V průběhu kampaně každý den sledujeme, zda všechny marketingové kanály a aktivity vynáší nebo jsou jinak prospěšné v rámci předem dohodnutých KPI. Pokud ne, snažíme se je optimalizovat. Není-li to možné, zastavíme je.
Řekněme, že nám pro vás půl roku fungovala reklama na Facebooku. Najednou ale zjistíme, že již nevynáší. Pokud se shodneme, že je vhodné ji vypnout, vypneme ji co nejdříve – např. 20. v měsíci. Vy tak ušetříte jednu třetinu nákladů na media i agenturu za daný měsíc.
Peníze buďto ušetříte, nebo je můžeme obratem investovat do výnosnějších kanálů.
Po skončení každého měsíce od nás dostanete tabulku, kde budete mít velmi podrobně vypsány všechny náklady i výnos.
Odlišíme vás
Před každou kampaní si ale i definujeme, jak vás jednoznačně odlišit od konkurence a jak udělat kampaň takovou, aby k vám zákazník přišel nakoupit i po druhé – bez pomoci kampaně.
Naším cílem je totiž vytvořit vám takový brand, že zákazníci již nebudou hledat to, co nabízíte ve vyhledávačích – ale půjdou přímo k vám.
Podívejte se na naše video o brand media strategy:
Prezentace o brand media strategy:
.
Synchronizujeme kampaně napříč všemi kanály
Dnešní zákazník u vás nenakoupí proto, že viděl nějakou reklamu. Zákazník u vás nakoupí, protože mu někdo vnukl nějakou myšlenku. Následně si o tom nastudoval informace na internetu. Porovnal zkušenosti a ceny u jednotlivých prodejců. A pak se rozhodl k finálnímu nákupu.
Vyvinuli jsme vlastní metodiku IRDA, která popisuje, jak se zákazníci chovají v digitálním věku – a jak tomu máte přizpůsobit digitální marketing. IRDA nám umožňuje vést a synchronizovat rozsáhlé kampaně napříč všemi kanály. Říká se tomu multichannel marketing (multikanálový marketing) a zapojíte-li všechny online i offline kanály, pak omnichannel marketing.
Podívejte se na naši přednášku o IRDA:
Prezentace o IRDA:
.
Zkoumáme zákazníky
Nepouštíme se do reklamní kampaně, neznáme-li dostatečně do hloubky cílovou skupinu. Není-li k dispozici výzkum cílové skupiny, sami připravíme kvalitativní i kvantitativní výzkum cílové skupiny.
Kvalitativního výzkumu se účastní přímo tým, který bude na reklamní kampani dělat – aby plně pochopil cílovou skupinu.
Z výzkumu pak máme pokyny pro klienty i naše pracovníky, aby věděli, kde mají vaše zákazníky oslovovat, co je zajímá, co řeší, jak s nimi komunikovat atd.
Pracujeme s product managery
Za více než 17 let v reklamním průmyslu jsme zjistili, jak důležité je, aby reklamní agentura spolupracovala s klientem na produktech – ať už se jedná o vývoj, inovace nebo tvorbu nabídky. Proto budeme neustále komunikovat s vašimi product managery, abyste věděli, jaké produkty nabízet (z kampaní máme množství dat), jak s nimi pracovat, jaké produkty musíme dávat do kampaní atd.
Zapomeňte na klasický media-planning a media-buying
Klasický media-planning a media-buying byl velmi statický – a velmi ztrátový. Nebo vy snad dokážete dopředu říci, zda vám kampaň na iDNES.cz vydělá, nebo ne? To nedokáže říci nikdo. I kdyby byla kampaň minulý týden zisková, dnes se mohly změnit podmínky na trhu a kampaň bude již ztrátová.
Proto kampaně plánujeme, nakupujeme a řídíme agilně.
V prvé řadě to znamená odmítat nabídky od serverů, kde se platí za časový úsek. Řekněme, že máme dva servery s takovouto nabídkou:
Server |
Cena |
A |
30 000 Kč/týden |
B |
20 Kč/1 000 zhlédnutí |
U serveru A budete muset zaplatit 30 000 Kč, i když už druhý den zjistíte, že se vám nevyplácí. Pokud by se vám ale nevyplácela reklama na serveru B, druhý den ji zastavíte – a ušetříte peníze.
Agilní řízení reklamních kampaní ale znamená více než jen inzerci tam, kde můžete snadno spouštět a zastavovat kampaň. My navíc průběžně sledujeme, jak který server a které místo vynáší. Řekněme, že máme servery B a C.
Server |
Cena |
B |
20 Kč/1 000 zhlédnutí |
C |
40 Kč/1 000 zhlédnutí |
Zdálo by se, že je levnější inzerovat na webu B. Ale co když na webu C je třikrát vyšší CTR? Nebo přivádí návštěvníky, kteří třikrát více konvertují?
To ale dopředu nikdy nevíte. Proto často spouštíme kampaně na mnoha serverech najednou a z nich pak vybíráme ty, kde je reklama nejefektivnější. Aby to bylo levné, zobrazujeme zpočátku reklamu např. jenom 5 % návštěvníků. Všem až v momentě, kdy se přesvědčíme, že se reklama na daném serveru vyplatí.
Případová studie
Podívejte se, jak jsme během 9 měsíců dokázali dostat e-shop avendro.cz do zisku:
Prezentace o případové studii avendro.cz:
Jak postupujeme u reklamních kampaní
- Definování strategie firmy
- Vytvoření brand media strategy
- Propočet návratnosti investic
- Naplánování marketingových aktivit
- Příprava podkladů
- Spuštění kampaně
- Vyhodnocování a optimalizace
- Reporting