Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Markéta Hávová, Head of Consultancy & Senior SEO Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Nový trend: Virtuální analýza klíčových slov

Nový trend: Virtuální analýza klíčových slov

Když se řekne analýza klíčových slov, nejspíš vám v mysli okamžitě vyvstane obsáhlá excelovská tabulka, která má několik listů, spoustu řádků, nespočet sloupců a obsahuje kontingenční tabulky, které jsou gró celého dokumentu.

Váš PPC specialista, SEO konzultant nebo marketingový ředitel si s ní pravděpodobně dokáže hravě poradit a najít data, která potřebuje. Pokud vám ale nezbývá čas na proklikávání excelovského dokumentu, určitě uvítáte novinku – jednoduchou virtuální analýzu klíčových slov, která je přehledná, snadno ovladatelná a potřebujete k ní jen internetové připojení.

V tomto článku najdete nejen přesný postup a odkazy na nástroje, ale také zdrojový soubor Power BI, který si můžete zdarma stáhnout a virtuální analýzu si snadno vytvořit i vy sami.

Jak vypadá virtuální analýza klíčových slov?

Agentura RobertNemec, SEO a PPC specialistka Lída Svitálková společně se systémem Collabim vytvořili unikátní způsob, jak obsáhlý excelovský soubor proměnit v interaktivní a jednoduchou webovou stránku.

Podívejte se, jak taková online analýza vypadá:

Virtuální analýza klíčových slov

Virtuální analýza klíčových slov

Online analýza klíčových slov vám dá rychlý a snadný přehled o tom, jaká klíčová slova jsou pro váš byznys důležitá, jak dobře/špatně si vede váš web ve výsledcích vyhledávání na Seznamu a Googlu i na jakých pozicích se objevuje.

Jak vytvořit online analýzu klíčových slov krok za krokem

K tomu, abyste excelovský dokument přenesli do virtuální podoby, budete potřebovat:

 • hotovou analýzu klíčových slov v tabulkovém dokumentu,
 • vytvořit si účet v Power BI a nainstalovat aplikaci,
 • přístupy do administrace webu či na FTP server.

1. Příprava zdroje v Excelu

Vycházíme z klasické analýzy klíčových slov vytvořené v Excelu, která obsahuje data o hledanosti, (ne)existujících landing pages a pozicích, na které se váš web zobrazuje, je nutné ji ale nejprve drobně modifikovat.

Zdrojový excelovský soubor musí obsahovat pouze jeden list s názvem “Data”. Na tomto listě se nachází všechna data analýzy klíčových slov a musí se shodovat s následujícími názvy sloupců a jejich obsahem:

 • Input = klíčová slova,
 • Normovaný tvar = klíčová slova bez diakritiky,
 • Google Search Volume a Sklik Search Volume z Skliku obsahují průměrnou měsíční hledanost Google a Seznam,
 • Google pozice a Seznam pozice musí obsahovat číselné hodnoty pozic, na které se váš web na konkrétní slovo zobrazuje – pozor: pozice na 7. straně výsledků vyhledávání a neexistující vstupní stránky označte hodnotou “61+” (nikoliv 60+) – tato hodnota se ve výsledném přehledu váže na indexaci a vstupní stránky jsou považovány za neindexované,
 • Google pozice skupina a Seznam pozice skupina = tento sloupec musíte nově vytvořit a sjednotit klíčová slova dle pozic do hodnot: 1 – 3, 4 – 10, 11 – 20, 21 – 30, 31 – 40, 41 – 50, 51 – 60, 61+
 • Number of results Google a Seznam.cz Number of results = počet výsledků vyhledání konkrétního klíčového slova ve vyhledávačích,
 • Google Landing Page a Seznam.cz Landing Page = vstupní stránka vašeho webu, která se na dané klíčové slovo zobrazuje ve výsledcích vyhledávání.

2. Úpravy v Power BI

Stáhněte si a nainstalujte nástroj pro vizualizaci dat Power BI, vytvořte si také účet v online verzi, pomocí které konečnou analýzu publikujete.

V Power BI si otevřete soubor, který předpřipravil Dalibor Jaroš z Collabim.

Nejprve musíte nahrát vaši vlastní analýzu klíčových slov do Power BI.

Nahrání dat do Power BI

Nahrání dat do Power BI

V pravém menu klikněte na tři tečky vedle kolonky Data a následně zvolte Upravit dotaz.

Výběr souboru a publikace v Power BI

Výběr souboru a publikace v Power BI

V novém okně klikněte na ozubené kolečko vedle kolonky Zdroj, vyberte předpřipravený excelovský zdroj, nahrajte a potvrďte tlačítkem Close & Apply.

Na pozadí vizualizovaných dat probíhají výpočty mezi jednotlivými sloupci. Je nutné, abyste v nově nahraném souboru potvrdili jejich propojení. Přepněte tedy na záložku Relationships a jednotlivá data táhnutím propojte z Kategorie na Kategorie2 následujícím způsobem:

Propojení vztahů mezi daty

Propojení vztahů mezi daty

Virtuální analýza klíčových slov obsahuje tři listy. Na prvním z nich najdete filtry pro výběr konkrétních slovních spojení na základě dimenzí.

Po nahrání vlastních dat se tyto filtry nebudou zobrazovat korektně – musíte je v Power BI nahradit vašimi vlastními filtry.

Úprava chyb dimenzí po nahrání nového souboru dat

Úprava chyb dimenzí po nahrání nového souboru dat

Nejprve klikněte na rámeček značící chybu, poté vpravo v listě vyberte sloupec kategorie (na obrázku Question) a přetáhněte vlevo do políčka Field.

Jakmile bude analýza klíčových slov obsahovat vše, co požadujete, můžete přejít k publikaci.

3. Publikace online

Publikování analýzy klíčových slov

Publikování analýzy klíčových slov

V dekstopové aplikaci Power BI klikněte na Publikovat.

Přihlaste se do online verze Power BI.

Vytvoření iframe pro publikaci na webu

Vytvoření iframe pro publikaci na webu

Klikněte v levém sloupci na hotovou datovou sestavu, následně na tlačítko Soubor a poté na Publikovat na webu.

Vygenerovaný iframe

Vygenerovaný iframe

Existuje několik možností sdílení publikované analýzy. První a nejsnadnější možnost je jednoduše odeslat vygenerovaný odkaz.

Druhá a efektivnější možnost je vytvořit si šablonu na webu, kam vložíte iframe. V tomto kroku tedy potřebujete přístupy do administrace vašeho webu nebo přístupy na FTP server.

Doporučujeme také k tomuto dokumentu vytvořit legendu, která bude popisovat jednotlivé listy a data v nich. Takto můžete snadno analýzu klíčových slov nasdílet komukoliv ve vaší firmě, marketingovým specialistům nebo naopak vašim klientům a předat tak okamžitě nejen všechna klíčová slova, přehled, jak si web stojí v rámci indexace ve vyhledávačích, ale také pokyny k tomu, jak s analýzou klíčových slov pracovat.

Nezapomeňte také do legendy uvést informaci, že data v analýze klíčových slov nejsou neustále aktualizovaná, ale jedná se o jednou vytvořený dataset s hodnotami hledanosti za posledních 12 měsíců od momentu dokončení analýzy. V případě, že chcete studovat data zcela aktuální, je nutné provést revizi datasetu, získat nové hodnoty hledanosti, indexace i pozic a opět nahrát na web.

Markéta Hávová

Markéta Hávová

Markéta je specialistkou na SEO a copywriting. Dokáže odhalit technické nedostatky vašeho webu a v posledních letech se také specializuje na obsah, ve kterém kombinuje to nejlepší pro uživatele i roboty vyhledávačů. Chcete, aby vám Markéta poradila? Kontaktujte ji na [email protected].

LinkedIn | @

Komentáře

 1. Největší práce je vždycky do klíčovky dostat ty dimenze. Z tohoto návodu jsem nepochopil, jak se to stane. Tohle mi pak přijde jenom jako vizualizace, která se dá udělat různými jinými způsoby.

 2. Ano, Dušane, souhlasím.
  Toto je prostě jeden z možných způsobů vizualizace. Předpokladem je mít již hotovou analýzu klíčových slov.

 3. Link na „Výsledek poté vypadá například takto.“ vede na nezabezpečenou URL, která je navíc 404. Škoda, byl jsem opravdu zvědavý, jak vypadá výsledek a jak se dá v praxi použít.

 4. Díky za informaci. Udělali jsme někde chybu a nepřenesli testovací subdoménu, na kterou odkazoval odkaz, při migraci na nový webhosting. Omlouváme se.

  Nechápu, jak se to mohlo stát, ale stalo se. Pokusíme se to opravit, ale nebude to hned. Zatím jsem odkaz odstranil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci