Kde jste: Hlavní stránkaDokážeme vám zvýšit ziskPPC reklama ve vyhledávačíchPPC kampaně – na co se nejvíce ptáte

PPC kampaně – na co se nejvíce ptáte

PPC kampaně spravujeme klientům od roku 2002 (ano, přes 20 let). Proto jsme pro vás připravili odpovědi na otázky jako co je to PPC (pay-per-click), co jsou PPC systémy, kolik investovat do PPC kampaní nebo výhody a nevýhody PPC kampaní oproti SEO.

Co znamená PPC?

PPC je zkratka z anglického pay-per-click a znamená platba za proklik. Příbuzný pojem je zkratka CPC (cost-per-click, cena za proklik). Inzerenti platí pouze tehdy, pokud uživatel klikne na jejich PPC reklamu ve vyhledávačích, na Facebooku či kdekoli jinde na webu. Jinými slovy, inzerent platí pouze za návštěvníky svých stránek a nikoliv za zobrazení svých reklam. Jedná se o jednu z nejefektivnějších forem reklamy vůbec. PPC reklama navíc umožňuje perfektní sledování návratnosti investic.

Co jsou to PPC systémy?

Zcela jednoduše: v PPC systémech platíte za proklik reklamy. Dva hlavní PPC systémy, které v České republice používá většina inzerentů, jsou Google AdWords a Seznam Sklik. Na principu platby za proklik funguje také reklama na Facebooku, český Etarget či systémy pro real time bidding.

Jaké jsou výhody PPC reklamy?

PPC nabízí přesné cílení

PPC ve vyhledávání i v obsahu lze přesně cílit na slova či publikum, které vás zajímá. Ve vyhledávání můžete cílit např. na lidi, kteří zadali frázi “luxusní košile”. V obsahu zase na ženy kolem 20 let, které zajímá móda. Přesné cílení zvyšuje pravděpodobnost, že lidé reklamu prokliknou a na vašem webu udělají to, co chcete – třeba nakoupí, nebo se zaregistrují k odběru emailů.

Výhoda PPC oproti necílené reklamě je obrovská: banner, který se zobrazuje všem lidem, proklikne pouze málokdo, protože ho inzerovaná věc v tu chvíli nezajímá. Ukazujete-li vaši reklamu lidem, kteří dané téma přímo hledají, nebo si prohlíží stránku s podobným tématem, šance na proklik i na konverzi se rapidně zvyšuje. Díky PPC dáváte lidem to, co chtějí ve chvíli, kdy to chtějí.

V PPC můžete ovlivnit svoji pozici

V PPC systémech můžete definovat, o jakou pozici máte zájem – zda chcete být mezi prvními pozicemi nebo vám stačí nižší příčky. Výhodou je, že o pozici většinou nerozhoduje pouze cena, ale také kvalita. S kvalitní PPC reklamou tedy můžete inzerovat mezi prvními, i když máte rozpočet menší než vaše konkurence (AdWords i Sklik vyhodnocují kvalitu reklamy podle shody klíčového slova, textu reklamy, cílové stránky a mnoha dalších faktorů – přečtěte si o skóre kvality v AdWords).

Kampaně je možné velmi rychle spustit a vypnout

Reklamu nastavíte během několika minut až hodin a systémy ji většinou schvalují do druhého dne – často i dříve. Chcete-li začít inzerovat hned, PPC reklama vám to umožní. Potřebujete reklamu okamžitě vypnout? S PPC je ukončení inzerce otázka několika sekund.

PPC kampaně můžete snadno měnit

Kampaně můžete okamžitě a odkudkoli upravovat. Stačí se přihlásit do systému a provést změny nastavení. Úprava podle náročnosti a detailnosti trvá v řádu minut (až hodin). Kampaně můžete také pozastavit a upravit podle toho, jak potřebujete, a potom znovu spustit.

PPC systémy nejsou nikdy vyprodané

V PPC systémech nikdy není „vyprodáno“. Zaplatíte-li víc, než inzerent na dané poizici (s výjimkou nižšího CTR), máte dané místo „jisté“. Samozřejmě jenom do doby, než se vás někdo nerozhodne přeplatit. První pozice vám může také zajistit dostatečně kvalitní reklama – díky ní se můžete dostat na lepší pozice i tehdy, když za proklik nabízíte menší částku než vaše konkurence.

PPC systémy nabízí detailní statistiky

PPC systémy nabízí detailní a přehledné statistiky. Díky nim se dozvíte veškeré podrobnosti o svých kampaních, reklamních sestavách, klíčových slovech a inzerátech. Na základě dat můžete provádět podložená rozhodnutí o tom, které reklamy vypnete, které ponecháte, zda přidáte nová klíčová slova či změníte demografické cílení. Veškerá data jsou dostupná se zpožděním pouhých několika hodin – svá rozhodnutí tedy můžete provádět v reálném čase podle aktuálního výkonu kampaní.

Výhody PPC oproti SEO

Rychlost

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je dlouhodobý proces a výsledky se dostaví v řádech týdnů až měsíců. PPC kampaně můžete spustit okamžitě. Když se právě teď rozhodnete, že spustíte reklamu na Googlu na slovo “luxusní košile”, za několik hodin ji tam máte.

Nižší počáteční náklady

Optimalizace pro vyhledávače stojí desetitisíce až statisíce korun. PPC kampaně můžete zahájit se stovkami korun a vydělat na nich při těchto nákladech desetitisíce.

Výhody PPC reklamy oproti jiným formám placení za reklamu

V PPC kampaních platíte jenom za skutečné výsledky

V PPC kampaních platíte jenom za skutečné návštěvníky, kteří klikli na reklamu a přišli na váš web. Neplatíte tedy za to, že lidé reklamu viděli, a to ani tehdy, když přes PPC systémy ukazujete bannery.

Finanční flexibilita

Do PPC systémů můžete nabít malé částky a mít tak útratu zcela pod kontrolou. Když v průběhu kampaně vidíte, že cena prokliků je příliš velká, konverze jsou moc malé a návratnost investic nejistá, kampaň prostě vypnete a už nic neplatíte. Objednáte-li si velkou bannerovou kampaň, často zaplatíte značnou částku předem a v celku, aniž byste věděli, jaký skutečný přínos bude kampaň mít.

Jaké jsou nevýhody PPC reklamy?

Složitost kampaní

PPC jsou ve svých principech velice jednoduché. Naopak jejich skutečně efektivní řízení je složité. To je důvodem, proč si služby digitálních agentur najímají i největší internetové obchody či mediální agentury.

Za každý proklik se platí

Na první pohled je zřejmé, že za každý proklik musíte zaplatit. Na rozdíl od přímé návštěvnosti či návštěvnosti z přirozených výsledků vyhledávání je návštěvnost z PPC reklamy vždy placená. Při správném vyhodnocování efektivity to však není překážka: stačí udržovat adekvátní cenu za konverzi a PPC reklama se vám vždy vyplatí.

Proč non-brand často vypadá jako ztrátový?

Protože uživatel přijde poprvé přes non-brand (klíčová slova nesouvisející s vaší značkou). Při návštěvě si ale značku zapamatuje a podruhé již do vyhledávače značku vyťuká přímo. Máte-li na váš brand spuštěny reklamy, uživatel na ni klikne a nakoupí. PPC systém přitom defaultně zaznamená poslední slovo, přes které uživatel přišel – tedy brand.

Proto je důležité sledovat celek chování PPC reklamy, nebo dokonce celé kampaně (tedy i jiných kanálů než PPC). Uživatel totiž mohl poprvé přijít přes PPC, ale poslední přístup před konverzí byl např. z přirozeného vyhledávání nebo z directu.

Kdybychom vypnuli nějaké non-brand slovo, mohli bychom vypnout nějaké slovo, které je na pipeline (trase, kudy zákazníci prochází, než nakoupí). Můžeme to samozřejmě zkoumat detailně, ale znamenalo by to analyzovat podrobně atribuci.

V AdWords se můžete podívat, přes jaké výrazy člověk přistoupil na Nástroje a analýza -> Počet konverzí -> Cesty vyhledávání -> Nejčastější trasy.

Přijďte na školení

Pro veřejnost pořádáme školení PPC reklamy. Řekneme vám, jaké systémy použít pro inzerci právě ve vašem případě, ukážeme si postup při tvorbě analýzy klíčových slov a nastavíme spolu funkční PPC kampaně. Kromě PPC ve vyhledávání probíráme také obsahové sítě Googlu a Seznamu (bannery a textové reklamy).