Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Markéta Hávová, Head of Consultancy & Senior SEO Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Nový trend: Virtuální analýza klíčových slov

Nový trend: Virtuální analýza klíčových slov

Když se řekne analýza klíčových slov, nejspíš vám v mysli okamžitě vyvstane obsáhlá excelovská tabulka, která má několik listů, spoustu řádků, nespočet sloupců a obsahuje kontingenční tabulky, které jsou gró celého dokumentu.

Váš PPC specialista, SEO konzultant nebo marketingový ředitel si s ní pravděpodobně dokáže hravě poradit a najít data, která potřebuje. Pokud vám ale nezbývá čas na proklikávání excelovského dokumentu, určitě uvítáte novinku – jednoduchou virtuální analýzu klíčových slov, která je přehledná, snadno ovladatelná a potřebujete k ní jen internetové připojení.

V tomto článku najdete nejen přesný postup a odkazy na nástroje, ale také zdrojový soubor Power BI, který si můžete zdarma stáhnout a virtuální analýzu si snadno vytvořit i vy sami.

Jak vypadá virtuální analýza klíčových slov?

Agentura RobertNemec, SEO a PPC specialistka Lída Svitálková společně se systémem Collabim vytvořili unikátní způsob, jak obsáhlý excelovský soubor proměnit v interaktivní a jednoduchou webovou stránku.

Podívejte se, jak taková online analýza vypadá:

Virtuální analýza klíčových slov

Virtuální analýza klíčových slov

Online analýza klíčových slov vám dá rychlý a snadný přehled o tom, jaká klíčová slova jsou pro váš byznys důležitá, jak dobře/špatně si vede váš web ve výsledcích vyhledávání na Seznamu a Googlu i na jakých pozicích se objevuje.

Jak vytvořit online analýzu klíčových slov krok za krokem

K tomu, abyste excelovský dokument přenesli do virtuální podoby, budete potřebovat:

 • hotovou analýzu klíčových slov v tabulkovém dokumentu,
 • vytvořit si účet v Power BI a nainstalovat aplikaci,
 • přístupy do administrace webu či na FTP server.

1. Příprava zdroje v Excelu

Vycházíme z klasické analýzy klíčových slov vytvořené v Excelu, která obsahuje data o hledanosti, (ne)existujících landing pages a pozicích, na které se váš web zobrazuje, je nutné ji ale nejprve drobně modifikovat.

Zdrojový excelovský soubor musí obsahovat pouze jeden list s názvem “Data”. Na tomto listě se nachází všechna data analýzy klíčových slov a musí se shodovat s následujícími názvy sloupců a jejich obsahem:

 • Input = klíčová slova,
 • Normovaný tvar = klíčová slova bez diakritiky,
 • Google Search Volume a Sklik Search Volume z Skliku obsahují průměrnou měsíční hledanost Google a Seznam,
 • Google pozice a Seznam pozice musí obsahovat číselné hodnoty pozic, na které se váš web na konkrétní slovo zobrazuje – pozor: pozice na 7. straně výsledků vyhledávání a neexistující vstupní stránky označte hodnotou “61+” (nikoliv 60+) – tato hodnota se ve výsledném přehledu váže na indexaci a vstupní stránky jsou považovány za neindexované,
 • Google pozice skupina a Seznam pozice skupina = tento sloupec musíte nově vytvořit a sjednotit klíčová slova dle pozic do hodnot: 1 – 3, 4 – 10, 11 – 20, 21 – 30, 31 – 40, 41 – 50, 51 – 60, 61+
 • Number of results Google a Seznam.cz Number of results = počet výsledků vyhledání konkrétního klíčového slova ve vyhledávačích,
 • Google Landing Page a Seznam.cz Landing Page = vstupní stránka vašeho webu, která se na dané klíčové slovo zobrazuje ve výsledcích vyhledávání.

2. Úpravy v Power BI

Stáhněte si a nainstalujte nástroj pro vizualizaci dat Power BI, vytvořte si také účet v online verzi, pomocí které konečnou analýzu publikujete.

V Power BI si otevřete soubor, který předpřipravil Dalibor Jaroš z Collabim.

Nejprve musíte nahrát vaši vlastní analýzu klíčových slov do Power BI.

Nahrání dat do Power BI

Nahrání dat do Power BI

V pravém menu klikněte na tři tečky vedle kolonky Data a následně zvolte Upravit dotaz.

Výběr souboru a publikace v Power BI

Výběr souboru a publikace v Power BI

V novém okně klikněte na ozubené kolečko vedle kolonky Zdroj, vyberte předpřipravený excelovský zdroj, nahrajte a potvrďte tlačítkem Close & Apply.

Na pozadí vizualizovaných dat probíhají výpočty mezi jednotlivými sloupci. Je nutné, abyste v nově nahraném souboru potvrdili jejich propojení. Přepněte tedy na záložku Relationships a jednotlivá data táhnutím propojte z Kategorie na Kategorie2 následujícím způsobem:

Propojení vztahů mezi daty

Propojení vztahů mezi daty

Virtuální analýza klíčových slov obsahuje tři listy. Na prvním z nich najdete filtry pro výběr konkrétních slovních spojení na základě dimenzí.

Po nahrání vlastních dat se tyto filtry nebudou zobrazovat korektně – musíte je v Power BI nahradit vašimi vlastními filtry.

Úprava chyb dimenzí po nahrání nového souboru dat

Úprava chyb dimenzí po nahrání nového souboru dat

Nejprve klikněte na rámeček značící chybu, poté vpravo v listě vyberte sloupec kategorie (na obrázku Question) a přetáhněte vlevo do políčka Field.

Jakmile bude analýza klíčových slov obsahovat vše, co požadujete, můžete přejít k publikaci.

3. Publikace online

Publikování analýzy klíčových slov

Publikování analýzy klíčových slov

V dekstopové aplikaci Power BI klikněte na Publikovat.

Přihlaste se do online verze Power BI.

Vytvoření iframe pro publikaci na webu

Vytvoření iframe pro publikaci na webu

Klikněte v levém sloupci na hotovou datovou sestavu, následně na tlačítko Soubor a poté na Publikovat na webu.

Vygenerovaný iframe

Vygenerovaný iframe

Existuje několik možností sdílení publikované analýzy. První a nejsnadnější možnost je jednoduše odeslat vygenerovaný odkaz.

Druhá a efektivnější možnost je vytvořit si šablonu na webu, kam vložíte iframe. V tomto kroku tedy potřebujete přístupy do administrace vašeho webu nebo přístupy na FTP server.

Výsledek poté vypadá například takto.

Doporučujeme také k tomuto dokumentu vytvořit legendu, která bude popisovat jednotlivé listy a data v nich. Takto můžete snadno analýzu klíčových slov nasdílet komukoliv ve vaší firmě, marketingovým specialistům nebo naopak vašim klientům a předat tak okamžitě nejen všechna klíčová slova, přehled, jak si web stojí v rámci indexace ve vyhledávačích, ale také pokyny k tomu, jak s analýzou klíčových slov pracovat.

Nezapomeňte také do legendy uvést informaci, že data v analýze klíčových slov nejsou neustále aktualizovaná, ale jedná se o jednou vytvořený dataset s hodnotami hledanosti za posledních 12 měsíců od momentu dokončení analýzy. V případě, že chcete studovat data zcela aktuální, je nutné provést revizi datasetu, získat nové hodnoty hledanosti, indexace i pozic a opět nahrát na web.

Pokud máte k virtuální analýze klíčových slov nějaké otázky, obraťte se na mne, Lídu Svitálkovou nebo Dalibora Jaroše z Collabim a rádi vám poradíme.

Markéta Hávová

Markéta Hávová

Markéta je specialistkou na SEO a copywriting. Dokáže odhalit technické nedostatky vašeho webu a v posledních letech se také specializuje na obsah, ve kterém kombinuje to nejlepší pro uživatele i roboty vyhledávačů. Chcete, aby vám Markéta poradila? Kontaktujte ji na havova@robertnemec.com.

LinkedIn | @

Komentáře

 1. Největší práce je vždycky do klíčovky dostat ty dimenze. Z tohoto návodu jsem nepochopil, jak se to stane. Tohle mi pak přijde jenom jako vizualizace, která se dá udělat různými jinými způsoby.

 2. Ano, Dušane, souhlasím.
  Toto je prostě jeden z možných způsobů vizualizace. Předpokladem je mít již hotovou analýzu klíčových slov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.