Na internetu objevíte desítky návodů a placených kurzů, jak si vybudovat osobní brand. Podle Roberta Němce je osobní branding nesmysl, který rozhodně nezaručí úspěch.
Měl by se člověk chovat jako značka?
Tom Peters v roce 1997 jako první zpopularizoval pojem osobní branding, když pro časopis Fast Company napsal, že lidé by měli být jako značky. Ale je to opravdu tak?
Lidé si nejsnáze vytváří vztah k osobám. Dokonce si k neživým věcem, jako jsou například hračky, snažíme přiřadit lidské vlastnosti. Proto se značky snaží spíše připodobnit k osobám, ať už pomocí výrazné osoby nebo maskota.
Například v čele Tesly stojí Elon Musk, Alza má zase zeleného mimozemšťana. Stejně tak se marketéři snaží uměle vytvořit vlastnosti značky, aby si zákazníci k ní vytvořili určitý vztah.
Nechtějte být značka. Buďte osobnost, tak si získáte větší sympatie u ostatních lidí.
Proč neposlouchat rady, jak budovat osobní brand?
Nemá smysl poslouchat „guru“, kteří vám radí, že je třeba neustále přispívat na sociální sítě, nahrávat podcasty a další ověřené taktiky.
Velmi úspěšní lidé netráví svůj cenný čas tím, že by se zaměřovali na to, jak vybudovat osobní brand. Zaměřují se totiž na svou práci a na to, jak v ní dosáhnout úspěchu.
Tom Peters ale měl další myšlenku, která je velmi podstatná. Je důležité si říct, v jaké oblasti chcete uspět. Zaměřit se na to, co vás baví a v čem chcete vyniknout.
Investujte čas do toho, nikoliv do toho, jak navenek působit co nejlépe.
Více si poslechněte ve videu, kde vám Robert Němec poví konkrétní příběhy úspěšných lidí, a jak toho dosáhli.
Šetříte čas nebo jste často na cestách?
Záznamy rozhovorů s podnikateli si můžete také pustit v našem podcastu Ředitelé ředitelům.
Najdete je na Spotify a Apple podcast.
Aneta Krikelová
Aneta se stará o naše klienty napříč kanály díky svým různorodým zkušenostem. Pro klienty vytváří strategie přesně na míru, obsahové plány i struktury placených kampaní. Chcete, aby vám Aneta poradila? Kontaktujte ji na [email protected].
Komentáře