Kde jste: Hlavní stránkaJak se dostat k placenému obsahu na internetu zadarmo

Jak se dostat k placenému obsahu na internetu zadarmo

Vydáno v blogu SEO a PPC ve vyhledávačích

Náš fanoušek Martin Viktora se nás v pátek na Facebooku zeptal, jak dostat Google na váš zaheslovaný web. Google ale můžete využít i obráceně: k dostání se na weby, které jsou placené.

Co je to First click free

Využijete k tomu službu (lépe řečeno: dohodu), která se jmenuje First click free. Tato dohoda (nejedná se o službu, viz níže) umožňuje vyhledávačům prohledávat váš zaheslovaný (často placený) web a využívat klasického SEO (optimalizace pro vyhledávače), aby se vaše stránky zobrazovaly ve výsledcích vyhledávání.

Následně pak platí pravidlo, že přijde-li uživatel z Googlu, zobrazí se mu kompletní první stránka, na kterou se proklikl přímo z výsledků vyhledávání. Má-li zájem klikat dál, nebo pokud příště přijde přes hlavní stránku a klikne na nějaký článek, zobrazí se mu registrační formulář a je vyzván k zaplacení.

Technicky to funguje následovně:

  1. Informujete Google (viz http://www.google.com/support/news_pub/bin/answer.py?answer=40543). To proto, abyste se vyhnuli penalizaci za cloaking.
  2. Následně nastavíte váš server tak, aby pokud bude crawler z Googlu (ale např. i z Yahoo!, Bingu atd.) nebo pokud bude HTTP referrer (chybně psáno jako „referer“) z Googlu (Yahoo!…), zobrazí se placený obsah.

Není to tedy ani tak služba Googlu, jako spíše nastavení vašeho serveru. Vy se jenom domlouváte s vyhledavačem, aby vás nepenalizoval za ve své podstatě cloaking. Abych pravdu řekl, nikdy jsme to nedělali pro český trh, takže nevím, jak by to fungovalo pro Seznam.cz.

Existuje ale jednoduchý trik, jak se díky tomu dostat k placenému obsahu zadarmo: zadat si vždy název požadovaného článku do Googlu a pak na něj kliknout ve výsledcích vyhledávání.

Článek pokračuje pod obrázkem

Přihlášení na placený obsah Financial Times.

Příklad, jak se dostat k placenému obsahu zadarmo

Ukažme si to na příkladu Financial Times (respektive FT.com):

  1. V prohlížeči si zobrazím hlavní stránku FT.com.
  2. Zaujme mě nějaký článek.
  3. Zadám jeho název do Googlu.
  4. Kliknu na článek ve výsledcích vyhledávání.
  5. Zobrazí se mi placený článek.
  6. Zaujme-li mě nějaký odkaz u placeného článku, opět si jej nechám vyhledat přes Google (neklikám přímo).

Je až fascinující, jak snadno to funguje. Zvláštní je, že by zde mělo být omezení na zobrazení pěti článků na jednom webu za den. Jenže mně se vždy podařilo zobrazit si jich, kolik jsem chtěl.

Vyzkoušeno na Financial Times (FT.com), Wall Street Journal (WSJ.com), The Economist (economist.com) a Experts Exchange (www.experts-exchange.com – odpověď je schovaná pod předlouhým menu). Dostanete se tak např. i placenému videu na WSJ.

Ptejte se nás na naší Stránce na Facebooku.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>