Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Tomáš Kunickij, Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Automatické spouštění a ukončování responzivních a kombinovaných reklam v Google Ads nebo Seznam Skliku?

Automatické spouštění a ukončování responzivních a kombinovaných reklam v Google Ads nebo Seznam Skliku?

Pay Per Click reklamy mají mnoho různých formátů a forem. Za hlavní rozdělení můžeme považovat search (tedy vyhledávací síť) a display (reklamu ve formě textů, fotek, bannerů, … na webech, které prodávají svůj mediální prostor). Dnes se zaměříme na display část, a to konkrétně na jeden typ inzerátů v této síti.

Jde o responzivní reklamy v Google Ads a kombinované reklamy v Seznam Skliku.

Každá platforma má pro tento typ reklamy pouze svůj název.

Nevíte, co responzivní reklama je?

Pro ty z vás, kteří tento typ reklamy neznají jen rychlé shrnutí. PPC specialisté prominou a odstavec přeskočí. Kombinovaná/responzivní reklama se skládá z obrázků a textů. Platforma, na které inzerujeme, si sama vybere vhodnou kombinaci textových polí a obrázků, která nejlépe svojí velikostí pasuje do vybrané reklamní plochy a tím zajistí maximální výkon. Tyto inzeráty jsou účinné a jejich hlavní výhoda je, že nemusíte mít grafika, který bude tvořit nespočet bannerů pro různě velké reklamní plochy, na kterých chcete bannery zobrazovat. Pokud chcete vědět více, rádi vás uvidíme na našem PPC školení.

Nyní si představme situaci našeho klienta, který má velký e-shop s mnoha produkty. Klasické řešení je pro dané produkty spustit dynamické kampaně z feedu. A co takhle vytvořit pro každý produkt také kombinovanou/responzivní reklamu a zajistit tím ještě lepší výkon?

Nyní jsme se tedy dostali do situace, kdy máme v účtech klienta na všech platformách responzivní nebo kombinovanou reklamu pro každý produkt.

Jak jsem psal dříve, tyto kombinované/responzivní inzeráty mají velice dobrý výkon, nicméně mají jednu velkou nevýhodu. V systémech není možnost je nějakým způsobem napojit na feed.  V případě, kdy spouštíme kampaně z feedu, je vše zcela automatické, jak jejich tvorba, tak jejich správa. To znamená, že pokud se nějaký produkt například vyprodá, inzerce na daný produkt se automaticky ukončí. Pokud se produkt opět objeví, reklama se opět spustí. Ovšem u kombinovaných/responzivních inzerátu je vše třeba dělat ručně.

Jako druhý příklad může být náš klient z oblasti cestování. Klientovým produktem jsou zájezdy, pro které mimo jiné tvoříme tyto responzivní/kombinované inzeráty. Jakmile je zájezd vyprodaný nebo je již po termínu jeho uskutečnění, je nutné inzeráty ručně vypnout.

Tato manuální správa zabírá PPC konzultantovi opět to nejcennější, co máme – náš čas. Přitom se jedná o typický příklad úkolu, který může udělat jednoduchý skript na základě několika málo pravidel. U klienta z cestování je ještě přijatelné termíny hlídat a ručně vypnout, ale u e-shopu, kdy se stavy produktů mění neustále toto nelze.

Jako e-shop nechcete vést zákazníka z reklamy na vyprodaný produkt. Zaprvé zaplatíte za samotnou reklamu a za druhé budete mít naštvaného zákazníka.

U klienta z cestovního ruchu, tak u klienta s e-shopem je tedy třeba produkty hlídat podle jejich aktuálního stavu a dle toho spouštět inzerci těchto reklam. Stejně jako to dělají inzeráty napojené na dynamický feed.

Jak tyto kombinované/responzivní reklamy vytvářet automatizovaně, rychle a neklikat ručně (a jak to také děláme u klientů v naší agentuře) jste zjistili v minulém článku.  Nyní bylo třeba vyřešit také jejich automatické spouštění a pozastavovaní.

Z minulého článku už víme, že reklamní platformy mají svá API, do kterých se můžeme připojit a pomocí skriptu dělat spoustu zajímavých věcí. V našem případě může tento skript spouštět a pozastavovat dané responzivní/kombinované inzeráty.

Jak tedy na dynamické spouštění/pozastavování responzivních a kombinovaných reklam?

Řešení je tedy automatizace! Stačí jednoduchý skript, který za vás tuto manuální práci udělá. Jednoduše sám spustí v Google Ads i Seznam Skliku kombinované/responzivní reklamy, které mají běžet a pozastaví ty, které běžet nemají. U našich klientů automatizuji mnoho podobných činností a tím šetřím čas našim PPC konzultantům. Stejně jako skript z minulého článku, i tento jsem napsal v Pythonu 3.

Co tedy skript dělá?

V případě cestovní kanceláře máme s klientem sdílenou Google sheet tabulku, kam nám klient zaznamenává zájezdy, které je třeba inzerovat. Skript se tedy podívá do této tabulky a zjistí, který zájezd je vyprodaný nebo je již po termínu, tzn. zájezd již není možné zakoupit. Dále se připojí se Google Ads a Seznam Skliku API a tento zájezd dohledá podle ID v názvu sestavy. Pozastaví veškeré responzivní/kombinované reklamy, které jsou třeba.

V případě druhého klienta, e-shopu, skript prochází všechny kombinované/responzivní reklamy v Ads a Skliku. U každé reklamy si otevře cílovou URL produktu na e-shopu a podívá se na stav skladu a cenu. Dle předem definovaných pravidel právě na základě stavu skladu a ceny produktu se skript rozhodne, jestli má inzerce nadále běžet.

Tímto máme automaticky vyřešené nejen nákupní kampaně vycházející z feedu, ale i naše responzivní inzeráty, které budou díky skriptu vždy aktuální.

Uvedeme si 3 příklady, jak skript funguje:

  1.  Máme produkt za 30 tisíc korun, který je skladem. V takovém případě skript spustí inzerci tohoto produktu.
  2.  Pokud je tento produkt vyprodaný či nedostupný, skript inzerci tohoto produktu pozastaví.
  3.  Nastane situace, kdy produkt stojí 1 tisíc korun a stav skladu má hodnotu “dodání do 1 měsíce”. V tomto případě skript vyhodnotí, že uživatel nebude chtít čekat na tak levný produkt celý měsíc a reklamu pozastaví.

Kdy se vše děje?

Skript běží pravidelně každý den.

Co jsme skriptem získali?

Čas. Je to opět čas konzultantů, který můžete ušetřit.

Automatizace je v dnešní době nezbytná. Nepřinese vám větší tržby, ale pomůže vám zefektivnit vše, co děláte. Automatizujte stejně jako všichni naši klienti, o které se staráme, a získejte čas na důležitější věci pro rozvoj vašeho podnikání.

Kromě času získáte také vždy aktuální inzeráty a zamezíte situacím, kdy se naštve zákazník kvůli tomu, že se proklikl na vyprodaný produkt.

Zbytečně neklikejte, pokud nemusíte.

Pokud vás zajímají další články o tématu automatizace v PPC a online marketingu obecně, podívejte se na naše další články.

Ozvěte se nám a můžeme společně zjistit, kde lze ušetřit čas pomocí skriptů i u vás.

Tomáš Kunickij

Tomáš Kunickij

Tomáš je specialista na placenou reklamu nejen ve vyhledávací síti, vše navíc automatizuje pomocí skriptů, které šetří mnoho času jemu i jeho kolegům a především peníze našim klientům.

LinkedIn | @

Komentáře

  1. Díky za skvělý článek. Super inspirace a zjištění nových možností v automatizaci PPC. Zeptám se bude prosím i skript k dispozici? Díky Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.