Kde jste: Hlavní stránkaDokážeme vám zvýšit ziskOptimalizace konverzního poměru (CRO)

Optimalizace konverzního poměru (CRO)

Přestaňte zbytečně plýtvat svými financemi. Jak na to? Výrazně vám k tomu může pomoci optimalizace konverzního poměru neboli CRO.

Zvyšování návštěvnosti není jediný způsob, jak zvýšit obrat vašeho webu. I při zachování stejné návštěvnosti lze dosáhnout vyšší efektivnosti, a to právě optimalizací konverzního poměru – zkráceně CRO z anglického Conversion Rate Optimization. Váš web vám bude úspěšnější i bez dalších investic do marketingu.

Co je konverzní poměr a jak se počítá

Konverzní poměr je procento návštěvníků webu, kteří dokončí požadovanou akci (například nákup v e-shopu, zaslání poptávky apod.), tzv. provedou konverzi/zkonvertují. Konverzní poměr se udává v procentech a spočítá se jako
(počet zkonvertovaných návštěvníků / počet všech návštěvníků)*100.

Čím vyšší konverzní poměr váš web má, tím více vám (při stejné návštěvnosti) vydělává.

Co je CRO?

CRO je zkratka z anglického Conversion Rate Optimization, v překladu tedy optimalizace konverzního poměru. CRO je soubor aktivit, které mají za cíl zlepšit výkonnost a úspěšnost webu z ohledem na uživatele. A to vše bez dodatečných nákladů na marketing!

Proč je pro vás CRO důležité?

 • To, že přijdou vaši zákazníci na váš web, mnohdy nestačí.
 • Je potřeba, aby u vás na webu vykonali akci, kterou potřebujete (nakoupili, zanechali email, vyplnili kontaktní formulář apod.).
 • Pokud nemáte CRO a aktivity s tím spojené v pořádku, zákazníky to může blokovat, aby požadovanou akci u vás provedli, a vy tak zbytečně vyhazujete peníze za akviziční kanály, které zákazníky na web přivedly. Lze tak říct, že požadovaný efekt pak tyto investice nepřinesly.
 • Mnozí z vás ani netuší, že zdánlivě bezvýznamná změna na vašem webu může znamenat zvýšení konverzního poměru i o desítky procent.
 • Zvyšování konverzního poměru má krátkou dobu návratnosti investic. Ty se vám mohou vrátit i v horizontu týdnů.

S čím vám CRO pomáhá:

 • Odstraňuje překážky, které ztěžují potenciálním zákazníkům odeslat na vašem webu objednávku, poptávku nebo splnit jiný cíl.
 • Zvyšuje přesvědčivost vašeho webu, takže se více zákazníků rozhodne u vás nakoupit, odešle objednávku nebo splní jiný cíl.

Proč se na CRO zaměřit?

 • Díky CRO můžete v krátké době výrazně zvýšit své zisky, aniž byste zasahovali do ostatních složek vašeho marketingu.

Proč se vám investice do optimalizace konverzního poměru vyplatí

Protože jinak zbytečně vyhazujete svoje peníze za akviziční kanály. Návštěvníky nestačí 
na web pouze přivést. Musí být schopni i provést konverzní akci.

Díky CRO tak můžete až několikanásobně zvýšit vaše zisky. Zdánlivě bezvýznamná změna na vašem webu může znamenat zvýšení konverzního poměru i o desítky procent.

Modelový příklad

Dejme tomu, že váš web má 500 000 návštěv za měsíc, konverzní poměr 2 % a průměrná hodnota konverze/objednávky je 1 000 Kč. Pomocí CRO vám zvýšíme konverzní poměr na hodnotu 3 %. Díky tomu se zvýší váš obrat o 5 000 000 Kč měsíčně. Tento případ ilustruje tabulka níže.

Bez CRO (příklad) S CRO (příklad)
Počet návštěvníků na vašem webu 500 000 500 000
Průměrná cena za jednu návštěvu napříč všemi kanály
(včetně nákladů na média, agenturu a nástroje)
1 Kč 1 Kč
Náklady na výkonnostní marketing 500 000 Kč 500 000 Kč
Míra konverze 2 % 3 %
Počet zákazníků 10 000 15 000
Průměrná velikost objednávky 1 000 Kč 1 000 Kč
Obrat za měsíc 10 000 000 Kč 15 000 000 Kč
Return on marketing Investment 3 5

Důležité pro váš byznys:

Zvyšování konverzního poměru má velice krátkou návratnost investic. Ta se vám může vrátit už v řádech týdnů, protože investujete do samostatné optimalizace, ale dále již nemusíme nic investovat jako například v případě reklamních kampaní.

Co díky optimalizaci konverzního poměru získáte

 • Primárním cílem je více konverzí. Více objednávek a více zakázek.
 • S tím jde ruku v ruce i zlepšování uživatelské přívětivosti webu, což má pozitivní dopad na budování vztahu s vašimi návštěvníky, kteří si web spojí s příjemným zážitkem a s vyšší pravděpodobností se na něj rádi i vrátí.

Jak při zvyšování konverzního poměru postupujeme

 1. Seznámíme se s vaší firmou, s jejími cíli a cílovou skupinou. Není možné začít s optimalizací, aniž bychom pochopili váš business model a vaši cílovou skupinu.
 2. Nasadíme pokročilé měřící nástroje (heatmapy, nahrávání zákazníků,…) a zároveň provedeme audit současných měřících nástrojů.
 3. Náš expert na CRO vypracuje audit současného webu. Audit má několik úrovní. Od čistě technického pohledu, až po zahrnutí uživatelského testování. Většinou je odhaleno nemálo chyb, které je třeba v prvé řadě opravit. Z auditu vyplynou i případné testovací hypotézy.
 4. A/B testování či MVT.
 5. Analýza testů. Po nasbírání statisticky významného vzorku dat, test vyhodnotíme a zjistíme, jestli se nám potvrdila daná hypotéza.
 6. Pokud se hypotéza potvrdila a došlo ke zvýšení konverzního poměru, okamžitě připravujeme zadání pro trvalou implementaci úspěšných testů.
 7. Test uzavřeme, zdokumentujeme a přesouváme se k další hypotéze.

Využít můžete i samotný CRO audit!

Pro klienty vedle komplexní péče v oblasti CRO zajišťujeme i dílčí aktivitu nazvanou CRO audit.

Jak probíhá CRO audit?

Během CRO auditu náš odborník na UX projde váš web a upozorní vás na nesrovnalosti a chyby. Vedlejším efektem je pro vás tedy i zpětná vazba na váš web.

Proč nepodceňovat CRO audit?

Vy i vaši vývojáři trávíte na vašem webu velké množství času a tak spoustu věcí přehlédnete či vás již nenapadne použít je jiným než naučeným způsobem. Velmi často při prezentaci výsledků CRO auditu slýcháme věty “Jak jste to našli? Kde jste to našli? Takto nás to nikdy nenapadlo použít. Na téhle stránce jsem byl 100krát, ale tohoto jsem si nikdy nevšiml.”

Co od vás budeme pro spolupráci potřebovat

 1. Krátkou schůzku, kde probereme obchodní model vašeho webu a případné změny, které jste již testovali.
 2. Přístup do nástroje pro webovou analytiku (například Google Analytics, IBM Digital Analytics, apod.).
 3. Nasazení pokročilých měřících nástrojů (heatmapy, nahrávání zákazníků,…). Cena těchto nástrojů začíná na 9€ měsíčně.
 4. Spolupráci s vaším programátorem případně grafikem. Pro některé úpravy na webu (zvláště opravu nalezených chyb) je potřeba jejich součinnost.

V čem se v optimalizaci konverzního poměru lišíme od konkurence

  RobertNemec.com Konkurence
Výsledky Konverzní poměr jsme zlepšili velkým i menším webům. Například slevovému serveru Vykupto.cz jsme dokázali zvýšit konverzní poměr během pár dní o 22 % a webu Abivia.cz dokonce o 703 %. Žádné nebo nejasné výsledky a případové studie.
Vzdělávací činnost Digitální analytiku, testování a zvyšování konverzního poměru školíme. Nepořádá žádné školení.
Upřímnost Ne každý provedený test vám zvýší konverzní poměr. Stává se, že navržená změna naopak konverzní poměr zhorší. Nebudeme vám slibovat, že se nám vše povede na první pokus nebo zkreslovat data, aby hrála v náš prospěch. Vždy ale testujeme více věcí, abychom dosáhli společného cíle – zvýšení vašeho zisku. Sliby, že se vše povede na první pokus.

Zajímají vás způsoby jak zvyšovat konverzní poměr? Podívejte se na přednášku experta na CRO Davida Marečka “10 způsobů, jak zvýšit konverzní poměr webu”

Klienti, kteří již využili našich služeb

 • Vykupto.cz
 • Abax logo

Kontaktujte nás:

Trápí vás, že lidé k vám na web přijdou, ale konverzi neuskuteční a vy stále netušíme, v čem by mohl být problém? Chcete zvýšit konverzní poměr, mít více zakázek a objednávek? Chcete přestat plýtvat vašimi finančními prostředky? Nevíte, zda je pro vás CRO vhodné a uvažujete pouze o CRO auditu?

Už jen krůček a můžeme pomoci i vám!

Kontaktujte nás!