Kde jste: Hlavní stránkaMonitoring internetové reklamy se hodí pro špionáž

Monitoring internetové reklamy se hodí pro špionáž

Vydáno v blogu Digitální marketing

Monitoring jakékoli reklamy je nejlepší hlavně pro špionáž. I ten internetový. K čemu jinému se dá využít? Ano, slyším „zkultivování trhu“ (to je vlastně co?), „audit vlastní inzerce“ (to jsme to dopracovali, když si to nedokážeme pohlídat sami a nevěříme médiím, kde inzerujeme) a „audit médií“ (zase si bude někdo honit triko - mně je úplně jedno, kolik se kde proinzeruje.

Zajímá mě, zda má konkrétní reklama bude na konkrétním místě konkrétní sekce konkrétního webu efektivní, nebo ne). Monitoring konkurence ale vítám. Dosud jsme museli ručně a dosti nepřesně sledovat, odhadovat a počítat, kolik a kde konkurence investuje do reklamy. A bylo celkem časté, že za námi přišel klient s požadavkem: „Chceme vstoupit na internet. Našimi konkurenty jsou tyto firmy. Kolik investují do reklamy na internetu, jak a kde?“ A i když to níže nabourávám, občas tato data potřebujete.

Monitoring reklamy bude fungovat i jako alibi na zvyšování výdajů. „Váš konkurent utrácí tolik a tolik!“ budou vykřikovat agentury. „Pokud s ním chcete držet krok, měli byste také něco přihodit.“ „Hm, hm, asi bychom měli,“ přikývnou nechytří klienti.

Chytrý klient totiž ví, že je výhodnější udělat inteligentní kampaň za menší peníze (která bude účinná), než bombastickou kampaň, která nerozcinká pokladnu. A nejchytřejší klienti ví, že jiné formy marketingu jsou velmi často efektivnější než klasická reklama. Víte např., že Amazon již neinvestuje do reklamy ani dolar? Podobně pozitivní zkušenosti máme i z Česka.

Na druhou stranu, je otázka, nakolik bude monitoring internetové reklamy relevantní. Podle Interactive Advertising Bureau šlo v USA v prvním pololetí roku 2006 40 % reklamních rozpočtů do PPC kampaní ve vyhledávačích. A tento trend vytrvale stoupá. PPC kampaně ve vyhledávačích přitom v AdMonitoru vůbec nejsou. A růst a zároveň nepřítomnost v AdMonitoru platí pro cílenou (personalizovanou) reklamu, např. na regiony nebo uživatele.

Ještě se vrátím k auditu médií. Kdo si občas nějakou reklamu nakupuje, již přeci dávno ví, za kolik může kde získat jakou reklamu. Rozdíly jsou přitom drastické. Přesto nechápu zadavatele a jejich agentury, kteří stále nakupují reklamu na předražených serverech. K čemu jim bude monitoring internetové reklamy, když si již nyní nedokáží (?!) porovnat ceníky spolu s dalšími údaji? Takže monitoring internetové reklamy vítám: pro špionáž.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>