Kde jste: Hlavní stránkaRůst zájmu o internetovou reklamu v roce 2005

Růst zájmu o internetovou reklamu v roce 2005

Vydáno na blogu Digitální marketing

Níže uvedené vyjádření poskytl ředitel naší agentury Robert Němec magazínu EBIZ 7. dubna 2005.

Pro tento rok vidím v České republice největší poptávku po tzv. marketingu ve vyhledávačích. Jenom v naší agentuře jsme za první tři měsíce roku 2005 přijali třicet devět poptávek po marketingu ve vyhledávačích.

V drtivé většině se jednalo o tzv. optimalizaci pro vyhledávače (SEO). To překvapí, protože v USA jde naopak podle výzkumu asociace SEMPO 81,8 % z rozpočtů na marketing ve vyhledávačích do placených pozic ve vyhledávačích.

Důvody jsou pravděpodobně tři:

  1. Vyhledávače nedokázaly nabídnout skutečně efektivní placené odkazy. Jejich cílem bylo často „prodat reklamu“, nikoliv „prodat efektivní reklamu“. Bohužel k tomu přispěli i mnohdy velice nekvalifikovaní obchodní zástupci. Inzerenti se pak domnívají, že placená reklama ve vyhledávačích nepřináší dostatečné výsledky a utíkají k optimalizaci pro vyhledávače. Přitom placené odkazy by měly být skutečně vysoce efektivní.
  2. S tím souvisí, že většina vyhledávačů na českém trhu nemá dostatečně efektivní modely zobrazování a placení za reklamy. Přitom není nic jednoduššího, než se inspirovat, případně ještě vylepšit, model Google AdWords. Ten nedávno vyhrál i anketu čtenářů magazínu Search Engine Watch o nejlepší systém reklamy ve vyhledávačích.
  3. Inzerenti se domnívají, „že to zvládnou sami“. Je to stejně iluzorní, jako si myslet, že kompletně zvládnu efektivní tiskovou nebo televizní reklamu, aniž bych s ní měl jakékoli zkušenosti. Můžete si vytvořit reklamu za pomoci Malování ve Windows nebo vaší digitální kamery – ale výsledek tomu bude pravděpodobně odpovídat.

Dalším důvodem „zanevření na placené pozice“ jsou agentury s velice agresivním marketingem, které nabízejí placené pozice ve vyhledávačích. Ve většině případů ale připraví neefektivní kampaně – a klient pak zanevře na celé odvětví.

Z našich rozhovorů s některými z největších reklamních agentur v zemi vyplynulo, že se dostatečně nevěnují měření efektivity reklamy na internetu. Jedna z největších marketingových výhod internetu přitom spočívá právě v jeho měřitelnosti. Takřka vše lze velmi přesně měřit, neefektivní marketingové kanály a postupy eliminovat a ty, které se vyplácí, vylepšovat a posilovat.

Např. pokud zadáte reklamu do televize, těžko ji můžete snadno průběžně testovat a vylepšovat. Na internetu můžete nechat zobrazit různé verze reklamy jenom 10 000 uživatelům. Z deseti různých verzí nakonec vyberete tu nejefektivnější – ověřenou na skutečných spotřebitelích, nikoliv na laboratorním focus-groupu – a tu použijete. A stále máte možnost ji vylepšovat, stáhnout, navýšit počet zobrazování – prakticky cokoliv.

Přitom nestačí měřit jenom proklik, je třeba měřit „lead“, tedy spotřebitelovu akci, ke které ho chceme přimět. Může se jednat o nákup zboží (dnes nebo za měsíc), přihlášení se k odběru newsletteru, stáhnutí ceníku nebo cokoliv jiného. Reklama s „prsatou blondýnkou“ může mít vysoké CTR, ale otázka je, kolik vám prodá výrobků.

S několika klienty jsme se bavili o možnosti behaviorální reklamy (reklama je distribuována uživatelům podle jejich chování na internetu). Předběžný zájem na našem trhu je, ale trochu se toho majitelé obsahu i inzerenti bojí. Nikdo to totiž u nás dosud nevyzkoušel a rovněž vstupní náklady by nebyly nejnižší. V dlouhodobém výhledu ale tento druh reklamy dorazí i k nám.

Posilovat bude zcela jistě i kontextová reklama. Na trhu získá pravděpodobně větší podíl velmi kvalitní bbKontext. U kontextové reklamy je důležité uvědomit si, že pro její efektivitu je potřeba dosáhnout co nejnižší ceny a umožnit co nejpřesnější zásah. To bbKontext umožňuje. Podobně kvalitní jsou Google AdSense, které ale dosud nejsou běžně k dispozici na českém trhu.

Naopak, v roce 2006 budou asi nejvíce růst reklamy typu rich-media. Odborníci a představitelé největších světových portálů v nedávném článku magazínu AdAge.com () tvrdili, že broadbandová reklama může letos v USA objemově překonat marketing ve vyhledávačích. Podle posledních kompletních údajů za třetí čtvrtletí 2004 přitom marketing ve vyhledávačích tvoří 40 % rozpočtů na reklamu na internetu ve Spojených státech.

Reklamní médium 3. čtvrtletí 2004 3. čtvrtletí 2003
Marketing ve vyhledávačích 947 mil. dolarů (40%) 481 mil. dolarů (29%)
Grafická reklama 474 mil. dolarů (20%) 382 mil. dolarů (23%)
Inzeráty 403 mil. dolarů (17%) 282 mil. dolarů (17%)
Sponzorství 213 mil. dolarů (9%) 199 mil. dolarů (12%)
Ostatní 330 mil. dolarů (14 %) 315 mil. dolarů (19 %)

Zdroj: IAB a PwC

Důvodem bude rozšiřování vysokorychlostního připojení do domácností. Spotřebitelům se potom budou moci nabídnout datově náročné reklamy podobné těm televizním.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci