Kde jste: Hlavní stránkaPříjmy z obsahové sítě Google překonají hranici 1 miliardy dolarů, potvrzují analytici

Příjmy z obsahové sítě Google překonají hranici 1 miliardy dolarů, potvrzují analytici

Vydáno v blogu Digitální marketing

Výkonný ředitel Google Eric Schmidt naznačil již v červenci loňského roku, že zobrazování reklamy v obsahové síti by mělo být další odnoží z portfolia, ve kterém Google podniká, kde příjmy dosáhnout magické hranice 1 miliardy dolarů. Analytici se shodují, že v roce 2010 tomu tak skutečně bude.

Analytik Doug Anmuth z Barclays Capital to upřesňuje: „Příjmy ze zobrazování reklamy, ať už na internetu nebo na mobilních zařízeních, vzrostou oproti loňsku o 40 %, což jen potvrdí trend.“

Zobrazování reklamy v obsahové síti zahrnuje marketingovou propagaci prostřednictvím videa, bannerů či textových inzerátů na webových stránkách, které se realizuje prostřednictvím Google AdSense. Patří sem také webové stránky zobrazené na mobilních telefonech. Do této skupiny reklam se však nepočítají sponzorované odkazy ve vyhledávání, z kterého Google těží především a také za to bývá kritizován.

Podle webu eMarketer poptávka po této formě inzerce poroste více než po inzerci ve vyhledávání. „K dalšímu růstu se Google musí zaměřit jinam. A může to být právě obsahová síť,“ potvrzuje Jim Friedland, analytik z Cowen & Co.

Nejvyšší zisky z tohoto odvětví mělo za rok 2009 Yahoo!, které utržilo 6,5 miliardy dolarů. To je mnohem více, než co utržil Google. Ten však podniká kroky, aby Yahoo! co nejdříve dýchal na záda. V roce 2005 odkoupil YouTube a v roce 2007 DoubleClick, výdaje však činily přes 4,5 miliardy dolarů.

Vrátí se investované prostředky Googlu zpět?

Podle analytiků by z inzerce na YouTube měly být letos příjmy okolo 700 milionu dolarů. Akvizicí DoubleClicku pak Google získal technologii pro zobrazení inzerce na webových stránkách.

Google chce teď především těžit ze svého silného postavení v inzerci ve vyhledávání a tu přenést i do obsahové sítě. Zároveň chce použít algoritmus, který zobrazí správné inzeráty na správném místě. „Naším cílem je spojit vědu ve vyhledávání s uměním v zobrazení,“ vysvětluje to eufemismem Neal Mohan, ředitel pro obsahovou síť Google.

Google v prosinci loňského roku odkoupil i Teracent, což je unikátní technologie, která umí navrhnout jedinečné grafické ztvárnění inzerce pro každou impresi. Výběr reklamy se dá uzpůsobit v reálném čase mnoha elementům jako například čas, stát, počasí, prohlížeč… Ve finále to může vypadat tak, že na banneru s přírodním prostředím bude stejné počasí jako venku. Cílem Google je spojit tři technologie Teracent, DoubleClick a vlastní program pro inzerci – AdWords.

Inzerci v obsahové síti marketéři využívají spíše k rozšíření povědomí o značce. Naproti tomu inzerce ve vyhledávání spíše nabádá uživatele k „vykonání akce“ – například návštěvě webu a zakoupení produktu. Vzhledem k tomu, že reklama ve vyhledávání je levnější a efektivita se jednodušeji změří, tíhli marketéři v době ekonomické recese zejména k této formě. V současnosti, ačkoli finanční krize ještě není překonána, se na obsahovou síť zaměřují velcí giganti, kteří by jinak inzerovali prostřednictvím tištěným médií či televize.

Do online reklamy se přesouvá stále více prostředků

„Peníze, které by se dříve investovaly do televize či tištěných médií, se pomalu ale jistě přesouvají do online kampaní,“ dokazuje technologický analytik Greg Starling. Podle webu eMarketer se předpokládá růst příjmů z obsahové inzerce o 8,2 % z 7,3 na 7,9 bilionu dolarů. Příjmy z inzerce ve vyhledávání by měla vzrůst o 5,6 % na 11,4 bilionu dolarů.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>