Kde jste: Hlavní stránkaStránky na Facebooku? Dnes už standardní marketingový nástroj

Stránky na Facebooku? Dnes už standardní marketingový nástroj

Vydáno v blogu Digitální marketing

Zhruba před rokem měli v marketingovém oddělení Procter & Gamble Co.'s vážné výhrady k využití Facebooku jako marketingového nástroje. A dnes? Plánují všechny značky, které zastupují, přesunout na Facebook. Nedávno také otevřeli nové centrum pro výzkum a vývoj v oblasti digitální reklamy v sociálních sítích.

Je to jasný znak toho, že Facebook se svými 400 miliony uživatelů je potenciální marketingová síla, kterou největší hráči na světovém trhu nemohou přehlížet.

Konkurent P&G, Unilever nebo nápojový gigant Coca Cola, se na sociální sítě zaměřují stále více. Opouštějí strategii vytváření webových stránek a raději budují pevnější vztahy se zákazníky prostřednictvím Stránek na Facebooku. Další společnosti jako Honda nebo Ikea jdou dále a snaží se nalézt další kreativní a virální formy, jak zaujmout uživatele Facebooku.

I v naší agentuře vidíme ohromný zásah Facebooku: Např. náš web má denně kolem 1 200 zobrazených stránek. Ale jedna jedna událost, kterou vystavíme na naší Stránce na Facebooku, má standardně přes 4 000 zobrazení – a někdy i přes 5 000.

Ikea na Facebooku vytvořila profil manažera nové prodejny v Malmö a během dvou týdnů na něj přidala 12 fotografií předváděných interiérů. Pokud se někomu líbil nějaký předmět z vystavených fotografií a otagoval jej (označil na fotce svým jménem), získal vybraný kus nábytku zdarma.

Honda zase zvýšila pětinásobně počet fanoušků svých stránek na Facebooku na více než 300 tisíc díky kampani „Každý zná někoho, kdo miluje Hondu“.

Facebook jednoduše spojuje lidi v komunity a ty se dají jednoduše oslovit,“ vysvětluje Marc Pritchard z P&G, který se zabývá především brandbuildingem. To ovšem neznamená, aby se firmy již neměli zaměřovat na klasické webové prezentace. Ideální je totiž použít oboje. Na Facebooku například nalákat uživatele a přes klasický web dodat více informací než na Strankách na Facebooku.

Facebook samotný má zájem profilovat se spíše jako společník pro strategické partnerství s inzerenty než zvyšovat příjmy ze zobrazování inzerce (skrze PPC kampaně).

Síla zpráv Facebooku vynikla, když P&G spustil kampaň k zimním olympijským hrám ve Vancouveru a na YouTube umístil spot „To their moms, they’ll always be kids“. Většina ze značek, které reklama prezentovala, umístila odkaz na video i na svých Stránkách na Facebooku. Například značka Olay, kterou kampaň také komunikovala, spustila své stránky na Facebooku před měsícem a v průběhu 10 dní získala okolo 9 tisíc fanoušků.

Před rokem Stránky na Facebooku jako marketingový kanál moc firem nevyužívalo, dnes jde o standardní věc. Pomohlo tomu i zavedení volby vlastní URL (např. http://www.facebook.com/RobertNemec.com).

Kampaň propagující mužské hygienické prostředky od Unileveru, které byly dlouhodobě propagovány pomocí klasického webu, nyní láká zákazníky pomocí Stránek na Facebooku, kde publikují virální videa. Fanoušci Stránek na Facebooku jsou samozřejmě aktivnější, co se týče dalších aplikací. Interakce s věrnostním programem na Pampers.com byla vyšší na základě 200 tisíc fanoušků na Facebooku než na základě 1 a půl milionu návštěv webu Pempers.com.

Zdroj: Jack Neff , Once Skeptics, Brands Drink the Facebook Kool-Aid, Advertising Age, vydáno: 22.2.2010

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>