Kde jste: Hlavní stránkaGoogle Author rank a jak jej zapojit do SEO

Google Author rank a jak jej zapojit do SEO

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Google začíná stále více upřednostňovat značky a jednotlivé autory. Nyní je ten pravý okamžik, kdy byste měli zapracovat na vašem Author ranku.

Upozornění: Google koncem srpna 2014 Authorship kompletně zrušil. Author rank ale ve své podstatě stále žije dál.

Google umožňuje od června 2011 propojit obsah na webové stránce přímo s autorem. Děje se tak prostřednictvím sociální sítě Google+ a toto propojení se označuje jako Google Authorship. Možností propojení je více a nové přibývají, sledujte proto Google nápovědu.

Proč nasadit Google Authorship na váš web

Authorship má několik nesporných výhod. První je, že Google umí zobrazit fotografii autora přímo ve výsledcích vyhledávání. Rozšířený úryvek (rich snippet) poté může vypadat například následovně:

Google Authorship v SERPu

Oproti standardním výsledkům přidaná fotografie autora upoutá pozornost. Zvyšuje se tím tedy i míra prokliku (CTR). Podle některých testů se CTR zvýšilo díky Google Authorshipu dokonce až o 38 %.

V České republice není Authorship zatím moc rozšířený, když jej tedy implementujete, získáte velkou výhodu před konkurencí.

Cyrus Shepard dokonce zkoumal, jestli lze pouhou změnou fotografie zvýšit CTR. Povedlo se mu dosáhnout vyšší míry prokliku o 35 %. Přesto, že v tomto experimentu bylo mnoho proměnných, které nelze příliš ovlivnit (aktuální pozice v SERPu, výsledky konkurentů, fotografie se nemusela zobrazit vždy apod.), doporučuji si s fotografií také pohrát.

Jak monitorovat obsah s označeným autorem

Po propojení obsahu s vaším Google+ účtem můžete sledovat počet zobrazení stránek, jejich proklik, CTR a průměrnou pozici ve výsledcích vyhledávání přes Google Webmaster Tools (GWT).

Statistika autora v Google Webmaster Tools
Statistiky autora v Google Webmaster Tools

Nevýhoda je, že data Google poskytuje pouze za poslední tři měsíce. Přesto můžete testovat, jaký vliv má změna fotografie na CTR.

Pokud si Google Webmaster Tools propojíte s Google Analytics (GA), data poté můžete sledovat i zde. Otázkou je, jak moc jsou data přesná. Často se stává, že se rozcházejí ta z GWT a GA. Možná je to způsobeno tím, že ne vždy se informace o autorovi v SERPu zobrazí.

Imprese a CTR u stránky v Google Analytics
Data o zobrazení, počtu prokliků a průměrné pozici v SERPu v Google Analytics

Co je Author rank?

Author rank je odvozen od Authorshipu a vztahuje se k jednotlivým autorovi. Ti si publikováním obsahu budují svoji reputaci – rank. Google je schopen strojově zpracovat veškerý obsah vytvořený jedním autorem a tomu připsat určitý rank. Tento rank se připisuje prostřednictvím digitálního podpisu. Tento princip si Google nechal patentovat již v roce 2005 jako Agent rank.

Co je zajímavé, tak v tomto patentu je uvedeno, že v rámci jedné stránky lze rozlišit části a pro každou zvlášť určit vlastního autora. V praxi to znamená, že Google umí/bude umět rozpoznat autora článku a například autory jednotlivých komentářů pod ním.

Prostřednictvím Author ranku poté Google přisuzuje váhu autorům.

Co je velice důležité – Author rank není tak snadno zmanipulovatelný jako Page rank. Hlavně z toho důvodu, že tvořit kvalitní obsah je dražší, než nakupovat zpětné odkazy.

Do ranku samotného určitě vstupují další proměnné jako je autorita webu, kde je obsah publikovaný, počet sociálních interakcí, komentářů apod.

Čím více kvalitního obsahu tedy autor vytvoří a publikuje na autoritativních webech, tím vyšší Author rank bude mít.

Google se na Author rank tak může více spoléhat jako na signál, který vstupuje do hodnocení jednotlivých stránek.

K čemu je Author rank dobrý

Tím, že budete publikovat kvalitní obsah, který budou číst, komentovat a sdílet další lidé, stanete se autoritou ve svém oboru. Toto platí samozřejmě nezávisle na vyhledávačích a nějakém Author ranku.

Pro vyhledávače je však složité bez strojově čitelné informace si spojit konkrétního člověka s obsahem, který na internetu vytvořil. Je tomu tak z toho důvodu, že málokdo má unikátní kombinaci jména a příjmení, ne vždy je autor uveden apod.

Právě proto vznikl Google Authorship. Je to systém, který umožní všechny tyto informace ve strojově zpracovatelné formě Googlu poskytnout. Zdarma a bez toho, aniž by autory sám prosil. Jde o symbiózu, kdy Google na oplátku nabízí něco i pro autory – zobrazení fotografie v SERPu a také budování Author ranku.

Všimněte si také navázání na Google+, který se snaží být konkurentem Facebooku, což se mu zatím moc nedaří. Toto je jedna z metod, kterou Google používá, aby Google+ udržel při životě.

Author rank v praxi

Představte si situaci, kdy si například Matt Cutts (vedoucí web spam týmu v Googlu) založí blog o SEO na zcela nové doméně. Standardně by Google takovému webu nedával ze začátku moc dobré hodnocení – doména bez historie, na webu je pouze jeden článek a nevedou na něj žádné odkazy.

Ve světě Author ranku však platí jiná pravidla. Matt Cutts již publikovat spoustu článků ať už na svém blogu, blogu Googlu, YouTube účtu apod. Na Google+ ho má v kruzích více než 250 000 uživatelů.

Matt už přeci prokázal, že ví o čem v tomto oboru píše, ostatní čtenáři mu dali zajisté miliony Liků na Facebooku, +1 na Google+, retweetů na Twitteru a napsali velké množství komentářů pod jeho články.

Díky tomu, že ho Google díky Authorshipu „dobře zná“, může přisoudit jeho novému blogu prostřednictvím Author ranku vysokou hodnotu. Navíc pod články určitě brzy přibudou komentáře od Dannyho Sullivana, Randa Fishkina, Willa Critchlowa a dalších.

Díky všem těmto signálům se bude nový web zobrazovat vysoko ve vyhledávání.

Věřím, že podobného scénáře se v dohledné době u Googlu dočkáme.

Dokonce se mluví o tom, že pokud je autor ceněnou autoritou ve svém oboru a například napíše příspěvek na diskuzní fórum nebo komentář k článku, tak tuto stránku z pohledu Googlu posílí.

Je to logické – autor již prokázal, že oboru rozumí, dlouhodobě se mu věnuje a jen těžko bude ztrácet čas na webech, které jsou vytvořeny pouze pro reklamu (MFA) nebo jde o čistý SPAM s cílem využít slabých míst vyhledávače.

Cílem každého webu by tedy mělo být takové autory na svůj web přivést. Technik je více, například:

  • udělat rozhovor s osobnostmi ve vašem oboru,
  • psát o kontroverzních tématech, která přitáhnou pozornost,
  • vytvářet vysoce hodnotný obsah, který si rádi přečtou i samotné autority v oboru.

Vidíte, že se tímto kruh uzavírá a opět se dostáváme k tomu, na čem optimalizace pro vyhledávače stojí už od svého vzniku – na obsahu. Bez kvalitního obsahu prostě nelze SEO dělat kvalitně.

Právě Authorship má být pomocným signálem pro Google (snad v dohledném čase bude nějaká obdoba i pro český Seznam) v tom, aby mohl svým uživatelům nabídnout hodnotný obsah. Stane se tak důležitým faktorem při optimalizaci pro vyhledávače.

Kvalitní autory si totiž nekoupíte tak snadno jako zpětné odkazy. Při vyhledávání autorů, které mají nasazený Authorship můžete použít například nástroj AuthorCrawler od Toma Anthonyho.

Jak si vybudovat vysoký Author rank

Podepisujte se pod každý obsah, který vytváříte. Dělejte to všude. To stejné doporučuji našim klientům. Pokud se setkáte s tím, že se autor nebude chtít pod svůj obsah podepsat, pravděpodobně je něco špatně – za svůj výtvor se stydí a ten zřejmě nebude moc kvalitní.

Jak tedy vybudovat Author rank, který bude silným signálem pro Google a pomůže tak vašim webům?

1. Propojte všechen váš vytvořených obsah s Google+

Krok číslo jedna – zkontrolujte veškerý obsah, který již máte na internetu publikovaný a propojte jej Authorshipem. Pokud se jedná například o magazíny, které nemají Authorship implementovaný, napište provozovatelům.

Když jim vysvětlíte o co jde a že tím získá celý jejich web, určitě je přesvědčíte. Mně se takto podařilo poměrně snadno přesvědčit server programujte.com, kde mám z dřívějška pár desítek článků.

2. Zaměřte se na jednu oblast o té pište

Nechtějte hned ovládnout celý internet. Vyberte si oblast, které rozumíte nejlépe a jste v ní dobří. O té poté piště, vytvářejte videa, obrázky, fotografie, infografiky apod.

Baví vás SEO a máte rádi pivo? Výborně. Pište o svých zkušenostech s optimalizací a udělejte si třeba blog začínajícího pivního degustátora.

A že jde o dvě nesourodé oblasti? Nevadí. Google si s tímto umí dobře poradit, protože má o svých uživatelích mnoho informací a zajisté ví, že jeden člověk se může zajímat o dvě naprosto odlišné obory.

Přesně toto děláme i u našich klientů. Vytvoříme obsahový plán a společně s klientem se následně připravuje obsah. Ten je propojen s konkrétním člověkem u klienta, který je na danou oblast expert. Postupně si tak buduje svůj Author rank.

3. Pracujte aktivně s Google+

Authorship a tím i Author rank je vysoce závislý na sociální síti Google+. Při budování Author ranku je tedy potřeba pracovat i s ní. Cílem je vybudovat si zde autoritu a získat co nejvíce relevantních „fanoušků“ ve vašem oboru.

Počet uživatelů, kteří vás mají v kruzích se zobrazuje také ve výsledcích vyhledávání. A mnohem lépe vypadá, když jich máte více než vaši případní konkurenti.

Počet uživatelů, kteří mají autora v kruzích v SERPu, Google Authorship
Kolik uživatelů má autora v kruzích se zobrazuje i v SERPu

a. Publikujte příspěvky na Google+

Pište o novinkách, posílejte odkazy na vaše články. Nebojte se občas publikovat i věci kontroverzní nebo takové, které vyvolají diskuzi.

b. Přidejte si do kruhů autority v oboru

Sledujte autority ve svém oboru. Určitě o několika lidech víte. Najděte si je na Google+, podívejte se, koho mají v kruzích a sledujte i je.

c. Zapojte se do diskuze u relevantních příspěvků ve vašem oboru

Když už sledujete autority, zapojte se do diskuze pod jejich příspěvky. Získáte tak nové uživatele, kteří si vás přidají do kruhů a +1 u komentářů.

d. +1 u relevantních příspěvků jiných autorů

Dávejte +1 u příspěvků, které se týkají oboru, ve kterém si chcete vybudovat Author rank (pokud se vám samozřejmě líbí).

Informace uvedené v tomto článku jsou často mířeny spíše do budoucnosti. Věřím tomu, že Google začne více pracovat s Author rankem a nyní je ten pravý čas si ho začít budovat.

A jak pracujete s Author rankem vy? Chybí mi tu nějaké body, které byste doplnili? Napište mi v komentářích.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Kvalitní článek plný zajímavých informací, díky. Chci se zeptat na situaci, kdy máme authorship u webu ověřený pomocí firemního profilu G+. Profil je aktivní, publikujeme na něm novinky, má svou profilovou fotku, v GWT – nástroj na testování strukturovaných dat se při kontrole jeví vše v pořádku (náhled, vše ověřené), ale v samotném serpu se tato změna zatím neprojevila (odhadem více než 3 měsíce), u osobního profilu se výsledek v SERPU objevil do 2 týdnů. Vím, že v tomto směru Google „propojení“ negarantuje, ale nemáte s touto situací zkušenosti? Předem děkuji za Váš čas.VM

  2. Dobrý den,jsem rád, že se Vám článek líbí.Podle pravidel by měl být obsah vždy propojený s konkrétním autorem, proto není vhodné články propojovat s profilem firmy apod. Může to být jeden z důvodů, proč Google fotografii nezobrazuje. Umím si reálně představit, že má algoritmus, který umí ověřit, zda na fotografii je tvář člověka nebo pouze logo firmy.Co se týče propojení Google+ firemní stránky s webem, tak k tomu slouží rel=publisher, viz dokumentace https://support.google.com/web

  3. Děkuji za informace, popřemýšlím tedy o změnách a případně dám vědět výsledek.Zmátl mě především nástroj na testování strukturovaných dat, kde je náhled korektně vygenerovaný, ale asi to nezohledňuje případný obličej na fotce.VM

  4. Nástroj bohužel pouze zkontroluje, zda je vše dobře nasazeno. Není pak ale zajištěno, že se fotografie v SERPu zobrazí.Včera jsme řešili zajímavý problém, kdy je vše podle validátoru správně nasazeno, ale Google zobrazuje autora pouze u několika vybraných stránek. U ostatních ne, ale pokud jsme URL zkrátili přes zkracovač Goo.gl, tak na vytvořeném screenshotu fotografie autora vždy je.Nakonec to dopadlo tak, že jsme napsali bug report do Googlu. Uvidíme zda a co odpoví.

  5. Zajímavý článek, škoda jenom, že Google+ v čechách skoro nikdo nepoužívá. Říkám si jestli by mě kvůli tomu nemohla ta technologie spíš poškodit. Buď kvůli nějakému algoritmu, který si spočte, že moje články stojí třeba za kulový (třeba kvůli málo dílení na g+), nebo kvůli tomu zobrazení informací o mě a g+. Z psychologického hlediska určitě nepůsobí moc dobře stránka, kde je u autora uvedeno, že má v okruzích 0, nebo třeba jenom 2 lidi. To už je asi lepší tam nezobrazovat nic.Chtěl bych to zkusit používat, ale mám docela problém s tou podmínkou, že musí být autor článku pod každým článkem podepsaný. Mám osobní stránky a jedný kdo tam píše jsem já. Můj podpis tam je defakto jméno stránek.Třeba u článků co tam mám by tam na konci ten podpis ani nevadil, ale u spousty stránek se tam podpis nehodí a docela by tam vadil, protože by byl nelogický (třeba sekce se seznamem odkazů na jiné weby).Dá se to nějak řešit? Nestačil by jako podpis třeba moje jméno ve společné patičce stránek?

  6. Mohu se zeptat, pozorujete rozdíl v zobrazení G+ profilu autora dle zadaného dotazu v serpu?

  7. Občas ano, na některé dotazy se fotografie autora zobrazí, na některé ne. Jméno autora se však zobrazuje u drtivé většiny dotazů.

  8. Dobrý den,propojení obsahu s Google+ lze řešit více způsoby, v článku jsem o tom záměrně nepsal, aby nebyl příliš dlouhý. Ale přemýšlím o tom, že bych připravil nový článek zaměřený právě na toto téma.Propojení lze realizovat i tak, že jméno autora není na stránce zobrazeno vůbec, do HTML kódu se přidá tag link (např. <link rel=“author“ href=“https://plus.google.com/104110…„/> ), který propojení „zařídí“. Poté už jen v profilu Google+ přidáte odkaz na svůj web.Pokud používáte například WordPress, existují pro to pluginy.

  9. Dobrý den, moc děkuji, přesně ten link jsem potřeboval,a le bál sem se, že to nepůjde, protože to nemiňují ani v google dokumentaci. Už jsem napojený, snad se to brzy objeví i v serpu. Díky za článek, ať se daří.

  10. Není zač, možností propojení je více, ale opravdu zatím nejsou v dokumentaci. Snad je tam Google brzy doplní.

  11. Dobrý den, ověřoval jsem autorství emailem (stejná doména u mailu i stránek) a zapomněl před ověřením přidat na každou stránku text „autor:xxx“ a dal ověřit.
    Ověřila se doména i profil ale nebyl nalezen ten text autor:xxx Na každou stránku jsem již autora přidal a nevím jak to ověřit znovu, aby vše fungovalo jak má.
    Nevíte jak na to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci