Kde jste: Hlavní stránkaJak a proč Google+ a Google Search, plus Your World změnili SEO – I.

Jak a proč Google+ a Google Search, plus Your World změnili SEO – I.

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Google+ a nové vyhledávání Google Search, plus Your World (GSPYW) zásadním způsobem mění svět SEO.

„Každý webový marketér potřebuje svoji strategii pro Google+. Pokud ji mít nebude, rychle, velmi rychle vypadne z kola ven,“ říká Rand Fishkin ze SEOmozu. A pokračuje: „Přišel jsem na několik důvodů, díky kterým věřím, že Google+ je taková změna číslo jedna ve výsledcích vyhledávání, jakou jste ještě neviděli.

„(Google) proměnil Google+ v sociální síť, která se stane nezbytností pro každého SEO konzultanta,“ tvrdí zase Danny Sullivan.

Vzrušená debata proběhla již i na naší stránce na Facebooku. Rozhodl jsem se tedy pro vás připravit sérii článků, které vám pomohou využít Google+ pro lepší pozice ve vyhledávačích.

Proč to Google udělal

V podstatě jediný, kdo začal ohrožovat pozici Googlu na internetu, byl Facebook. Lidé na něm tráví množství času, což se líbí inzerentům a posílají peníze Facebooku. Jedná se o zhruba čtyři miliardy dolarů za rok (asi tak jedna desetina rozpočtu ČR) s tím, že tyto příjmy budou v dalších letech ještě podstatně růst. Jednoduše řečeno: Zajímavé peníze.

Kdyby navíc Facebook dal dohromady nějaký lepší vyhledávač, např. i ve spolupráci s Bingem, mohl by začít ještě více ohrožovat pozici Googlu.

Google si toho byl samozřejmě vědom, a tak po několika nepovedených pokusech (Orkut funguje jenom v Latinské Americe, Google Buzz byl pohřben, stejně jako Google Wave) spustil svoji další sociální síť: Google+ (někdy psáno jako Google + nebo Google Plus). Počet uživatelů zprvu raketově rostl, ale pak se zastavil. Larry Page v říjnu prohlašoval, že na Google+ se zaregistrovalo 40 milionů uživatelů, ovšem Facebook má 20x tolik aktivních uživatelů. Jeden z posledních výzkumů říká, že na Google+ je 62 milionů uživatelů. Stále: 7,75 % v porovnání s aktivními uživateli Facebooku.

A tak se mohlo zdát, že Google+ nepřekročí kritickou masu, lidé z něj odejdou a Google odepíše investici v jistě dostatečně ohromující výši. Bylo to tedy „buď, anebo“. Věřím, že se snad mýlím a chci přisuzovat Googlu dobré úmysly. Ale co když někdo uvažoval: „Co je lepší: miliardy dolarů, nebo menší nevole lidí, „kteří si zvyknou“?“

Google se ale rozhodl zatlačit na pilu ve stylu: buď budete používat Google+, nebo se budete velmi obtížně objevovat ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Což je taková hrozba, že to donutí používat Google+ takřka každého (přinejmenším mu to přikáže zaměstnavatel, jak si ukážeme v dalších dílech tohoto seriálu).

Michal Illich (vytvořil kdysi vyhledávač Jyxo) v této souvislosti hovoří dokonce o zneužití dominantního postavení. Forbes jde ještě dál.

Pozitivní náhled na Google Plus a Google Search, plus Your World (GSPYW)

Google potřebuje zjišťovat, jaké stránky jsou relevantní a jaké ne. Jedním z faktorů jsou např. zpětné odkazy. Logika byla taková, že když stránka A odkazuje na stránku B, říká tím stránka A o stránce B, „že je dobrá – běžte se na ni podívat“. Tento bohulibý koncept se bohužel zvrtl v šílený boj o zpětné odkazy

A tak Google potřeboval další signál, který mu řekne, že nějaký web nebo stránka jsou kvalitní. A zatímco zpětné odkazy budují povětšinou link-buildeři (např. stylem „Myslíte si, že produkt X na URL Y je kvalitní?“ :-)), klikat na +1 nebo odkazovat ze sociálních sítích je přístupnější mnohem větší mase – a masa to taky dělá.

Tento signál je přitom velmi kvalitní:

  1. Ze sociálních sítích neodkazujeme na blbosti, protože zde vystupujeme pod svým jménem. Zneužívání přitom brání koncept Social Authority (pokud by si chtěl někdo např. vytvořit falešný účet). Objevil se už i pojem Google Profile Authority.
  2. Lidé se pohybují v uzavřenějších skupinách. Znalec vína se pravděpodobně potkává s jinými znalci vína, kdežto bezdomovec spíše s jinými bezdomovci. Pojem dobré víno pak bude znamenat něco naprosto jiného u sommeliérů a něco jiného u bezdomovců. Doporučí-li mi tedy nějakou stránku někdo z mého okruhu, je pravděpodobné, že toto bude dobrá stránka i pro mne.
  3. Google samozřejmě vyhodnocuje i sociální graf stránky a zároveň webu. Přestanou-li lidé sdílet odkazy na nějaký web nebo stránku či ji přestanou dávat doporučení, „asi se něco děje“. Přestala být stránka/web zajímavá? Není již aktuální? Přesunula se pozornost lidí jinam? Všechny tyto údaje jsou důležitými signály pro vyhledávač. Ten tak může vyhodnotit, že by měl stránce nebo celému webu snížit hodnocení – protože již není relevantní. Anebo naopak: může být web považován za kvalitní, když jej lidé „ne+1ují“?
  4. V neposlední řadě pak Google vyhodnocuje „okolí“ doporučení. Strhla se kolem odkazu debata? Líbí se to i dalším lidem? Kolik lidí na odkaz kliklo? Jaká slova se objevují v okolí odkazu?

Sdílení nebo doporučování stránek ze sociálních sítí by tedy zákonitě mělo mít větší váhu než zpětný odkaz. 

Protože: Můžete si zaplatit armádu Indů, aby vám budovala zpětné odkazy. Ale podplácet lidi na sociální síti, kterou Google dokonale kontroluje, aby vzniklo jakoby přirozené +1ování a sdílení, je extrémně nemožné.

Google samozřejmě měl částečná data o tom všem i z Facebooku, Twitteru a LinkedInu. Ale nikdy to nebylo dokonalé a neměl nad tím plnou kontrolu. Stejně, jako používá data z Google Chrome a Google Toolbar (zde a zde).

Ale v okamžiku, kdy budete mít stovky milionů lidí na vlastní sociální síti, budete mít nad vším ještě větší kontrolu. Budete vědět víc.

Pojďme se nyní postupně podívat, co všechno Google změnil

Změna zasáhne všechny

V průběhu včerejška se mi někteří SEO konzultanti argumentovali,že změna se dotkne jenom těch, kteří používají Google+ – a takových moc není. Není to pravda.

1. Google používá data ze sociálních sítí obecně.
2. Google zobrazuje data ze sociálních sítí.

Níže uvedený obrázek jsem získal, i když nejsem přihlášen:

Obrázky samozřejmě přitáhnou větší pozornost než text v AdWords (proto také Seznam nasadil do Skliku obrázky).

Podívám-li se níže, vidím pak (jsem stále nepřihlášen!):

Samozřejmě, že tak bohatý odkaz, s fotografií a snippetem značně přitáhne pozornost. Navíc se vážně domnívám, že takto posílená stránka se dostane na tuto pozici právě díky Google+. 

Představte si to: Někdo získá vysokou Google Profile Authority pro nějakou oblast. Následně ze svého profilu na Google+ odkáže nebo „+1uje“ nějakou stránku nebo web. Pak přeci musí tato stránka nebo web získat od této osoby rank (jakýsi nový PageRank).

Jak si navíc ukážeme příště, výsledky vyhledávání (SERP) jsou ovlivňovány, i když nejste propojeni přes Google+.

3. Podobně to funguje v Google AdSense (viz níže). 


Google Plus a Google AdWords

Google říká, že Skóre kvality (Quality Score) pro Google AdWords není ovlivňováno tlačítkem +1 (respektive zde ). Nicméně to se může kdykoli změnit a Google se může odvolat na použití bodu „other relevance factors“. 

Osobně ale tvrdím, že tlačítko +1 skóre kvality ovlivňuje – a to nepřímo. Představte si, že budete hledat třeba povlečení. Někdo z vašeho okruhu klikne na +1 u nějaké reklamy v Google AdWords. Pak bude takovýto výsledek barevně zvýrazněn fotografií a snippetem, jako je tomu níže:

Jestliže některý z vašich přátel doporučuje nějaký výsledek, pak je značně pravděpodobné, že na něj kliknete také. Tím se zvýší CTR – což se odrazí ve skóre kvality.

Osobně se domnívám, že bych se divil, kdyby Google nezačal používat data z Google+ pro AdWords. Vždyť je-li něco relevantního pro mne, je to pravděpodobně relevantní i pro lidi, se kterými jsem v kontaktu.

Řekněme, že se zajímám o SEO, ale z hlediska vlastního pokročilého vzdělávání. Nehledám tedy žádného SEO konzultanta ani SEO agenturu. Na Google+ jsem propojen s jinými SEO konzultanty a píši a přispívám na Google+ o SEO.

Představme si, že nějaký magazín o SEO má reklamu v AdWords na slovo SEO. Kromě toho jsou tam i reklamy internetových agentur. Někdo z mého okruhu na Google+ klikne na jednu z těchto reklam – a třeba i zůstal déle na tomto magazínu (nebo třeba jenom na +1). Je tedy pravděpodobné, že tato reklama je relevantní i pro mne – a Google by ji měl v rámci AdWords posunout výše.

Podívejte se ale ještě na tento obrázek, který jsem si dovolil vypůjčit ze SEOmozu. (více si o něm povíme příště):

Google upřednostňuje prostřednictvím Google Search, plus Your World (někdy se zkracuje jenom na SPYM) stránky z Google+. Reklamy v Google AdWords jsou posunuty níže. Zůstane-li to takto, budou muset mnozí inzerenti zvýšit svůj bidding (investice do PPC reklamy), aby byli vidět. Pro mnohé to bude znamenat horší CTR a nižší míru konverze. V podstatě se jedná o další konkurenci ve výsledcích vyhledávání (SERPu).

Správa PPC tak bude ještě náročnější. V podstatě se strhne boj o první tři pozice (Google na tom může dost vydělat).

Na druhou stranu, minimálně v Google AdSense se bude zobrazovat, kolik lidí +1 danou stránku:

Je jasné, že bude-li mnoho lidí takovou stránku doporučovat, budou na ni lidé více klikat. Google navíc říká, že bude používat i data mimo váš okruh kontaktů. Takže ani nemusíte být přihlášeni do Google účtu (Google Account), ale i tak uvidíte, že např. 22 lidí doporučuje nějaký web.

Mimochodem, je potřeba propojit váš web a profil na Google Plus.
Sledujte nás:

Anebo můj osobní profil na Google+.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci