Jedním z prvních momentů, kde se se svou cílovou skupinou setkáváte, je vaše webová prezentace. Obrázky budí lidskou pozornost. Studie dokazují, že 80 % informací přenášených do mozku je vizuální. Obrazy jsou dokonce zpracovávány mozkem 60.000× rychleji než text. Proto návštěvník, který vstoupí na váš web, zabodne nejprve svůj zrak do fotografie a až poté si všímá okolních textových informací. Ne nadarmo se říká, že obrázek může vydat za tisíc slov. Buďte proto při výběru doprovodných obrázků k textům pečliví, poradíme vám, jak na to.
Pravidla, která byste měli dodržovat, abyste stvořili poutavou fotografii pro oko divákovo
Jedním z předpokladů úspěšné fotografie je správná kompozice
Pomocí kompozičního uspořádání obrazu můžete zvýraznit hlavní objekt, podtrhnout či potlačit vztah mezi prvky, přitáhnout nebo odvrátit pozornost od určité části obrazu a navodit pocit harmonie, dynamiky, nebo třeba vzbudit zvědavost.
Základním pravidlem je pravidlo třetin (případně jeho o něco složitější verze nazývaná „zlatý řez”). Jedná se o umístění hlavního objektu nebo jeho podstatné části mimo střed. Středová kompozice působí totiž příliš staticky, až nezajímavě. Každopádně pravidlo třetin není nutné využívat vždy. I dobře promyšlený a zpracovaný snímek pomocí středové kompozice je mnohdy účinnější, záleží na tom, co chcete svému návštěvníkovi sdělit.
Konkrétní příklady pro názornost:
Rozdělením obrazu na třetiny vzniknou čtyři průsečíky, které jsou vhodné právě pro umístění hlavního motivu obrazu. Fotografie vykresluje atmosféru příjemného vánočního pečení cukroví. Fotka tedy není jen portrétem psa, ale spíše scénou poklidného dne.
Tento snímek využívá naopak středové kompozice. Je zcela bez kontextu s rozostřeným a co nejméně rušivým pozadím s těsným ořezem. Snímek je typickým „psím portrétem“ (pes je hlavním objektem).
Zlatý řez není zcela totéž jako pravidlo třetin. Je trošičku složitější a pro jeho dodržování je potřeba umístit hlavní motiv do průsečíku dvou dělících čar (viz foto). Pro zjednodušení se proto častěji používá spíše již zmíněné pravidlo tří třetin, které napomáhá vytvořit pro oko poutavou fotografii.
Další často využívanou kompozicí je diagonála či nakloněná rovina. Obě působí dynamicky, vedou oko diváka do obrazu a k co nejdelšímu setrvání v ní. Dodávají obrazu perspektivu, tedy hloubku a prostor.
Vojáci na fotografii tvoří jednu linku, která vede oči diváka směrem do fotografie. V marketingu se tohoto účelně využívá např. vložením důležité textové informace či prodejního produktu právě na konec této linky, kde často spočine oko diváka, a zvyšuje se tak šance zaregistrování této informace divákem.
Nezapomínejte na psychologickou roli barev ve fotografii
Barvy dokáží vyjádřit náladu, přitáhnout pozornost či vzbudit různé asociace a významy. Barvy hrají přímo psychologickou roli v obraze. Pro navození různých pocitů v zákazníkovi se proto hrajte s barvami.
- Červená barva je pro získání pozornosti zákazníka ideální volbou. Chcete-li, aby si zákazník něco zapamatoval, použijte právě tuto barvu. Červená nejen podporuje schopnost si něco zapamatovat, ale také je dokázáno, že na člověka působí po fyziologické stránce tím, že povzbuzuje chuť k jídlu (proto ji mají v logu velké fastfoodové řetězce jako např. McDonald).
- Oranžová barva je energická a také poutá pozornost, ačkoliv v nižší míře než-li červená. Hojně je využívána při sportu, neboť vyvolává adrenalin a energičnost.
- Žlutá barva dokáže povzbudit člověka k nákupu, vyvolává v lidech dobré pocity a potřebu rozvíjet se. žlutou barvou se ale musí nakládat opatrně, neboť nejvíc ze všech barev zatěžuje oči a unavuje je. Odstíny zlaté stejně tak vystihují pocity štěstí a bohatství.
- Zelená barva symbolizuje přírodu a z ní odvozenou ochranu přírody, ekologii a naději. Proto pokud chcete upozornit na svou šetrnost k životnímu prostředí, využijte zelenou.
- Modrá barva je jednou z nejoblíbenějších, jak mezi muži, tak i ženami. Jelikož podněcuje k produktivitě, využívá se v pracovním prostředí. Navíc je to barva systematičnosti, pocitů klidu a moudrosti. Z toho důvodu ji ve své vizuální komunikaci mají i banky a pojišťovny. Modrá ze všech barev nejméně podněcuje k chuti k jídlu, proto se často používá u produktů napomáhajícím k hubnutí.
- Fialová barva je zahalena exotičností, nepřirozeností a tajemstvím. Je originální a přesto se v obrázcích často nevyskytuje. Je to z toho důvodu, že má mnoho pozitivních i negativních výkladů. Ty však podléhají trendům. A proto je využívána v módním průmyslu, který je také tak velmi proměnlivý.
- Růžová barva primárně působí na ženy, takže pokud jsou vaší cílovkou právě ony, nebraňte se jí. A pokud je potřeba podpořit velkou chuť na sladkosti s vyšším obsahem cukru, je taktéž ideální volbou.
- Hnědá barva je především v současné době barva velice moderní, která v kombinaci s bílou působí až luxusně. Hodí se pro tématiku staveb, architektury a interiérů obecně právě pro svou neutralitu, ale také mlčenlivost, vážnost, spolehlivost a pořádek.
- Šedá barva v sobě skrývá smutek, pokoru, chudobu až nudu. Světlešedá sice s sebou nese optimistický výhled na změny k lepšímu, avšak tmavošedé odstíny působí naopak klidným dojmem.
- Bílá je používána pro luxusní, sofistikované produkty nabízející kvalitu, nejčastěji ve spojení s černou či stříbrnou. Představuje čistotu, nevinnost, svobodu a prázdnotu.
- Černá působí luxusním dojmem a často je spojován s oblečením, automobily i elektronikou.
Kromě barev je častou strategií pro upoutání pozornosti i kontrast mezi tmavými a světlými místy, tvarem a velikostí prvků či barvou a jasem. Je všeobecně známé, že jasná místa na fotografii přitahují pozornost. Proto jsou dnes silně přepálené fotografie velmi módní záležitostí, ač profesionální fotografové by byli jistě jiného názoru.
Poutavá fotografie, že ano? A to jen a jen díky barevnému kontrastu, použitým sytým barvám a celkově zajímavě laděné kombinaci nečekaných barev. Šokovat diváka je jedna z možností, jak ho zaujmout. A právě barvy se k tomu mohou jednoduše využívat.
Další pravidlo: poznejte svého zákazníka a uspokojte jeho potřeby
Aby reklama vzbudila pozornost spotřebitele a oslovila ho, měla by působit na jeho potřeby a apelovat na jejich uspokojení. O tom, jak proniknout do hlavy zákazníka, napsal můj kolega David Mareček pětidílný seriál o personách. My se však momentálně zaměříme na ty potřeby, které můžete promítnout do svých fotografií. Diváci mají totiž mnoho potřeb, ale mezi ty nejčastější z nich se řadí např. touha vidět krásné tváře, pobavit se či získat odpovědi na jejich otázky. Podrobnější výčet naleznete níže:
- zobrazení krásy, mládí, atraktivity, dokonalosti;
- vtipné a humorné situace, nadsázku;
- děti (dojemné fotky dětí a zvířat probudí zájem snad v každém člověku)
- spokojenost, rodinné štěstí;
- erotické prvky a sexuální podtext;
- pohoda a užívání si ve volném čase;
- hotové jídlo (fotografie hotového pokrmu zaujmou více lidí, než-li jednotlivé ingredience k přípravě jídla);
- uzdravení se, zdraví, uvolnění od bolesti;
- demonstrace moci, bohatství a úspěchu;
- zážitek, ohromení;
- situace vyjadřující zábavu;
- příběhy;
- negativní emoce, jako je strach, zlost, agrese.
Znázorněním vašeho výrobku jako efektivního řešení dané potřeby (fotografie „před a po” čtenáře přímo fascinují) či vytvořením příběhu okolo fotografie, si rozhodně zajistíte divákův zájem a pozornost.
Dost často se na fotografiích vyskytují také šťastní lidé usmívající se od ucha k uchu. Cílem těchto fotografií je předat dál svoji radost z výrobku nebo služby a pozitivně tak naladit příjemce reklamního sdělení. Ale nejenom smích a radost, ale i další emoce poutají divákovu pozornost.
A poslední pravidlo, neméně důležité, je o tom, abyste neztráceli peníze a dokázali ovlivnit to, kam se diváci budou dívat
Lidé v sobě mají zakódováno věnování pozornosti tvářím. Výzkum mozku prováděný na Stanfordské univerzitě ukázal, že v mozku existuje zvláštní oblast, jejíž jedinou úlohou je rozpoznávání tváří. Dokonce už u malých novorozenců se přednostně vyvíjí schopnost rozpoznání obličejů dříve než schopnost čehokoliv jiného. Neukazujte však ve svých obrázcích lidský obličej zvětšený do nadživotní velikosti, čtenáře to odpuzuje. A snažte se také, aby vaše fotografie byly co nejjednodušší, se zaměřením pouze na jednu postavu, davové scény tzv. netáhnou.
Velkou roli ve fotografii tedy hraje obličej a především pohled očí. Je rozdíl, pokud osoba na fotografii upřeně hledí na diváka nebo pokud směřuje svůj pohled jinam. Upřený pohled na sebe extrémně poutá divákovu pozornost a zároveň dokáže vzbuzovat důvěru a imaginární vztah s divákem.
Přesvědčte se sami:
Kam se díváte? Pravděpodobně přímo do očí mladé slečny, že ano?
Reálná studie s využitím eye trackingu:
Case-study příkladů na tuto tématiku najdete napříč celým webem hned několik, ale co je nutné si z tohoto článku odnést, tak je informace o tom, že všechno souvisí se vším a pro lepší, kvalitnější a poutavější fotografii stačí udělat přece tak málo…
Nikola Jurasová
Nikola se specializuje na PPC reklamu a emailový marketing. Má dlouholeté zkušenosti s PR, které promítá do svých kampaní, a vždy se soustředí na to, jak oslovit ideální publikum.
Komentáře