Kde jste: Hlavní stránkaJak a proč Google+ a Google Search, plus Your World změnili SEO a PPC – II. díl

Jak a proč Google+ a Google Search, plus Your World změnili SEO a PPC – II. díl

Vydáno v blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

V druhém díle o Google+ a GSPYW (nebo jen SPYW) se budu věnovat převážně AdWords. Vliv na PPC je totiž větší, než se zpočátku zdálo.

Pokud jste jej nečetli, přečtěte si první díl o dopadu Google+ na SEO a PPC.

Další triky, jak Google zvyšuje počet uživatelů Google+

Google využívá dat z vašeho Gmailu a navrhuje vám, abyste si dali do kruhů lidi, kteří dosud profil na Google+ nemají. Jim pak odešle upozornění, aby si vytvořili profil na Google+.

Příklad je níže:

Návrh v Google Plus

Google+ vám navrhuje i přátele vašich přátel – to je příklad pana Alexeye Panteleeva, kterého má v kruzích můj kolega Tomáš Mikletič. Dokáže-li Google pracovat s přáteli vašich přátel na Google+, proč by něco takového nemohlo fungovat i ve vyhledávání a v AdWords?

Oplusuje-li nějakou stránku „přítel mého přítele“, nebude to mít jistě takovou váhu, jako když to oplusuje můj přítel, ale nějakou váhu by to mít mělo. Je to jako se zpětnými odkazy, které se běžně počítají minimálně tři úrovně zpět.

Ještě zajímavější, že Google nevyužívá jenom vaše kontakty, ale i prohledává automaticky vaši poštu. Např. níže je v návrzích přidání si do kruhů Herring Shoes, kde jsem kupoval boty. Zároveň je ale nemám v kontaktech. Jenom jsem si s nimi psal.

Google+ mi navrhuje kontakty z e-mailu

Může-li tedy Google využívat data, s kým si píšeme (a nepřidáme si je do kontaktů v Gmailu), bude s tím stejně pracovat i ve vyhledávání? Tedy výsledky budou ovlivněny tím, s kým si píšeme? I když dotyčný nebude stránky ani výsledky vyhledávání plusovat?

Google to může vysvětlit slovy např.: „Kliká-li vaše přítelkyně při dotazu dovolená v Alpách na nějaké stránky a zůstává na nich dlouhou dobu, považuje je asi za hodnotné. Vyhledáte-li si vy dovolená v Alpách, zobrazíme vám stránky, které předfiltrovala vaše přítelkyně a které ona považuje za hodnotné. Nebudete se tak muset prohrabávat stránkami, které ona nepovažuje za hodnotné a snáze vyberete společnou dovolenou.“

Jiný příklad je pan Tomáš Peterka: mám jej v kontaktech a Google+ mi ihned ukazuje jeho profil na Google+. Tomáš Peterka mi k tomu dokonce napsal: „Nedělám si iluze, že by Google neskenoval vazby mezi lidmi v jiných sociálních sítích a nepoužíval to do svých analýz.“

Kromě toho vám nyní Google i automaticky zakládá profil na Google+, vytváříte-li si Google účet.

Jak jsme si řekli již minule: Google se nyní chová velmi tržně (nic proti, naopak je to potřeba) a co nevynáší, to zavírá. A potřebuje zachránit svoji investici do Google+.

Ještě jednou ke Google AdWords a jeho vztahu ke Google Plus

V minulém díle jsme se již o vlivu Google+ na AdWords bavili. Protože se však objevily další podrobnosti o vlivu Google+ na AdWords, ukážeme si další novinky. (Kromě nich ještě jedna: AdWords se v USA zobrazují již i pod přirozenými výsledky vyhledávání.)

Inzerovat na konkurenty bude obtížnější

Jednou z nich je, že Google na brandový/navigační dotaz zobrazuje lidi z dané firmy (a dále stránky na toto téma). Na druhou stranu, mnoho firem má spuštěnou PPC reklamu na konkurenční značky. Google ale nyní bude zobrazovat lidi z dané firmy v levém sloupci (vůbec nemusíte být přihlášeni). Obrázky samozřejmě přitáhnou pozornost – a Google+ bude mít větší návštěvnost.

AdWords budou až pod těmito výsledky. Budete-li se chtít dostat do prostředního sloupce, budete si muset připlatit (plus pro Google):

Stránky z Google+ ve výsledcích vyhledávání

Na druhou stranu, je možné, že můžete do pravého sloupce dostat i vlastní firemní profil/stránku na Google+: třeba když se budete danému tématu věnovat nebo získáte obecnou vysokou autoritu.

Stránky z Google Plus podle autority

Jinak řečeno: Budete-li autoritou na dané téma na Google Plus, budete se snáze objevovat na Googlu. A reklamy z AdWords budou v levém sloupci až pod tím. Všimněte si také, že nejsem přihlášený.

Vezměte si, že při nižším rozlišení Google zobrazuje jenom jednu reklamu z AdWords v hlavním sloupci. Ale výsledky z Google Plus jsou stále viditelné dost výrazně:

Google AdWords jsou menší než výsledky z Google+

Bude zajímavé sledovat, jak to bude s obecnou autoritou (když člověk píše o všem možném). Třeba, když něco na jakékoli téma napíše na Google+ Daniel Dočekal, dokáži si představit, že se takový příspěvek objeví v pravém sloupci (protože Daniel Dočekal má obecnou vysokou Google Profile Authority).

Musíte mít lepší landing pages (vstupní stránky)

Google+ vám umožňuje propojit vaši stránku (profil) na Google+ s Google AdWords. Stránky, které získají „plusko“, pak budou toto plusko předávat i reklamě v AdWords. Získá-li nějaká stránka více jak 1 000 plusek, bude reklama na takovouto stránku v Google AdWords ještě více zvýrazněna, píší na eConsultancy. Předpokládám, že se se u ní objeví, kolik lidí danou stránku doporučuje – i když je nebudete mít v kruzích nebo vůbec nebudete na Google+. A jak jsem říkal již minule, nedivil bych se, kdyby to bylo zahrnuto i do skóre kvality (Quality Score).

Dále předpokládám, že to bude brát v potaz plusování jak celého daného webu, tak konkrétní stránky – stejně, jako je to nyní v přirozených výsledcích vyhledávání. Správa PPC reklam tak bude muset brát ještě více v potaz cílovou stránku a ohlas v sociálních médiích. Ostatně, již dnes spravovat PPC kampaně bez možnosti upravovat cílové stránky je nesmyslné.

Součástí správy PPC kampaní pak kromě dosavadního zlepšování user experience přibude nutnost strategií na sociálních sítích. Čím lepší budete na Google+, tím lepší výsledky v PPC i SEO budete mít.

Může se vám zdát, že internetový marketing bude ještě náročnější. Je to možné. Ale vše směřuje k tomu, aby uživatelský prožitek z webů byl co nejlepší. Vezměte si, jak hrozný by byl web, kdyby neexistovalo SEO. Daní za to bude, že Google o nás bude vědět neskutečné množství informací.

Do plusek v AdWords i přirozených výsledcích spadají i vaše kontakty v Gmailu

Protože na Google+ je zatím relativně málo lidí, využívá Google i vaše kontakty z Gmailu (nebo z Google Apps). Nemusíte mít tedy dotyčného v kruzích na Google+, ale přesto ovlivní vaše výsledky vyhledávání (včetně AdWords):

Google zobrazuje i vaše kontakty z Gmailu

Jiný příklad:

PPC reklama v AdWords ovlivněná vašimi kontakty

Níže je příklad, kdy stránku plusnul kolega, kterého nemám v kruzích na Google+, ale mám jej v kontaktech:

I výsledky vyhledávání (SERP) jsou ovlivněny tím, koho máte v kontaktech na Gmailu

Nebo jiný příklad:

Stačí, aby něco doporučili lidé, které máte v kontaktech

Je samozřejmě otázka, zda lze potom takovéto výsledky považovat za relevantní:

Korelace výsledků v SERPu

Mimochodem, zde je korelace mezi počtem plusek a pozicí dost zřejmá.

Trochu se bojím toho, aby teď SEO spammeři nezačali a) obspamovávat celou republiku, b) přidávat si jí do kontaktů na Gmailu, c) přidávat si ji do kruhů – protože ta vazba, jak si ukážeme v některém z příštích dílů o Google+ a GSPYW (SPYW), funguje i zpětně. Tedy, mé výsledky ovlivňují i lidé, kteří si mě přidali do kruhů, i když já jsem si je nepřidal (zda je ovlivňují i lidé, se kterými si píši, nemám ještě ověřeno a mohu jenom spekulovat – ale nedivil bych se tomu). Vazba je sice slabší, ale existuje.

Sledujte nás:

Anebo můj osobní profil na Google+.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>