Kde jste: Hlavní stránkaPánské obleky, košile a kravaty na českém internetu

Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu

Vydáno v blogu Digitální marketing

Blíží se Vánoce, a protože chci ulehčit svým blízkým výběr dárků pro mou maličkost, rozhodl jsem se začít hledat pánské obleky, košile a kravaty.

Nový web o dámské i pánské módě

Aktualizace 2. srpna 2008:

V srpnu 2008 jsem spustil nový web o pánské i dámské módě Elegantně.cz. Pro čtenáře tohoto článku doporučuji velmi podrobné články z Encyklopedie módy:

Pokračovaní původního článku:

Samozřejmě, že použiji naši službu MilyJezisku.cz: vložím do ní, jaké dárky bych si přál a moji příbuzní se už na stránkách této služby mezi sebou domluví, co mi kdo koupí.

Řeknu to jednoduše: hledat kvalitní pánské obleky, košile a kravaty v českých e-shopech je takřka nesmysl. Tento článek navíc nemá být vyčerpávající přehled, ale spíše letmý postřeh.

Když už jsem narazil na něco zajímavého, nejčastější chyba byla naprostý nedostatek informací. Třeba druhů bavlny je jenom v USA asi 40. Informace, že je košile ze 100% bavlny mě tedy naprosto neuspokojila. Jedná se o popelín? Nebo royal oxford? Kolik vláken je na jeden palec? Všechny tyto informace rozhodují o kvalitě košile, jak se vám bude nosit, jak se bude mačkat, kolik let vám vydrží atd.

Ba ani nebyly dostupné informace o druhu límečku (pravda, byl vidět), prodloužených nebo zkrácených velikostech, formy šití zadní části, druhu a zaoblení manžety atd. I na kvalitě e-shopů by šlo výrazně zapracovat.

Pánské obleky

Pánský oblek, za kterých bych mohl ručit, jsem na českém internetu nenašel. Kvalitní pánské obleky se v českých e-shopech snad neprodávají.

Vypravil jsem se tedy do kamenných obchodů.

Otřesná zkušenost off-line: OP Prostějov

Nákup má být zážitkem. Kdo byl někdy v Harrods, ví, co myslím. O obchodě Bergdorf Goodman se říká, že tam „utrácíte peníze už jenom tím, že dýcháte“. Ale zákazníci (a hlavně zákaznice) ten obchod milují.

V rámci své poutě jsem zašel i do OP Prostějov, abych se podíval, zda-li nemají nějaký pěkný oblek (a tak trochu jsem chtěl – neúspěšně – prorazit názor, že u značkového oblečení platíme hlavně značku a že se to samé dá najít i laciněji. OP Prostějov nepovažuji za značku.).

Jenže prodavačka byla tak nepříjemná, že jsem byl rád, jakmile jsem odešel. Když už to tak musím říct, dělala ze mě hlupáka a věty typu „Na to už jste se přece díval!“, „To jste přece mohl vidět v předu!“ nebo „Asi se na to špatně díváte, ta barva je jiná“ vám zrovna radost neudělají.

Dále jsem jí například řekl, že sako má špatně vypracovaná ramena. „To je tak normální, to mají všechny,“ odpověděla. Vzdáleně to připomínalo „americký pytel“ od Brooks Brothers, ale jenom vzdáleně. Že se dá rameno našít tak, aby bylo lehce vztyčené, že se dají do vrchní látky všít výztuže z pevného plátna, bavlny, filce nebo koňských žíní, aby sako drželo tvar, jsem se jí ani nepokoušel vyprávět.

Co mám na mysli, uvidíte na níže uvedeném obrázku, kde je pánský oblek Ermenegildo Zegna, prodávaný v e-shopu Bergdorf Goodman.

Pánský oblek Ermenegildo Zegna, na kterém vidíte lehce vztyčená ramena

Dobrá zkušenost: pokud můžete, jeďte si koupit oblek do zahraničí nebo si jej nechte ušít na míru. Kupovat pánský oblek přes internet je dost rizikové.

Kravaty

Našel jsem tři weby, které prodávaly vysoce kvalitní kravaty: výběr byl ovšem mizerný a ceny přemrštěné. To samé máte na zahraničních e-shopech za polovinu, často i méně.

Za cenu jenom o pár desítek korun vyšší než nevzhledné a nekvalitní kravaty Orsi nakoupíte kvalitní kravaty v zahraničních e-shopech.

Doporučení: nakupujte na zahraničních e-shopech.

Košile

Dům značkové módy prodává po internetu předražené košile (vzhledem k jejich kvalitě). Zbytek nemá cenu komentovat.

Doporučení stejné jako u kravat. Zahraniční e-shopy nabízí vyšší kvalitu, nižší ceny a mnohem větší výběr.

Kapesníky, kapesníčky, manžetové knoflíky a knoflíčky

Ty na českém internetu nehledejte vůbec. Na manžetové knoflíčky (Češi vyhledávají nepochopitelně manžetové knoflíky) jsem narazil vskutku ojediněle, o eleganci pomlčím.

Zahraniční e-shopy to umí

Když porovnán, jak vypadají weby Nordstrom, Bergdorf Goodman, Neiman Marcus, Saks nebo Harrods, říkám si, zda-li někdy něco podobného budeme mít i u nás. Bohužel všechny tyto e-shopy neumožňují zaslání do zahraničí. Nordstrom se ovšem tváří, jako „že by možná něco poslal“, proto by mě zajímaly vaše případné zkušenosti.

Pokud chcete dobrý tip na velký zahraniční e-shop, který nabízí kvalitní zboží za přiměřené ceny a zasílá do ČR, doporučuji Brooks Brothers.

Více tipů na zahraniční e-shopy, kde prodávají vysoce kvalitní oblečení za přiměřené ceny, bych si případně ponechal do dalšího článku.

Člověk by se mohl podivit, proč právě kvalitní pánské obleky jsou v českých e-shopech tak vzácné, zatímco jiné módní doplňky, kosmetika či parfémy jsou k dostání ve velice široké nabídce. Na poli obleků, košil či kravat však platí poněkud jiné podmínky.

Vysvětlení na závěr

Vyprávěl mi jej spolumajitel sítě kamenných obchodů s oblečením: Většina látek se zpracovává v Číně. A takřka všechno se prodává po lotech. Jeden lot je většinou jeden kontejner. Pokud budete chtít méně zboží než jeden kontejner, nikdo se s vámi bavit nebude. Na malém českém trhu ovšem celý kontejner neprodáte.

Proto musíte buď čekat, co kde zbude, nebo nakupovat od překupníků – a pak máte vyšší náklady. Nemluvě o tom, že velký zahraniční výrobce má jiné podmínky (cen i výběru), než malý český.

Protože výrazy jako pánské obleky, košile a kravaty hledá hodně lidí, předpokládám, že tento článek bude hodně čtený. Chcete-li se podělit o vaši zkušenost (kterou si případně dovolím doplnit do článku), budu poctěn vaším e-mailem na adrese [email protected].

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>