Kde jste: Hlavní stránkaJak analyzovat konkurenční PPC kampaně v AdWords

Jak analyzovat konkurenční PPC kampaně v AdWords

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Před rokem společnost Google spustila v AdWords novou funkci – Analýzu konkurence. Novinka byla donedávna dostupná pouze pro americké uživatele nástroje pro správu PPC kampaní, nyní si ji již můžete vyzkoušet sami a porovnat tak výkon vašich reklam s konkurencí z oboru.

Co je to Analýza konkurence v Google AdWords?

Analýza konkurence je funkce, díky které v přehledech vidíte všechny vaše aktivní kampaně roztříděné do oblastí, v nichž inzerujete. Pro každou inzerovanou oblast se pak zobrazí graf a stupnice konkurenceschopnosti, kde jste vždy označeni vy a zbytek ostatních konkurentů ze stejného oboru.

Srovnávat se můžete s konkurenty napříč různými metrikami, např. mírou prokliků, počtem zobrazení reklamy atd. Porovnávat výkon můžete také napříč celou konkurencí z vašeho oboru, nebo pouze se stejně velkou konkurencí.

Na základě této šikovné funkce můžete zjistit, jak si vaše PPC reklamy vedou v porovnání s konkurencí, zda změna reklamy přinesla lepší výsledky nebo jaké metriky reklamy zaostávají hluboko za konkurenty.

Nechcete číst dál? Objednejte si vedení PPC kampaně na telefonním čísle 777 967 867 nebo na emailu [email protected]. Můžete případně vyplnit kontaktní formulář dole na této stránce.

Přepněte si rozhraní do jazyka, jemuž rozumíte

Analýza konkurence je aktuálně dostupná v angličtině a dalších osmi nově přidaných jazycích – francouzštině, němčině, italštině, portugalštině, ruštině, španělštině, čínštině a japonštině. Čeština mezi nimi stále chybí, ale kdo zvládá aspoň jeden z výše jmenovaných jazyků, může se na analýzu konkurence také podívat.

Funkce Analyze Competiton sice není dostupná v našem mateřském jazyce (prozatím), ale rozšíření na oblast České republiky bylo provedeno. Znamená to, že přehledy si můžete omezit i pouze na oblast České nebo Slovenské republiky. Například při výběru země Česká republika uvidíte konkurenty, kteří inzerují na produkty ve vaší kategorii na území našeho státu.

Z důvodu, že funkce není dostupná v češtině, nenalezneme ji v ani v českém rozhraní služby AdWords. Proto je potřeba přepnout se do rozhraní některého z dostupných jazyků. To lze provést následovně:

 1. Přihlaste se do účtu AdWords na adrese https://adwords.google.cz.
 2. Zvolte kartu Můj účet.
 3. Klikněte na položku Nastavení účtu.
 4. V části Nastavení jazyka a čísel klikněte na tlačítko upravit.
 5. V části V jakém jazyce chcete AdWords používat? vyberte požadovaný jazyk v rozbalovací nabídce.
 6. . Klikněte na tlačítko Uložit změny v dolní části stránky.

Analýzu konkurence (v případě angličtiny) pak naleznete v záložce Opportunities – Analyze Competition.

Výběr metriky a filtru

Analýzu konkurence lze provést napříč čtyřmi metrikami:

 1. imprese – počet zobrazení reklamy po vyhledávání,
 2. kliky – počet kliknutí na reklamu,
 3. CTR (click through rate) – míra prokliku, vypočítá se jako podíl počtu kliknutí na reklamu a počtu zobrazení reklamy,
 4. průměrná pozice – průměr pozice, na které se reklama nacházela, může nabývat hodnot 1 – 8, přičemž menší číslo značí vyšší umístění reklamy na stránce.

Přednastavenou metrikou jsou imprese (červeně označený rámeček).

Pokud si přejete analyzovat konkurenci pouze na území našeho státu, pak nastavte filtr Filter Competition na hodnotu Czech Republic. Implicitně je filtr nastaven na všechny země dohromady (modře orámovaná část).

Jaká data vidíme v přehledech?

V přehledech uvidíte vždy porovnání vaší reklamy s konkurencí. Pod pojmem konkurence se rozumí konkurence agregovaně. Nenajdete zde údaje o konkrétních firmách, ale anonymní souhrn informací od všech konkurentů v téže reklamní kategorii s vámi.

Poskytnutá data prezentují výsledky reklam pouze z vyhledávače Google a partnerských vyhledávačů (v České republice je partnerským vyhledávačem např. Centrum.cz, výsledky z vyhledávače Seznam.cz zde nenajdeme). Stejně tak zde nejsou započítávány výsledky z reklamních sítí.

Data jsou aktualizována každý týden, proto nemá cenu porovnávat výsledky s konkurencí denně.

Jak analyzovat konkurenci

V přehledu naleznete reklamy členěné do kategorií, jedné kategorii odpovídá jeden řádek. Pokud je název kategorie modrý, znamená to, že jej můžete prokliknout a dostat se na subkategorie, které lze také dále proklikávat.

Pokud v některé úrovni název kategorie zčerná, již ho nelze dále prokliknout, ale můžete se u něj podívat na hledané výrazy pro konkrétní kategorii (See Search Terms). Pomocí uvedených metrik u každého z hledaných výrazů se můžete rozhodnout, zda tento výraz přidáte do svého seznamu klíčových slov či nikoliv, nebo zda vám klíčové slovo vynáší.

Každou kategorii můžeme analyzovat buď ve vztahu ke všem konkurentům v kategorii (modrý rámeček), nebo pouze vůči konkurentům podobné velikosti (červený rámeček).

Ve sloupci Konkurenční oblast (Competitive Range) nalezneme porovnání se všemi konkurenty v kategorii. Konkurenční oblast je rozdělena na pět částí, modře označená část je ta, ve které se nacházíte právě vy. Po kliknutí myší na modré pole se vám rozbalí tabulka se základními údaji o kategorii:

 • Bottom of range – udává nejnižší hodnotu celé kategorie, zde je to 10 500 zobrazení reklamy.
 • Median – statistická veličina, udává střed všech naměřených hodnot v kategorii.
 • Average – průměrná hodnota kategorie.
 • Top of range – nejvyšší hodnota naměřená v dané kategorii. Pokud je zde uvedeno n/a, znamená to, že údaj nebude zveřejněn kvůli ochraně informací jednotlivých inzerentů.

O něco přesnější údaje ukazuje histogram na pravé straně přehledu, neboť se do konkurence započítávají jen konkurenti obdobné velikosti vybrané metriky. Pokud např. analyzujete konkurenci na základě metriky imprese, pak budete v histogramu porovnáváni pouze s konkurenty ve vaší kategorii, kteří mají podobný počet impresí.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>