Kde jste: Hlavní stránkaDokážeme vám zvýšit ziskReklamní kampaněReal-time bidding

Real-time bidding

RTB je technologie zobrazování bannerů, díky které se dostanete na reklamní plochy, které donedávna nebyly jednoduše dostupné.

Platíte tisíce za imprese a ani nevíte, jestli vám reálně přivedou kvalitní návštěvnost? To je minulost.  RTB je flexibilní a výkonnostní. Vidíte-li, že určitý banner nebo jeho umístění na určitém webu nepřináší výsledky, banner vypnete nebo nahradíte lepším. Minimalizujete zbytečné investice a vyděláte více.

Nejtypičtější systémy pro bannerové PPC kampaně jsou u nás AdWords a Sklik. Řada webů se však nachází mimo jejich sítě – jedná se o navštěvované magazíny a zpravodajské či odborné weby. Díky RTB vám spustíme kampaně i zde, a to bez zprostředkování přes mediální agentury.

RTB je aukce reklamního prostoru v reálném čase. Platíte za prokliky nebo za zobrazení a průběžně vyhodnocujete výkon (pokud nevíte, jak vyhodnotit správně výkon vašich kampaní, využijte naší digitální analytiky). Podle toho kampaně upravujete – neplatíte za něco, co vám nevydělává. To je jedna z hlavních výhod RTB.

A naopak: pokud si na známém zpravodajském webu dopředu zaplatíte 500 tisíc impresí, tak částku utratíte, i když v průběhu kampaně vidíte, že vám nic nepřináší. Toto nebezpečí s RTB nehorzí.

Proč je RTB důležitý

Díky RTB se dostanete na místa, kde byste jinak nebyli (anebo byli, ale za větší peníze, což se vám nemusí vždy vyplatit). Často oslovíte publikum na webech, kam se vaši konkurenti nedostanou – především proto, že RTB u nás není zatím příliš rozšířené.

Kupujete-li imprese na prestižních webech přes mediální agentury, většinou nemáte k dispozici přesná data ohledně přínosu kampaní. RTB systémy naproti tomu dodávají data výborně použitelná pro optimalizaci.

Co díky RTB získáte

V čem je RTB unikátní? Jeho hlavní výhodou je, že míříte na konkrétní cílovou skupinu. Neupisujete se jednomu webu a nejste limitování jeho návštěvníky. Svoje kampaně můžete flexibilně měnit a cílit přesně tam, kde vám to přináší největší zisk. Reklama se tedy jednoduše zobrazuje tomu, komu chcete. Výhodné je cílení na uživatele, kteří už u vás nakoupili, navštívili váš web nebo s vámi jinak interagovali (retargeting).

V posledních letech získává RTB celosvětově stále vyšší atraktivitu. Jedná se totiž nejenom o zajímavý akviziční marketingový kanál, ale také výborný brandový nástroj. Protože je RTB v České republice relativní novinka, znamená správná implementace a používání značný náskok před vaší konkurencí.

Nakupujete-li imprese klasickým způsobem (např. přes mediálky), často se nedostanete k některým důležitým datům o vašich návštěvnících. S RTB máme tato data k dispozici. Díky nim vyhodnocujeme a upravujeme kampaně rychle a efektivně. Tím, že reagujeme ve správný čas, snižujeme vaše náklady a zvyšujeme možnost zisků.  

Jak při real time biddingu postupujeme

  • Analyzujeme přínos RTB pro klienta a vybíráme výrobky a služby, které  budou v tomto typu kampaní úspěšné. Případně navrhneme brandovou  či retargetingovou kampaň.
  • Vybereme RTB systém (např. AdRoll či AdForm).
  • Nastavíme reklamní kampaně a sestav tak, aby byly pro cílovou skupinu co nejatraktivnější.
  • Nastavíme tagování, ve kterém klienti často chybují (správné tagování je důležité pro vyhodnování úspěšnosti vaší kampaně).
  • Po získání dostatečného množství dat kampaně optimalizujeme: měníme bannery, texty, ceny za proklik a další prvky. Tím zvyšujeme atraktivitu kampaní pro cílovou skupinu.
  • Kampaně upravujeme na základě informací o vývoji klientova byznysu – přidá-li např. do e-shopu novou produktovou řadu, spustíme na ni RTB kampaň.

V čem vedeme kampaně lépe než konkurence

RobertNemec.com Konkurence
Otevřenost Kampaně vždy vedeme v klientských účtech. Má-li klient zájem, může kampaně sledovat přímo v systému. Často není běžné, že by agentury dávaly klientům přístupy do systémů. Dodávají pouze reporty s  daty.
Důraz na testování Bannery či texty vždy testujeme. Dáváme důraz na jejich kvalitu a v kampani ponecháváme jen ty nejvýkonnější varianty. Někdy může mít vliv na efektivitu kampaní i jediné slovo. Agentury použijí pouze jednu verzi bannerů či textů, která běží bez ohledu na skutečný výkon.
RTB není modla RTB může, ale nemusí být výnosné. Vidíme-li, že výnosné pro klienta není, nedoporučíme ho. Kolem RTB je dnes velký rozruch. Agentury ho často prosazují prostě proto, že je cool.
Návratnost investic Našim cílem je, aby se kampaně klientům přímo zaplatily. A to i tehdy, když jsou brandové. Klienti dostávají reporty s počtem impresí, prokliků a podobně, ale zřídka s informacemi o obratu získanému díky RTB.
Cena Cena za nastavení a správu začíná na 17 500 Kč Agentury často neříkají, kolik peněz stojí jejich práce a kolik platíte za prokliky či imprese.

Kolik u nás real time bidding stojí

Obvyklá cena RTB kampaní začíná na 17 500 Kč. Na počátku je potřeba počítat s cenou za nastavení, později platíte méně (za vyhodnocování a úpravy). K ceně za nastavení a správu je nutné přičíst cenu za prokliky či za imprese.

V každém případě nám záleží na tom, aby byl real time bidding pro vás přínosný. Vyhodnotíme-li, že RTB právě teď není adekvátní marketingový kanál, doporučíme investovat prostředky lépe.