Kde jste: Hlavní stránkaZpráva o vyhraném SEO tendru pro Coca-Colu byl apríl

Zpráva o vyhraném SEO tendru pro Coca-Colu byl apríl

Vydáno na blogu Jak se žije v reklamní agentuře

Bohužel musíme oznámit, že informace o tom, že jsme vyhráli SEO tendr pro značku Coca-Cola, byl aprílový žertík.

april

Omlouváme se, ale zpráva o vyhraném byl jenom apríl. Podívejme se ale na některé zajímavé informace o tomto aprílovém žertíku a udělejme z aprílu malou případovou studii.

Poděkování

Nejprve bych chtěl poděkovat všem, kteří klikli na To se mi líbí nebo nám osobně gratulovali. Bylo to velmi milé a velmi si vážím toho, že nám lidé tolik přejí a fandí. Je vidět, že není pravda, že by lidé byli jenom závistiví nebo nepřející. Ale že i my Češi dokážeme výrazně ocenit úspěch.

Jistě, někteří nám gratulovali a lajkovali k aprílu, jenom to nechtěli prozradit. Ale i těm děkuji.

Zůstaňte nám prosím stále tak nakloněni.

(Mimochodem, nedávno jsme vyhráli dvě velké zakázky, z toho jednu skutečně pro několik zemí najednou. Ale klienti si nepřáli, abychom o tom informovali prostřednictvím tiskové zprávy.)

Statistika a výsledky

Zpráva o vyhraném SEO tendru se stala jednoznačně nejúspěšnější zprávou na stránce naší internetové agentury na Facebooku – a to i přesto, že jsme ji zveřejnili v pátek odpoledne, což je v ČR malá sobota.

Během pátku kliklo na To se mi líbí (z toho jenom čtyři byli z naší agentury) 25 lidí. Na Facebooku se strhla diskuze s 26 příspěvky, mnohé z nich navrhovaly, jak máme v případě SEO pro Coca-Colu postupovat. Na druhou stranu, počet fanoušků se zvýšil jenom o jednoho.

Paradoxně právě u tohoto příspěvku mi Facebook nechtěl zhruba 48 hodin ukázat počet zobrazení. Až v pondělí ráno jsem se dozvěděl, že Facebook napočítal u tohoto příspěvku 4 180 zobrazení.

Twitter byl tradičně slabší, nepočítáme-li firemní a můj osobní účet na Twitteru, objevila se zpráva o SEO tendru jenom na jednom dalším účtě. Stránku s informací o vyhraném SEO tendru pro Coca-Colu si během 13 hodin prohlédlo 331 uživatelů. Průměrně na stránce zůstali 4 minuty a 26 sekund.

Největšího úspěchu jsme ale zaznamenali při sdílení na Facebooku. Jenom naše vlastní počítadlo zaznamenalo, že 54 lidí si zprávu o vyhraném SEO tendru vložilo na svoji zeď na Facebook. Všem opět děkujeme.

Což je jenom o 12 lidí méně než u ankety o SEO faktorech pro rok 2011, která obsahuje více informací a bylo s ní více práce.

Proč lidé tak mohutně sdíleli zprávu na Facebooku?

Velký počet sdílení na Facebooku (54) je mi trochu záhadou. Vyhraje-li konkurence nějaké výběrové řízení, asi si nebudu informaci o tom dávat na svoji Zeď na Facebooku. Napadlo mě proto několik jiných důvodů (co si lidé mysleli nebo psali do komentářů k odkazu), proč lidé zprávu natolik sdíleli:

  • Coca-Cola jde do optimalizace pro vyhledávače.
  • Česká SEO agentura vyhrála mezinárodní tendr pro Coca-Colu.
  • RobertNemec.com oznámili, že budou dělat SEO pro Coca-Colu. Je to apríl, nebo ne?
  • Podívejte se na (povedený) aprílový žertík.
  • Proč chce FMCG firma dělat SEO?
  • I taková FMCG firma, jako je The Coca-Cola Company, se rozhodla pro SEO (optimalizaci pro vyhledávače).
  • Nenechte se nachytat.
  • Kdo další se nachytal?
  • To je trapné.
  • Ha, ha, to je dobré.

Budu rád, podělíte-li se do diskuze pod článkem s dalšími nápady, proč si myslíte, že lidé zprávu o vyhraném SEO tendru sdíleli na Facebooku.

Má smysl monitoring sociálních sítí?

Pokračujme v případové studii: Tato aprílová zpráva opět ukázala i to, že aktuální monitoring sociálních sítí v Česku nemá příliš smysl (budu rád, zapojí-li se do diskuze pod článkem třeba Adam Zbiejczuk). V podstatě veškerý software pro monitoring sociálních sítí se zaměřuje na Twitter a další veřejně přístupné sociální sítě.

Jenže na Twitteru je pouze 23 000 Čechů. Facebook udává 3 200 000 lidí z České republiky, kteří se přihlásí alespoň jednou za měsíc.

Na druhou stranu je Twitteru potřeba přiznat generování návštěvnosti: Z Twitteru nám přišlo 38 návštěv, z Facebooku 185. 55 návštěv přišlo před direct, což je ale spíše nepřesnost měření direct trafficu Google Analytics.

Jenže, na Facebooku jsme měli 54 sdílení (plus jedno naše), na Twitteru jedno (plus dvě naše). Diskuze tedy jednoznačně probíhala na Facebooku – a nikdo není schopen zjistit, jaký byl obsah této diskuze.

Kdyby nás zajímalo, co si o nás lidé povídají na sociálních sítích, jednoduše bychom museli konstatovat: Neexistuje způsob, jak to zjistit. Protože většina konverzace se odehrává na Facebooku a ten je zaheslovaný. A i u toho jednoho cizího příspěvku na Twitteru bychom jenom za použití monitoringu pomocí klíčových slov nezjistili, že se o nás baví, protože v příspěvku nebylo uvedeno naše jméno. Řešením by bylo jedině zkoumat všechna URL na Twitteru, což některé nástroje, které naše internetová agentura RobertNemec.com používá, dokáží (dokáží projít i přes zkracovače).

Jediné řešení, jak zkoumat Facebook, mi kdysi sdělil Martin Kopta: Museli byste zaplatit reprezentativní a dostatečně přesný vzorkem opinion makerů, aby vám povolili vstup do svého profilu na Facebooku. Přes ten byste se pak dostali na profily jejich přátel.

Je ale otázka, jak snadno by se tvořil reprezentativní vzorek pro celou populaci a zda by byli opinion makeři přístupní tomu, abyste se dostával k datům jejich přátel. Nemluvě o tom, že by Facebook takovouto aplikaci asi brzo zakázal.

Nevím, byl-li to toto nejlepší aprílový žertík za deset let historii naší firmy. Ale rozhodně to byl nejúspěšnější apríl. Všem vám děkujeme.

P. S. Víte, že bývalý australský senátor chce zakázat aprílové vtipy?

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci