Proč je důležité mít jasnou marketingovou strategii
Zákazníci si kupují produkty (ať už to jsou výrobky nebo služby) od firem, které splňují dvě zásadní podmínky:
- dávají zákazníkům nějakou hodnotu (kterou jasně komunikují),
- jsou v tom konzistentní,
- mají jasně vydefinovaný segment.
Chceme, abyste byli co nejrychleji co nejvíce ziskoví. A máme opakovanou zkušenost, že se tam nedostanete bez jasné strategie.
Jakou hodnotu dává vaše značka zákazníkům?
Jasná a jednoznačná hodnota je nejdůležitější bod strategie. Každá firma si musí říci, co úchvatného nabídne svým zákazníkům, aby zlepšila jejich životy.
V čem je vaše značka úchvatná? V čem je radikálně jiná než všichni ostatní na trhu?
Konzistentnost vaší značky
Značka musí být konzistentní v kompetentnosti a positioningu.
Řekněme, že byste si od řezníka kupoval(a) maso. Jednoho dne by vám řezník začal tvrdit, že se vyzná i ve financích a optimalizuje pro vás pojištění. Asi byste mu příliš nevěřil(a), že?
Podobně řekněme, že si kupujete od onoho řezníka salám za 30 Kč/100 gramů. Najednou by vám začal nabízet salám za 90 Kč/100 gramů, „protože je úžasný“. To je sice pěkné, ale vy si myslíte, že správná cena za salám je 30 Kč. Kdyby vám začal nabízet salám za 6 Kč, také byste jej odmítli.
Dokonce se špatně cítíme, když v obchodě nakupují lidé v jiné cenové kategorii. Řekněme, že by onen řezník prodával většinou salámy za 6 Kč/100 g. Tomu by podřadil i umístění a výzdobu obchodu. A vy byste se najednou cítili mezi ostatními zákazníky nepatřičně – už jenom proto, že oni by lovili mince na salám a dva rohlíky a vy byste platili stokorunami.
Vždy musíte vědět, co prodáváte – a neuhnout od toho.
Jasně vydefinovaný segment
Nemůžete být pro všechny. Naopak, čím jasnější zacílení na konkrétní cílovou skupinu máte, tím důležitější pro ně jste – a tím více u vás budou nakupovat.
Jeden z našich zahraničních klientů měl jasně definovanou strategii i cílovku. Vstup na český trh se povedl a firmy byla brzy zisková. Naše cílová skupina zjistila, že je zde někdo, kdo jim plně rozumí a zaměřuje se na ně. Opakovaně u firmy nakupovala, přeposílala naše newslettery a sdílela statusy eshopu na Facebooku po tisících.
Pak ale v zahraniční centrále rozhodli, že rozšíří sortiment i pro další cílové skupiny. Jenže původní cílová skupina najednou necítila, že je to „jejich značka“ – a obraty šly dolů. Po měsících naléhání se nám podařilo klienta přesvědčit, abychom se znovu soustředili na původní cílovou skupinu. Povedlo se – ale klienta to stálo miliony.
Podobně se „zadařilo“ např. Volkswagenu s modelem Phaeton. Phaeton byl výborný vůz, kterým chtěl Volkswagen konkurovat Audi nebo BMW. Cena byla odpovídající – okolo 1 500 000 Kč.
Jenže lidé, kteří mají milion a půl na auto, nechtějí jezdit ve Volkswagenu. A tak Volkswagen prodal jenom okolo 6 000 Phaetonů za rok. BMW jich prodá 1 840 000.
Jak při tvorbě marketingové strategie postupujeme
- SWOT analýza vaší firmy
- Výzkum konkurence
- Segmentace zákazníků
- Výběr cílových segmentů
- Výzkum zákazníků
- Stanovení vaší hodnoty
- Definování unique selling proposition (USP)
- Stanovení cesty k zisku