Kde jste: Hlavní stránkaNejvětší návštěvnost a slušné zpětné odkazy získáte na lehce bulvární výrazy

Největší návštěvnost a slušné zpětné odkazy získáte na lehce bulvární výrazy

Vydáno v blogu SEO a PPC ve vyhledávačích

Víte, přes jaký výraz chodí aktuálně na web naší internetové agentury nejvíce lidí? Přes "zpoplatnění Facebooku". Před tím to byla "Susan Boyle". V každém případě se jedná o několik set návštěv za týden.

Susan Boyle v semifinále soutěže Britain's Got Talent

Obecně mám zkušenost, že na lehce bulvární výrazy se celkem snadno optimalizuje – a navíc se vám na takto naoptimalizované stránky snadno nashromáždí přirozené zpětné odkazy, především ze sociálních sítí. Pište o lehce bulvárních tématech, buďte kontroverzní – a všude vás budou drbat a odkazovat na vás.

Kdybych naopak napsal vysoce odborný článek z oboru SEO, např. o aplikované sémantice nebo algoritmu HillTop, přečte si to jenom několik odborníků – a je otázka, zdali by to někdo zalinkoval (protože čeští SEO konzultanti se bojí linkovat – na rozdíl od lidu obecného; samozřejmě, takový odkaz z relevantního webu by byl velmi cenný).

Ale: vyplatí se optimalizovat na lehce bulvární výrazy? Z hlediska tvorby zpětných odkazů, návštěvnosti, brandingu a public relations určitě. Z hlediska prodeje? Pojďme se podívat na jednu případovou studii.

Jak jsme optimalizovali na „Vyvolení“

Před lety, když běžela v televizi reality show Vyvolení, jsem naoptimalizoval web našeho dlouholetého klienta, firmy Lino, na výraz „vyvolení“. Titulek zněl Vyvolení nakupují nábytek na Lino.cz. Dostat se na výraz „vyvolení“ na první stránku bylo tehdy celkem snadné a tudíž levné.

Nepamatuji si přesně, kolik to tenkrát stálo, ale mám dojem, že 30 000 Kč. Za to mu přišlo na web zhruba 200 000 návštěv, což dává velmi solidní cenu 0,15 Kč za návštěvu. Konverzní poměr (který se tenkrát moc neměřil) byl sice velmi nízký, ale brali jsme to jako branding – spousta lidí se nově dozví o firmě Lino.

Nejsem schopen udat žádné přesné číslo týkající se konverzního poměru, ale vím, že byl nízký. Ale vzhledem k počtu návštěv nebyl špatný v reálných číslech.

To je důležité: I když je konverzní poměr velmi nízký, v poměru s počtem návštěvníků a cenou za návštěvníka může být dobrý. Vždy je důležité zvolit vhodnou strategii: někdy je vhodné se zaměřit na vysokou míru konverze, jindy vám stačí nízká míra konverze, ale cena za návštěvu musí být také nízká. Co rozhoduje, je výnosnost (kolik musím vynaložit, abych měl zisk jedné koruny).

Navíc jsme brali tento druh optimalizace pro vyhledávače pro nábytek Lino spíše jako branding. Podobně, jako kdyby nám běžela reklama v televizi: aby se potenciální zákazníci dozvěděli, že existuje firma Lino a že prodává nábytek.

Ideální by bylo, abychom v zákaznících vzbudili zájem o koupi nábytku, ale stačilo nám, aby se o nábytku Lino dozvěděli. A až někdy budou pořizovat nábytek, vzali v potaz i firmu Lino.

A všichni víme, že raději nakupujeme u známých firem, než u neznámých.

(K tomuto tématu doporučuji článek Přivádí více nakupujících bannery, nebo vyhledávače?)

Oddělte obecná slova a konverzní slova

Samozřejmě, mnohem důležitější je sledovat slova, na kterých vám skutečně záleží. Proto máme u našeho webu v Google Analytics nastaveny tři profily:

      1. zaznamenává úplně všechno,

      2. zde máme nastaveny některé úpravy, primárně filtrujeme provoz z vlastních IP adres plus další nastavení,

      3. v tomto profilu máme odfiltrovaná slova, která nás nezajímají (samé obleky a košile, Tommy Hilfigery atd. :-)). Když se pak podíváme na očištěné přehledy, okamžitě vidíme to, co je podstatné. Slova, která nás nezajímají, totiž tvoří více jak třetinu provozu z vyhledávačů. Naše KPI jsou tak nastavena na relevantní klíčová slova. Takto máme velmi rychlý přehled. Takže příští týden, až dostanu nový přehled, v něm už zpoplatnění Facebooku nebude. Bude odfiltrováno.

P. S. Ten článek o zpoplatnění Facebooku vlastně vůbec nepojednává.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>