Kde jste: Hlavní stránkaProč kupování fanoušků na Facebooku vede často ke snížení zásahu vaší stránky

Proč kupování fanoušků na Facebooku vede často ke snížení zásahu vaší stránky

Vydáno na blogu Facebook, Social media marketing

Máte-li fanoušky, kteří nejsou na vaší stránce aktivní, vidí každý váš příspěvek na vaší stránce na Facebooku jenom velmi málo lidí.

Opravdu máte jistotu, že si za vaše peníze na Facebooku můžete koupit hodnotné fanoušky?

A teď nemáme na mysli případy, kdy vám pofiderní agentura slíbí 5 000 nebo 50 000 fanoušků a pak je dodá všelijakými způsoby. Není problém vám prodat 50 000 fanoušků – až na to, že ti lidé nejprve klikli třeba na „Miluji drbání na zádech“.

Máme na mysli případy, kdy se rozhodnete zaplatit si nové fanoušky legálně v rámci reklam. Předpokládáte, že si vaši stránku „zalajkují“ fanoušci, kteří o ni jeví zájem.

Jak funguje falešné získávání fanoušků

To ale nemusí být pravda. Část vašich fanoušků může pocházet z tzv. click farms, jak dokazuje video Facebook Fraud na několika příkladech (viz níže). Jak cely mechanismus funguje:

  1. Agentura nabídne klientovi, že mu získá 10 000 fanoušků. Klient souhlasí.
  2. Agentura najme 20 brigádníků. Každý brigádník si založí 500 profilů.
  3. Každý brigádník se 500x přihlásí a lajkne vaši stránku.
  4. Aby Facebook neodhalil takovéto brigádníky, lajkují takovíto falešní fanoušci i normální stránky.
  5. Když se tedy brigádníkovi zobrazí reklama na vaši stránku – stane se bez rozmyslu vaším fanouškem.

Některé agentury si naprogramují robota, který vytváří profily a lajkuje skoro vše, na co narazí. Když se mu zobrazí reklama na vaši stránku – lajkne ji.

Aby falešné profily nebyly podezřelé, snaží se přidat si lidi do přátel.

Tuto slečnu podezírám z toho, že je to falešný profil. Postup je klasický: Pěkná holka požádá kluka o přidání do přátel. No, který kluk by odolal? Když jsem se jí ale zeptal, odkud mě zná a proč si mě chce přidat do přátel, již mi neodpověděla. A stává se mi to opakovaně.

Falečný profil na Facebooku

Pamatuji si na jeden případ, kdy dotyčná měla v přátelích kamaráda, který šéfuje jedné agentuře. Zeptal jsem se jej, že XY si mne chce přidat do přátel, ale já ji neznám. A na dotaz, odkud se známe, mi neodpověděla. Odkud bychom se tedy mohli znát. Odpověděl mi jenom: „To neřeš.“ V tu chvíli mi bylo jasné, že jde o falešný profil dané agentury.

Proč to má negativní dopad na váš marketing na Facebooku

Výsledkem bude, že vaše stránka získá více fanoušků, ale pro vás zcela nerelevantních. Nedokážete je nijak oslovit či zaujmout.

Ten skutečný problém nastává ale až později: zveřejníte-li příspěvek (status), Facebook jej nejdříve zobrazí malému počtu vašich fanoušků. Reagují-li na něj, Facebook jej začne zobrazovat dalším fanouškům.

Máte-li však na stránce nerelevantní fanoušky, na příspěvek nebude nikdo reagovat a k vašim opravdovým fanouškům se vůbec nedostane.

A vzhledem k tomu, že Facebook od prosince loňského roku zobrazuje příspěvky pouze několika málo procentům fanoušků vaší stránky, je tohle opravdu problém.

Podívejte se na video, jak falešní fanoušci klikají na vaše reklamy na Facebooku:

Jaké je řešení

Pokud jste již zmiňované video viděli, je důležité si uvědomit, že experiment se odehrál již v roce 2012 a od té doby prošlo cílení na Facebooku výraznými změnami. Reklamy zmíněné ve videu jsou cíleny na konkrétní země (autor sám uvádí, že i na ty problematické).

Dnes však můžeme k cílení využít sofistikovanější nástroje jako jsou Custom Audiences, Lookalike Audiences, Website Custom Audiences, FBX a jiné. Správné cílení a nastavení reklam se tedy stává alfou a omegou, jak získat ty správné fanoušky a vytvářet na Facebooku reklamy, které fungují.

V naší digitální agentuře RobertNemec.com minimalizujeme reklamy určené k získání fanoušků. Většinou je používáme jen na začátku nebo použijeme naprosto přesné cílení (buď Custom Audiences nebo Lookalike Audiences).

Pak ale ponecháváme fanouškům organický růst. Proč to funguje:

  1. Na stránku dáváte obsah, který zajímá vaše fanoušky.
  2. Ti statusy lajkují a komentují.
  3. To vidí jejich přátelé na Facebooku.
  4. Lidé mají za přátele podobné lidi. „Přítel“ vašeho fanouška je pravděpodobně podobný vašemu fanouškovi.
  5. „Přítel“ vašeho fanouška vidí, že nabízíte zajímavý obsah. Stane se tak také fanouškem vaší stránky, aby jej dostávat.

Kdybyste takto nepostupovali, získávali byste fanoušky, kteří by nelajkovali a nekomentovali – a vaše statusy by se zobrazovaly stále menšímu počtu fanoušků.

Reach (zásah) – druhá nejdůležitější metrika na Facebooku

Nejdůležitější metrikou je samozřejmě zisk (ať už jako last-click nebo v rámci atribuce). Ale druhou nejdůležitější metrikou je zásah: tedy, kolik lidí vidělo váš příspěvek nebo příspěvky za poslední dobu.

Příkladem pěkně organického růstu může být stránka avendro.cz, kterou spravuje naše agentura. Má zatím jen přes 4 300 fanoušků. Ale některé statusy mají organický dosah v desítkách tisíc uživatelů:

Organický zásah fanoušků na Facebooku

Přečtěte si celou případovou studii, jak jsme z Facebooku udělali pro avendro.cz ziskový prodejní kanál.

„Je úplně jedno, kolik máte fanoušků. Důležité je, kolik lidí vidí vaše příspěvky na Facebooku,“ říká expert na sociální sítě. 

Čím více neaktivních fanoušků budete mít, tím méně lidí uvidí vaše statusy.

Je řešením mazat fanoušky?

Bohužel částečně ano.

Přijďte na naše školení marketingu na Facebooku.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci