Kde jste: Hlavní stránkaVzpomínky na Pavla Slámu, zakladatele DATARTu a mimořádného muže

Vzpomínky na Pavla Slámu, zakladatele DATARTu a mimořádného muže

Vydáno v blogu Podnikání

Pavel Sláma, ředitel a spoluzakladatel DATARTu mě poprvé oslovil 26. října 2006 na konferenci o efektivitě reklamy na internetu, kterou DATART pořádal v hotelu Andel's hotel na Smíchově.

Pavel Sláma

Cílem konference bylo prezentovat DATART jako lídra v ecommerce – ale trochu si myslím, že DATART chtěl i omrknout, jací chytří lidé na trhu jsou a jak by s nimi šlo případně spolupracovat.

U Pavla Slámy byste na první pohled nikdy neřekli, o jak bohatého, mocného, schopného a úspěšného muže jde. Alespoň já jsem jej poznal jako velmi pokorného muže, který si na nic nehrál – a u kterého byste, alespoň podle jeho častého vzhledu, čekali, že se po většinu dne pohybuje v okolí Hlavního nádraží.

Na druhou stranu byl velmi schopný a nikdy se nebál říci svůj názor. Byl to první člověk, u kterého jsem viděl, že odmítl před ním otevřenou láhev vína v restauraci – protože se mu víno zdálo zkažené.

Pavel Sláma měl výjimečnou vlastnost nacházet mimořádně schopné pracovníky, delegovat na ně pravomoc a umožnit jim dosahovat skvělých výsledků. Myslím, že i díky Pavlu Slámovi byli jeho kolegové k DATARTu mimořádně loajální. Z těch, co jsem měl tu čest poznal, Oto Hausmann pracuje v DATARTu 10 let, Jiří Navrátil sedm a Jiří Matoušek odešel letos po sedmi letech.

Na Pavlovi Slámovi se mi také líbila jeho šetřivost (což se asi nemuselo zamlouvat dodavatelům a kolegům – a při jednání o našich cenách ani mně :-)). Mnoho firem si např. zbuduje krásné, ale drahé kanceláře. Kdežto kanceláře DATARTu byly, co jsem je měl možnost poznat, řekněme účelné. Jenže, když podnikáte ve vysoce konkurenčním prostředí, musíte hlídat náklady. A dělat dobře to umí málokdo.

Vždy se zaměřoval na „big picture“. To se také odrazilo v jedné z nejlepších referencí, které se mi kdy dostalo, když prohlásil: „Všichni ostatní stále kecají o nějakých pozicích a návštěvnosti a podobných věcech. Nám se na vás líbilo, že se zaměřujete na celkové zvyšování ziskovosti firem a vidíte věci, které ostatní nevidí.“

Pavel Sláma zemřel

Měl také smysl pro dlouhodobé plánování. Vzpomínám si na prezentaci, kde měli napsáno na mnoho čtvrtletí dopředu, co budou kdy zavádět. Ne vždy se vše splnilo podle plánu. Ale aspoň jste věděli, jak se bude společnost rozvíjet dál a co jí čeká.

Děkuji jemu a dalším, že jsme měli tu příležitost pro DATART něco málo udělat – a něčemu se přiučit.

Je škoda, že jej již nebudu mít šanci poznat více. Rozloučení s Pavlem Slámou proběhne tento pátek od 11:00 ve velké obřadní síni v Praze – Strašnicích.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>