Kde jste: Hlavní stránkaYouTube Vám doporučí videa z Facebooku a uvažuje o zpoplatnění

YouTube Vám doporučí videa z Facebooku a uvažuje o zpoplatnění

Vydáno v blogu Digitální marketing

Videa z YouTube se dají pohodlně přehrávat kdekoliv na webu, mnoho uživatelů to využívá například na sociální síti Facebook. YouTube nyní publikoval novinku, díky které uživatelům doporučuje videa, na která jeho přátelé odkazují na sociální síti Facebook. Není ale vyloučeno, že za kvalitní videa jako filmy a seriály budeme v budoucnu platit.

YouTube a Facebook se tímto krokem opět více protkávají, v boxu Nedávná činnost (Recent Activity) se po přihlášení do YouTube zobrazuje videa, na která Vaši přátele odkazují na Facebooku. Dříve se zde zobrazovala videa, která uživateli doporučili přátelé pouze z YouTube. Což pro mnoho lidí, kteří neodebírali videa od oblíbených uživatelů, znamenalo, že box byl prázdný.

Podle Googlu, který YouTube vlastní, je každý den na Facebooku přehráno a zhlédnuto ve stopáži víc než 46 let videa. „Tento krok je prvním ve snaze přitáhnout veškeré přehrávání videa na web YouTube,“ vysvětluje Hunter Walk, ředitel produkce YouTube.

Dále dodává, že by chtěl, aby videa z YouTube byly sdíleny i skrze Twitter a Google Reader. Současný model je ale podle Walka také důležitý: „I nadále chceme, aby uživatelé přehrávali videa z YouTube, ať jsou kdekoliv. A do budoucna chceme přehrávání zpoplatnit.“

V současnosti se ve videích sice zobrazují reklamy, ale příjmy z nich nejsou pro YouTube závratné. Inzerenti se totiž nehrnou do vkládání svých reklam do amatérských videí, spíše by uvítali profesionální videa jako filmy nebo seriály a hlavně v plné délce.

YouTube tedy zvažuje o dvou modelech, buď se bude platit měsíční paušál za přístup do sekcí s filmy a TV seriály nebo je ještě ve hře model klasické videopůjčovny, kde by se platilo za jednotlivé zhlédnutí. Spoluzakladatel YouTube David Eun ale uklidňuje běžné uživatele: „Uvidíme, co nám rok 2010 přinese. Nemusíte mít ale obavy, že by byla zpoplatněna obyčejná videa. Platit se bude pouze za profesionální kvalitu.“

YouTube se každopádně do budoucna chce stát doslova „televizí pro sociální sítě“. „Chceme být nejvhodnější místo, kam lidé půjdou, když je napadne otázka, na co bych se měl podívat?“, plánuje Walk.

YouTube chce propojením s Facebookem usnadnit uživatelům orientaci. Videa z YouTube, která na Facebooku pověsí vaši přátelé, totiž těžko dohledáte v záplavě nových zpráv. V záložce Nejnovější příspěvky je přebijí všechny další aktivity vašich přátel a v záložce Vybrané příspěvky je algoritmus Facebooku vůbec nemusí vybrat. Na YouTube tak bude snazší je dohledat. Více se o novém Facebooku dočtete ve článku Roberta Němce, ředitele internetové reklamní agentury RobertNemec.com.

Brian Glick, vedoucí projektový manažer YouTube, potvrzuje, že snaha pomáhat uživatelům v nacházení videí díky přátelům, je pro společnost velkou prioritou: „V srpnu jsme spustili novinku, kdy veškeré aktivity jako komentování videa nebo nahrání videa z YouTube se zobrazí na účtu uživatele na Facebooku, Twitteru nebo Google Reader a už ji využilo přes milion uživatelů.“

Chcete pravidelně dostávat novinky z našeho webového magazínu Marketing na internetu? Staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku. Plánujete-li reklamu na Facebooku či na jiných sociálních sítích, také nás kontaktujte, rádi vám pomůžeme.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>