kanály nejvyšší míra konverze a nejnižší PNO.

Optimalizace srovnávačů zboží - Lída Svitálková

Pro klienty zajišťujeme komplexní servis od zprovoznění XML feedu, přes párování produktů až po optimalizaci cen za inzerci produktů. Pro co největší efektivnost celého procesu využíváme aplikaci Mergado, která napomáhá správě feedu. Naše konzultantka na srovnávače zboží Ludmila Navrátilová je certifikovanou specialistkou Heuréky.

Mergado certifikovaná agentura

V rámci našich služeb poskytujeme servis pro všechny srovnávače zboží v České republice (Heureka, Zboží.cz, Srovnáme, Hledej ceny a další), na Slovensku i jinde v zahraničí.

Díky usilovné a pečlivé práci se nám u klienta SvětSoučástek.cz podařilo zvýšit počet napárovaných produktů z původních 1250 na 4288 produktů během cca 1 měsíce.

Co jsou srovnávače zboží

Srovnávače zboží (označované také jako porovnávače zboží, srovnávače cen nebo vyhledávače zboží) lze považovat za přehledné katalogy produktů z různých kategorií s možností podrobného filtrování. Obecně mají dvojí význam. Slouží pro rychlé a přehledné srovnání cen i dalších parametrů nejrůznějšího zboží a současně k propagaci produktů e-shopů. Mezi největší srovnávače cen zboží v České republice patří portály Heureka a Zboží.cz.

Proč by internetové obchody měly chtít využívat srovnávače zboží

Návštěvníci cenových srovnávačů jsou většinou lidé, kteří mají velký zájem o koupi daného produktu. V současné době se stále zvyšují jejich požadavky na co nejrychlejší nalezení vysněných produktů a oblíbenost srovnávačů u nich rok od roku roste. Toho jsou si srovnávače cen vědomy, proto neustále vylepšují algoritmy a přichází s novinkami. Sledování těchto novinek a dodržování pravidel, které se liší napříč různými portály, se tak stává velmi komplikovaným.

Růst významu zbožových vyhledávačů znázorňuje graf s vyjádřením počtu reálných uživatelů za měsíc:

Vývoj RU srovnávače zboží

Co od srovnávačů zboží získáte

Relevantní návštěvníky e-shopu s vysokou mírou konverze za minimální náklady. Porovnávače produktů jsou často u e-shopů kanál s nejvyšší mírou konverze a velice příznivým poměrem náklady vs. obrat (PNO).

Na srovnávačích můžete uspět i když vaše konkurenční výhoda nestojí na nejnižších cenách. Podle dat Heuréky a Zboží.cz řadí podle nejnižší ceny pouze 30-40 % jejich návštěvníků.

Jak srovnávače zboží fungují

Celkový proces lze rozdělit na tři fáze:

 1. vytvoření XML feedu a nasazení na srovnávač zboží,
 2. párování produktů,
 3. optimalizace cen za proklik.

XML feed

Přenos produktů probíhá přes tzv. XML feed. Jedná se o soubor, kde jsou uvedeny podrobné informace o všech produktech, které chceme na srovnávačích inzerovat. Pravidla pro XML feed se u každého srovnávače liší. Hlavním cílem je napárování co nejvíce produktů na již vytvořené produktové karty, případně vytvoření zcela nových karet.

Základní pravidla pro párování zboží na Heurece

Primárním pravidlem pro spárování produktů na portálu Heureka je uvedení kategorie v tagu CATEGORYTEXT, která musí obsahovat přesný druh produktu. Ideální variantou je vytvořit strom kategorií zcela stejný, jako má Heureka. Aktuální seznam kategorií je uvedený zde.

Druhým důležitým párovacím tagem je PRODUCTNAME, který musí obsahovat výrobce, produktový kód a další atributy, které se liší podle konkrétních produktů. Příklady správných názvů produktů naleznete na této stránce. Párovat produkty s kategoriemi lze pouze v placeném režimu.

Základní pravidla pro párování zboží na Zboží.cz

Primárním párovacím tagem je EAN (European Article Number). Jedná se o číselné označení, které slouží k jednoznačné identifikaci produktů. Produkt označený EAN kódem by měl mít titulek shodný alespoň ze 40 % s titulkem na Zboží.cz. Pokud produkt neobsahuje EAN kód, je vyžadována minimálně 90% shoda titulku.

Optimalizace cen za proklik

Nastavení ceny za proklik funguje velmi podobně jako u PPC reklamy. Stanovíme maximální částku, kterou jsme ochotní zaplatit za proklik na náš produkt. Vždy zaplatíme pouze částku nezbytnou pro překonání nejbližšího konkurenta.

Heureka má stanoveny minimální ceny za proklik pro jednotlivé sekce. Lze na ní biddovat pouze v případě, že obchod dosáhl ocenění “Ověřeno zákazníky”. Toto ocenění vyjadřuje spokojenost zákazníků s daným e-shopem, kterou vyjádřili pomocí dotazníků, které Heureka zasílá po 10 dnech od provedení nákupu.

Cílem je dosáhnout co nejnižší hodnoty PNO a co nejvyšší míry konverze. Takový stav je možné docílit snižováním ceny za proklik u prodělečných produktů a naopak zvyšování ceny za proklik u produktů s nejvíce konverzemi.

K biddování lze využít nástroje, které určují cenu za proklik na základě určitých pravidel. K tomuto účelu používáme nástroj Beed.

Logo Beed

Jak při nastavení srovnávačů zboží postupujeme

 1. Zkonzultujeme s klientem, jaké produkty nabízí a dáme mu přesné pokyny pro vytvoření XML feedu.
 2. Vytvořený XML feed napojíme pomocí Mergada na srovnávače zboží.
 3. Usilujeme o splnění podmínek pro možnost biddování, tzn. v případě Heureky získání certifikátu “Ověřeno zákazníky”.
 4. Současně optimalizujeme napárování produktů a kontrolujeme, zda se produkty nenapárovaly na samostatné karty.
 5. Optimalizujeme ceny za proklik pro získání nejlepších pozic.
 6. Kontrolujeme PNO celého e-shopu, tak i jednotlivých produktů a průběžně upravujeme.
 7. Sledujeme novinky na srovnávačích a implementujeme je.

Do procesu optimalizace inzerce také zapojujeme další nástroje jako je například TrendLucid. Díky němu máme přehled o všech krocích, které podniká vaše konkurence. Podívejte se na přednášku Martina Šimka, kde TrendLucid představuje.

Čím se v optimalizaci pro porovnávače zboží odlišujeme od konkurence

  RobertNemec.com Konkurence
Specialisté na srovnávače Srovnávače zboží u nás řeší malá skupinka konzultantů, kteří pravidelně studují novinky a získané znalosti mezi sebou pravidelně konzultují. Má reálný nedostatek specialistů – chtějte vědět, kdo konkrétně bude srovnávače zboží spravovat a jaké mají zkušenosti.
Certifikace Jsme certifikovanou agenturou nástroje Mergado. Správu srovnávačů provádí certifikovaná specialistka Heureky. Žádné certifikace.
Práce s alternativními srovnávači Pro klienty vždy zkoušíme i menší a alternativní srovnávače. Například pro e-shopy obchodující s módou se nám velice osvědčuje Glami.cz. Optimalizujeme také pro ShopAlike.cz Žádné zkušenosti s alternativními porovnávači cen.

Pro jaké značky jsme srovnávače zboží spravovali

 • Zámek Loučeň

Chcete si nechat spravovat srovnávače zboží?

Klikněte na odkaz níže a domluvte si konzultaci. My vás budeme kontaktovat a pobavíme se o situaci vašeho e-shopu. Následně vám předložíme nezávaznou nabídku na audit použitelnosti.

Jsme otevřeni výběrovým řízením.

Tipy Martina Šimka ke srovnávačům zboží si můžete přečíst na stranách 95 až 100 našeho e-booku.

Přijďte na školení

Chcete-li se zorientovat v problematice srovnávačů zboží, navštivte náš Workshop srovnávačů zboží. Ludmila Navrátilová, expert na srovnávače zboží, s vámi projde potřebnou teorii a poté se budete věnovat praktickým ukázkám úprav feedu a nastavení porovnávačů zboží.