Někdy se dostanete do stádia, kdy budete potřebovat pojmenovat své nové produkty. Je potřeba to pořádně promyslet. Případná oprava vás bude stát stovky tisíc až miliony korun na grafice. Ale hlavně, každá značka musí být odlišitelná od konkurence. A zároveň musí v zákazníkovi evokovat value proposition.
Podívejte se třeba, jak vypadá brand architecture značek od dm. U babylove třeba ihned tušíte, co ta značka nabízí.
V drogerii se pak můžete díky značkám velmi rychle orientovat: „Tady mají dětské a tady kosmetiku na vlasy.“ A víte, co je pro muže a co pro ženy.
Občas se mě klienti ptají, proč je už i jenom vymyšlení pojmenování tak drahé. Musíte vymyslet něco, co se píše a vyslovuje co nejlépe, něco to evokuje, zároveň to neevokuje něco, co nechcete (pozor hlavně na cizí jazyky), nemá na to někdo zapsanou ochrannou známku, případně známku podobnou, nejmenuje se tak něco podobného.
Třeba minulý rok se na nás obrátila firma, že chce propagovat jednu softwarovou službu. Jenže jsme rychle zjistili, že na ten název má zapsanou ochrannou známku i Microsoft. Nepoužívá ji, takže pokud se neponoříte do rejstříku WIPO, nezjistíte to.
Takže hned na začátku jsme museli začít přemýšlet, jak to přejmenovat.
A samozřejmě ideálně ještě, aby k tomu byla volná nějaká vhodná doména…
P. S. Značka by měla mít maximálně tři slabiky. Dvě jsou ještě lepší. Spočítejte si to sami: Apple, Google, VISA, Amazon, Microsoft, Samsung, T-Mobile, McDonald’s, Starbucks, Disney.
Ano, jsou výjimky jako Coca-Cola.
Robert Le Veneur
Robert je CEO. Vymýšlím a pracuji na tom, aby se naši klienti dostali a udrželi mezi první čtyřkou na trhu.
Komentáře