Kde jste: Hlavní stránkaPřemýšlíte o SEO? Přemýšlejte o obsahu

Přemýšlíte o SEO? Přemýšlejte o obsahu

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Na několika příkladech uvedu, že zajímavý obsah je jedním z nejdůležitějších faktorů pro dobré umístění stránky ve vyhledávačích. Na obsah se totiž poněkud zapomíná a lidé kladou zbytečný důraz na jiné věci, které jim však při optimalizaci pro vyhledávače tolik nepomohou.

Na začátek jednoduché shrnutí:

Říká se to celá léta,
je to stále důležitější,
říkají to i lidé z vyhledávačů,
není to úplně triviální,
většinou to opravdu funguje,
majitelé webů tomu moc nevěří,
ale začíná se to zlepšovat
a vyhledávače na to kladou stále větší váhu. Chcete-li na webu uspět, zveřejňování zajímavých informací by mělo být vaší prioritou.

Zaneprázdnění lidé mohou v tomto bodě přestat číst, protože si právě udělali obrázek o celé situaci. Stačí se chovat podle toho, co jsem napsal na posledním řádku, a nepochybně na tom budete ve vyhledávačích lépe. A nejen tam, ono to má i další přínosy.

Obsah a SEO – staré téma, ale stále velmi aktuální

Lidé z vyhledávačů hovořili o významu obsahu vždy. Ve zdůrazňování role kvalitního textu pro úspěch ve vyhledávačích je velmi aktivní hlavně Google, z jehož řad vzešlo v první polovině roku 2012 množství článků a videí souvisejících s obsahem. Google se dlouhodobě snaží dávat větší váhu dobrému obsahu nežli „umělému“ ovlivňování faktorů, které by měly zvyšovat relevanci stránky vůči vyhledávacímu dotazu, a otevřeně o tom hovoří. Jasnější naznačení směru, kterým při optimalizaci pro vyhledávače jít, snad není potřeba.

Jak jsem již řekl, většina z informací, které Google zveřejňuje, je opakováním toho, co bylo uvedeno mnohokrát v minulosti. Není však od věci si tyto zásady znovu projít. Tím spíše, že se k mnoha lidem nedostanou, nebo jim lidé stále nevěří.

Základ úspěchu – dobrý obsah sám o sobě

Samotný fakt, že máte na stránce obsah, je z hlediska vyhledávačů zásadním faktorem. Stránka bez dobrého textu je na tom obecně řečeno vždy hůře než stránka s bohatým obsahem. Před několika lety se mluvilo o tom, že ve výsledcích vyhledávání Googlu stránce značně pomůže text o rozsahu 500 slov a více (skutečně slov, nikoli znaků). Dnes se hovoří o textech, které mají 1000 slov.

Rozhodně není potřeba brát uváděný počet jako pravidlo; navíc je jasné, že na mnoha stránkách nemá takto dlouhý text smysl. Pokud však na stránce takový obsah být může, anebo jsou stránka a její pozice velice důležité, byla by chyba se mu vyhýbat.

Velmi dobrý článek o tom, co je to obsahová strategie (nejen pro SEO) a jak se do ní pustit, napsal před časem Robert Němec.

Validní html kód vyhledávače nezajímá. Obsah ano

Opakovaným mýtem, který vyhledávače znovu a znovu vyvracejí, je souvislost validity html kódu a pozic ve výsledcích vyhledávání. Validita prostě není kritériem, podle kterého by byla stránka řazena.

Vyhledávače se snaží nabídnout lidem nejlepší odpovědi na jejich dotazy, ne technicky perfektně zpracovanou stránku. To, co vyhrává, je zajímavý obsah. Validita návštěvníky stránek naprosto nezajímá; neví ani, co to je, a nemají šanci to poznat.

Často je to tak, že ten nejlepší obsah tvoří lidé, kteří perfektně rozumí nějakému oboru. Píší o něm, navštěvují různé akce, natáčejí videa, tvoří recenze, návody, reportáže a další zajímavé články. Jejich stránky jsou přitom z technického hlediska špatné, protože jejich tvorbě prostě nerozumí. Návštěvníkům je to však jedno, ty zajímá právě obsaha vyhledávače zajímá také. Kdyby to bylo naopak, na prvních místech by bylo mnoho stránek bez valného obsahu, zato perfektně technicky zpracovaných. To ocení geekové, lidé ne.

Tolik k principům, které vstupují do hry ve věci validity a SEO. Služby typu SEO analyzátor či SEO servis neberte moc vážně.

Text znamená originální text

Když mluvím o obsahu, mám na mysli originální text, který v lepším případě nebyl publikován online nikde jinde. Je to další známá věc, kterou je však potřeba často opakovat. Nejde ani tak o to, aby vaše tisková zpráva nebyla zveřejněna nikde než na vašem webu, ale o to, abyste většinu obsahu webu netvořili z přejatých, neoriginálních informací.

Prakticky každý update algoritmu Googlu se v posledních letech do jisté míry týkal právě lepšího odlišení stránek s originálním obsahem od stránek, které ve velké míře přejímaly obsah z jiných zdrojů. Mnoho z webů, které dříve na Googlu vedly, je nyní prakticky nedohledatelných, a to právě proto, že jim chyběl originální obsah.

Kvalitní obsah je třeba podpořit

Dobrý článek si v mnoha případech najde své propagátory sám. Píšete-li o něčem novém, zajímavém či užitečném, pravděpodobně o vás začnou psát či diskutovat jiní lidé a budou na vás odkazovat (další možností je psát šokujícím způsobem o skandálních tématech, což ale nepředstavuje schůdnou cestu pro většinu firem).

Dobrý článek lze navíc propagovat mnohem snáze, než nezajímavé stránky bez pořádného obsahu. Nabízí se sociální sítě, diskuzní skupiny, komentáře pod články a další místa na webu, kde můžete lidem říci o tom, že jste zrovna něco napsali. Podpora obsahu však přesahuje oblast tohoto článku, a tak zde jen odkážu na to, co nedávno napsal o linkbuildingu v souvislosti s obsahem Robert Němec.

Nezapomeňte

Když přemýšlíte o SEO, přemýšlejte o obsahu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Ohledne validity nesouhlasim uplne. Dokonce i google pred casem prohlasil ze nekvalitni stranky (z hlediska validity kodu) nebude uprednostnovat. Duvody jsou jasne. Stranka, byt s kvalitnim obsahem, ale spatne nakodovana je na nic. Otazkou je mira spatneho kodovani. Jde o to ze pokud se bude obsah ruzne prekryvat, pretekat do casti, ktere nejsou dostatecne kontrasni proti textu, nebo spatne rozlozene a uzite html prvky, tak si toho krasneho obsahu uzivatel moc neuzije :-) . Navic zapominate ze z hlediska pristupnosti webu pro zrakove postizene, kteri pouzivaji ruzne ctecky, je validita velmi dulezita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.