Kde jste: Hlavní stránkaJak nejlépe vyřešit stránkování na webu z pohledu SEO

Jak nejlépe vyřešit stránkování na webu z pohledu SEO

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Stránkování je obvyklým SEO problémem. Kvůli špatně řešenému stránkování může dojít k rozmělnění odkazů a nevhodně cílené návštěvnosti.

Stránkovaný obsah se nejčastěji vyskytuje u e-shopů, setkat se s ním můžeme ale také na informačních webech, kdy je jeden delší článek rozdělen na několik stran, na fórech apod. Klasický příklad stránkování jednoho článku můžete nalézt například na PCTuningu. Se špatně řešeným rozdělením obsahu se setkáváme i u klientů naší internetové agentury RobertNemec.com.

Google se snaží vycházet vstříc jak uživatelům i webmasterům, a proto zavedl několik technik, které problém stránkovaného obsahu řeší. Postup je vysvětlen například na videu Pagination and SEO, ze kterého vychází i tento článek.

Problémy vzniklé stránkováním

Stránkování může pomoci návštěvníkům k lepší orientaci v obsahu, nebo také snížit datovou velikost načítané stránky (stránka se načítá rychleji a na server a konektivitu je kladena nižší zátěž). Někdy je stránky rozdělují kvůli lepšímu prodeji reklamy. Je však nutné pamatovat i na problémy s tím spojené:

  • rozptýlení odkazů na několik stránek místo cílení pouze na jednu (někdo odkáže na první stránku článku, jiný na druhou),
  • vyhledávače mají raději delší texty,
  • v SERPu (přirozených výsledcích vyhledávání) se nemusí zobrazit nejrelevantnější stránka (většinou jde o tu první) z množiny všech stránek (série).

Řešíme stránkování v praxi

Google obecně doporučuje mít při stránkování možnost zobrazení veškerého obsahu na jedné stránce. Tedy např. mít možnost nechat si zobrazit všechny produkty v dané kategorii nebo celou diskuzi na jediné (byť předlouhé) stránce. Na základě toho můžeme řešit problém stránkování ze dvou hledisek – je k dispozici zobrazení celého obsahu, nebo není?

Co preferují uživatelé?

Podle studií Googlu je pro uživatele příjemnější, pokud se v SERPu zobrazí odkaz na stránku, kde je zobrazen celý obsah, namísto toho, aby se dostali pouze na některou část. Důvod je ten, že pokud se už jednou načte veškerý obsah, uživatelé nemusejí přecházet na další stránku – zkracuje se tak čas přístupu k dalším informacím.

Pokud tedy Google zjistí, že se na vašem webu vyskytuje možnost zobrazení celého obsahu na jedné stránce (např. výpis všech produktů z dané kategorie), je upřednostněna v SERPu. Navíc dojde ke konsolidaci atributů jednotlivých stránek a jejich přenesení na stránku s veškerým obsahem. Jde především o zpětné odkazy na jednotlivé části stránkovaného obsahu, klíčová slova na těchto stránkách apod.

Případ se zobrazením celého obsahu na jedné stránce

Jde o situaci, kdy je na jedné stránce zobrazen veškerý obsah, který se vyskytuje na všech stránkách v sérii (sérií myslíme např. jeden článek, který pokračuje na několika stránkách, nebo diskuzi, která je na několika za sebou jdoucích stránkách). Z každé stránky by měl vést odkaz na zobrazení celého obsahu, jak je to uvedeno na obrázku níže:
Příklad stránkování v SEO

Tento případ není vždy úplně ideální. Představme si například e-shop, který bude mít v jedné kategorii tisíce položek zboží, u každého zobrazeného produktu bude obrázek a krátký popisek.

Pokud bychom umožnili zobrazit celý sortiment v dané kategorii, trvalo by velice dlouho, než by se samotná stránka načetla a návštěvníci by naopak mohli e-shop opustit, aniž by nakoupili – což samozřejmě nechceme. V tomto případě tedy tuto možnost nedoporučujeme.

Druhá věc, kterou je nutné brát v potaz, je snadná orientace v obsahu. Uživatel musí být schopen nalézt obsah, který požaduje. Pomoci mu mohou dobře strukturované nadpisy a bloky textů.

Řešení pro Google

Pokud váš web umožňuje zobrazení celého obsahu na jedné stránce, máme tři možnosti, jak dále postupovat:

    1. Neprovádět žádné další kroky.
    2. Označit všechny stránky, které obsahují stránkovaný obsah, pomocí rel="canonical" a odkazovat se na stránku s celým obsahem. Tento atribut se uvádní do HTML tagu link, který je nutné umístit do hlavičky stránky. Ukázka rel="canonical":
      … …
    3. Využít standardního HTML značkování rel="prev" a rel="next" (jde o novinku Googlu, o které jsme již dříve psali) – explicitně tím vyjádříme, že označené stránky patří do série. Jednoduše přidejte rel="next" do HTML hlavičky první stránky, poté rel="prev" a rel="next" na druhou až předposlední stránku a na poslední pouze rel="prev". U této úpravy si musíte dát dále pozor na parametry v URL, pokud je používáte. Ty by měly být v rámci celé série stejné. Může jít například o parametr pro označení session, identifikace uživatele apod. Díky tomuto označení nebude Google v SERPu zobrazovat stránku s kompletním obsahem, ale jednu konkrétní stránku ze série – tu, která mu přijde nejvíce relevantní (nejčastěji jde o první stránku série). Ukázka HTML kódu rel="prev" a rel="next" na druhé stránce (která není poslední v sérii):

      … …

 

Řešení pro Seznam

U Seznamu není v současné době možné používat atributy rel="prev" a rel="next". Pokud bychom však neprovedli žádné úpravy, vznikal by duplicitní obsah – a to tehdy, kdy by jednotlivé stránky v sérii obsahovaly z části stejný obsah jako stránka s kompletním obsahem.

Zbývá nám tedy možnost využít u Seznamu rel="canonical", který je podporován od loňského června. (Kromě použití rel="canonical" lze také využít meta tag robots s hodnotou noindex.)

Tedy, z rozstránkovaného obsahu budeme odkazovat pomocí rel="canonical" na stránku, kde je kompletní obsah na jediné stránce.

Jak problém správně technicky vyřešit? Podívejte se na náš praktický příklad stránkování z pohledu SEO.

Řešení bez zobrazení celého obsahu na jedné stránce

Příklad stránkování v SEO se zobrazením celého obsahu

 

Řešení pro Google

V tomto případě máme dvě možnosti, jak problém stránkování řešit:

  1. Neprovádět žádné další kroky.
  2. Přidat atributy rel="prev" a rel="next" jako v předchozím případě.

Řešení pro Seznam

Jak už bylo zmíněno výše, Seznam nepodporuje atributy rel="prev" a rel="next". Informaci o stránkování tedy nemůžeme explicitně SeznamBotovi sdělit. Dejte si však pozor, pokud můžete například u vašeho e-shopu řadit zboží podle filtrů – často zde vzniká duplicitní obsah, který je nutný ošetřit. V tom případě použijte řešení rel="canonical".

Podívejte se na na naše technické řešení stránkování bez zobrazení celého obsahu.

Přijďte na školení

Chcete-li se zorientovat v problematice optimalizace pro vyhledávače, navštivte náš SEO Workshop. Martin Šimko s vámi projde potřebnou teorii a poté se věnuje přímo vašim projektům, webům, dotazům a problémům. Dozvíte se, jak udělat pořádnou analýzu klíčových slov nebo techniky, jak vyzrát na Google i Seznam.

    Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

    Přečtěte si další články k tématu

    Komentáře

    1. Mám jeden návh: u knihy návštěv, která má v url parametr „strana“ jsem v Google Webmaster Tools v sekci „paremetry v URL“ nastavil jako „ano, stránka mění obsah“ , „stránkuje“ a „každou adresu URL (obsah stránky se pro každou hodnotu změní)“. Co myslíte, je to tak spávně? Děkuji

    2. Mimochodem: teď zjišťuji, že se v GWT zobrazuje jako meta title a meta description jako duplicitní, což mě asi vůbec těšit nemá. Předpokládal jsem totiž, že tímto zásahem by měl již GBot brát konkrétní stránku knihy návštěv jako jednu dlouhou nudli.

    3. Nastavení parametrů v Google Webmaster Tools je pro obecnější případy než je stránkování – určuje se zde, zda daný parametr v URL adrese mění obsah na stránce nebo ne. Např. http://www.domena.cz?id=1&sort=as... a http://www.domena.cz?id=1&sort=ds... – zde je parametr „id“, který dejme tomu identifikuje kategorii, která se zobrazí v e-shopu – tedy mění obsah. Parametr „sort“ pouze říká, jakým způsobem se mají položky v kategorii seřadit – sestupně nebo vzestupně. Obsah je tedy stále stejný. Podle tohoto bychom měli také nastavit parametry ve Webmaster Tools a zamezit tak indexování duplicitního obsahu. Je potřeba si ale uvědomit, že toto bude platit jen pro Google a ne pro další vyhledávače, a proto bych raději duplicitní obsah řešil jiným způsobem.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    You may use these HTML tags and attributes:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

    Domluvit konzultaci