Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Tomáš Kunickij, Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Ušetřete čas a peníze v online marketingu pomocí automatizace

Ušetřete čas a peníze v online marketingu pomocí automatizace

Pro klienty tvoříme velké množství reklam, reklamních sestav, kampaní. Prvním krokem je vždy nápad – je třeba vymyslet strategii dané kampaně, reklamní kreativy, cílení atd… A až poté přichází na řadu samotná realizace.

Představte si případ, kdy už máme vymyšlenou strategii a je třeba vytvořit ty stejné reklamy (nebo jejich různé kombinace) při přidání dalšího produktu. Stejné nebo podobné cílení, stejná strategie, pouze jiná grafika, jiná textace. V případě, kdy je samotná realizace při přidání dalších produktů takto podobná práce, zabírá PPC konzultantovi samotné “naklikání” jen čas. Zde vchází do hry slovíčko automatizace.

Kdy to mohu využít?

Automatizace obecně znamená minimalizaci manuální práce, pro kterou je potřeba člověka. Je to tedy předání opakované práce robotovi, který tuto práci může dělat za nás. Tím dokážeme nejen minimalizovat lidskou chybu, ale především ušetříme čas, který můžeme investovat lépe. Například do výmýšlení nových strategií, jak daného klienta posunout opět dále. V dnešní době, kdy člověk musí řešit čím dál víc věcí je automatizace obrovský pomocník.

U klientů automatizujeme různé druhy činností, nejčastěji však oblast PPC, tedy placené reklamy. Samozřejmě je třeba předem si spočítat, jestli se vyplatí investovat čas do vývoje automatizačního skriptu. Pokud budeme tvořit 10 hodin skript, který má ušetřit 5 minut denně na projektu trvajícím jen pár týdnů, je to samozřejmě zbytečná investice.

Proto automatizujeme činnosti, které zabírají velké množství času.

V tomto článku se dočtete o konkrétním případu, kdy nám automatizace ušetřila mnoho času. Jedná se o našeho klienta z oblasti cestovního ruchu. Dozvíte se, jak nám automatizace jednoho jediného úkolu ušetřila 7 hodin práce měsíčně. 7 hodin, které nyní vkládáme do rozvoje dalších činností.

O jaké automatizaci je tedy řeč?

Jak jsme si řekli, představme si třeba cestovní kancelář, která poskytuje zájezdy. Na jednotlivé konkrétní zájezdy můžeme spustit například dynamickou inzerci z feedu. V případě, kdy chceme mít reklamu na konkrétní zájezdy ve vyhledávání, můžeme využít třeba nástroj PPC BEE. Ale co v případě, kdy chceme pro každý zájezd tvořit i responzivní/kombinovaný inzerát v obsahové síti?

V agentuře tvoříme u tohoto klienta pro každý zájezd responzivní a bannerovou reklamu v Google Ads, kombinovanou a bannerovou reklamu v Skliku a reklamu na Facebooku. Reklamy se tedy tvoří zvlášť na třech platformách. To vše se navíc vytváří vždy ve 2 variantách.

Jedna varianta jsou remarketingové inzeráty, které zobrazujeme zákazníkovi, který již daný zájezd na webu navštívil a druhou variantou jsou akviziční inzeráty, kterými oslovujeme nové zákazníky dle specificky vybraného segmentu publika pro každý zájezd. Oslovujeme přesně ty, kteří se o tento zájezd teoreticky mohou zajímat.

Co to tedy v praxi znamená?

Na všech třech platformách je třeba vytvořit pro každý nový zájezd kampaně / reklamní sestavy / inzeráty. Je třeba nastavit jejich rozpočty, připojit remarketingové seznamy nebo nastavit jiné akviziční cílení, připojit grafiku různou pro různá umístění, nastavit tato umístění, nastavit jednotlivé texty reklam, přidat drobnosti jako jsou viditelné odkazy, různé pro každý zájezd, v tomto konkrétním případě tedy cestovka.cz/zajezdy-do-francie atd… Je toho spousta.

Toto vše při ručním vytváření v Google Ads, Seznam Skliku a na Facebooku zabere PPC konzultantovi i přesto, že využívá pomůcky jako je např export z Google Ads Editoru do Skliku, cca 25 minut pro jeden zájezd, protože mnoho detailů donastavuje také ručně.

Dále je nutné hlídat ukončení inzerce například při vyprodání zájezdu nebo při ukončení prodeje. Inzerce z feedu se ukončí automaticky, ale v případě responzivních/kombinovaných reklam je třeba ručně v účtech klienta na všech platformách dané inzeráty vypnout. A toto opět zabírá konzultantův čas.

Proto jsme vytvořili skript, který celý tento proces automatizuje. Samozřejmě jak jsem již zmínil, bylo třeba přemýšlet, jestli se tvorba daného skriptu vyplatí. Jak zjistíte za chvíli, zde to bylo víc než vhodné. Nachystal jsem si pro vás přehled údajů o tom, kolik času zabrala tvorba inzerátu pře skriptem, kolik času vyžadoval vývoj skriptu a kolik času je nyní potřeba na spuštění inzerátů za pomoci skriptu.

Jak to tedy celé funguje?

S klientem máme sdílenou Google sheet tabulku, kam klient zadává nové zájezdy. Zadává se URL zájezdu, země, do které je zájezd pořádán, typ zájezdu, tedy jestli jde o adventní zájezd nebo wellness (Proč? To se dozvíte později). Do této tabulky my vyplníme také textaci samotných kreativ.

Náš grafik souběžně vytvoří grafiku pro jednotlivé zájezdy ve všech variantách, ve kterých jsou třeba. Mimochodem, u tvorby grafiky jsme pomocí automatizace také ušetřili výrazné množství hodin, ale o tom vám povíme jindy. Grafik tedy vytvoří grafiku a nahraje ji do našeho Google Drivu.

Následuje samotné spuštění skriptu.

Co skript tedy dělá?

Skript nejprve pomocí připojení do API Google Ads, Skliku a Facebooku vytvoří na všech platformách v účtu našeho klienta remarketingová publika podle předem naprogramovaných pravidel.

Dále se skript podívá do Google Drivu, jestli má k dispozici grafiku a stáhne si ji ve variantách, které potřebuje.

Následuje tvorba samotných inzerátů. Ta funguje na principu importu do samotných platforem, skript tedy tvoří zip soubory s csv souborem a obrázky na míru. Archiv stačí poté pouze nahrát do platforem a máme hotovo.

Ve zmíněném csv souboru skript vytvoří strukturu kampaní/sestav/inzerátů, nastaví rozpočty, umístění reklam, cílení – tedy připojí odpovídající remarketingový seznam nebo v případě akvizice nastaví vhodné cílení pro daný zájezd.

Zajímavost

Skript je psaný v jazyce Python 3.

V neposlední řadě do scv souboru samozřejmě zapíše samotné inzeráty, jejich texty a propojí grafiku se správnými inzeráty.

Zkrátka nastaví úplně vše, co by musel PPC specialista nastavovat jednotlivě na všech platformách.

Nyní vám odpovím na otázku, proč klient zadává do Google sheetu informaci o tom, do jaké země je zájezd pořádán a jakého je typu. Předpokládám, že většina z vás už ale tuší.

Skript má v sobě předpřipravené scénáře cílení a tyto informace využívá při tvorbě akvizice. Tedy pokud klient zadá například “Francie” a “Wellness”, skript k reklamě přiřadí publikum, která se zajímá o Francii a také má zájem o Wellness.

Výsledek jsou tedy 3 odlišné zip archivy tvořené zvlášť pro jednotlivé platformy.
Tyto archivy už poté jen nahrajeme do systému a reklamy jsou spuštěné.

A nyní to nejdůležitější – kolik času nám to vlastně ušetřilo?

Na začátku článku jsem psal, že PPC konzultantovi zabralo spuštění jednoho zájezdu na všech platformách cca 25 min.

Samotný vývoj skriptu trval zhruba 30 hodin. Tento čas je kompletní a zahrnuje prvotní vymýšlení toho, jak vše bude vůbec fungovat a mimo to také zahrnuje například řešení problémů při vývoji a komunikaci s podporou platforem.

Představme si tedy situaci, kdy máme třeba 20 zájezdů měsíčně. PPC konzultantovi to tedy zabere přes 8 hodin.

Čas potřebný na režii celého skriptu a nahrání archivů do platforem je zhruba 30 minut s tím, že je jedno, kolik zájezdů spouštíme.
Pokud tedy spouštíme zájezdy skriptem 2× v měsíci, potřebujeme na to 1 hodinu.

Pokud si to porovnáme s předchozí manuální variantou, která nám zabrala přes 8 hodin, ušetřili jsme přes 7 hodin měsíčně.
To je jeden celý pracovní den v měsíci.
Teď si představte, že každý takový skript vám může ušetřit další den v měsíci.

Návratnost této investice je tedy mezi 3. a 4. měsícem.
Ve 4. měsíci se nám již vrátí investice vložená do vývoje skriptu a v dalších měsících ze skriptu můžeme jen čerpat.

Graf s ukázkou snížení času potřebného k spuštění reklam

Na grafu vidíme oranžovou barvou kolik času (hodin – osa y) je třeba při nahrávání zájezdů do systému v jakém měsíci (osa x).

Vidíme tedy, že bylo třeba investovat čas do vývoje skriptu (modrá barva), nicméně po jeho spuštění vidíme výrazný pokles času, který bude do budoucna potřeba pro spuštění zájezdů.

Co jsme tedy získali?

Především je to ušetřený čas, který můžeme investovat lépe.

Dále potenciál automatizovat i další činnosti a mít o to víc možností se soustředit na důležitější úkoly pro klienta.

A v poslední řadě jsme minimalizovali lidskou chybu PPC konzultanta při tvorbě reklam.

Skript není v současnosti ještě zcela dokončen, jakmile bude, předpokládáme snížení celkového času potřebného k jeho režii zhruba na 15 minut.

Tomáš Kunickij

Tomáš Kunickij

Tomáš je specialista na placenou reklamu nejen ve vyhledávací síti, vše navíc automatizuje pomocí skriptů, které šetří mnoho času jemu i jeho kolegům a především peníze našim klientům.

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci