Kde jste: Hlavní stránkaMůže cover image obsahovat logo s doménou?

Může cover image obsahovat logo s doménou?

Vydáno v blogu Digitální marketing

Jeden z našich fanoušků se nás zeptal, zda může cover image na timeline obsahovat logo, jehož součástí je doména.

Cover image je „ta fotografie nahoře“, kterou má nyní každá stránka na Facebooku, která přešla do módu timeline.

Protože si myslím, že je škoda, aby tato odpověď zapadla na Facebooku, zveřejnili jsme ji ještě na našem webu:

Nejprve je potřeba se podívat, proč Facebook zavedl pravidlo, že v cover image nesmí být „webová adresa“, v originálu „web address“:

  1. Aby se z Facebooku nestalo tržiště, kde se budou firmy překřikovat „Klikněte na NašeDoména.cz!“, ale aby to bylo stále místo zábavy, kde se firmy chovají kultivovaně.
  2. Aby byla cover image pěkná a přehledná.

Jak ale napsala již kolegyně Barbora Buchtová, která školí propagaci na Facebooku, podívejme se, co nemůže být v cover image: „Contact information, such as web address, email, mailing address or other information intended for your Page’s About section.“

Je logo, které obsahuje doménu, „kontaktní informací“? Nemá tím Facebook spíše na mysli, že do cover image nesmíte vložit text s adresou „www.example.com“? Vezměte si vizitku: do kontaktních informací napíšete Vaši doménu, i když třeba máte logo s doménou v jiné části vizitky. Obdobně se to myslí zde. Rozdíl je ve formě (to je velmi důležité!).

Dále je důležité vyjádření „intended for your Page’s About section“. Tedy v cover image nesmí být informace, které jsou určené pro sekci o stránce. Protože logo nejde dát do této části o stránce, není možno ani říci, že logo je určené do sekce o stránce. Z toho vyplývá, že do cover image logo dát lze.

Navíc se Facebook řídí americkým právem, které je často velmi rozumné (až na případy koček v mikrovlnce – i když i to je pochopitelné). Federální právo je vždy nadřazeno vzájemným smlouvám, pokud výslovně neříká, že si smluvní strany mohou některé záležitosti upravit podle sebe.

V tomto případě by se dalo odvolat na Čtrnáctý dodatek k Ústavě USA, který zakazuje nerovné zacházení s účastníky. Firmy, které nemají doménu v logu, by jej mohly nahrát do cover image. Kdežto firmy, které mají doménu v logu, by logo do cover image nahrát nemohly. To by bylo jasné znevýhodnění některých účastníků soutěže.

Velmi důležitou součástí amerického práva jsou pravidla „consideration“ a „sufficiency“ – tedy bere se v úvahu adekvátnost. Aplikujeme-li tato pravidla na cover image, dojdeme k otázce, zda je adekvátní (má to jasný důvod) zakázat loga s doménou a povolit loga bez domény. Nevím, jak by mohl kdokoli argumentovat, že je to adekvátní (pak by musel vysvětlit, proč je to adekvátní zakázat loga s doménou a povolit loga bez domény).

Myslím, že američtí právníci, kteří kontrolovali pravidla ke cover image, si byli toho všeho vědomi. Proto nikdy neřekli, že „vaše logo, pokud obsahuje doménu, nesmí být použito v cover image“. Kdyby to tak chtěli, jistě by to do typizovaných zákazů, které uvedli, napsali. Protože ono navíc zasahování do cizího autorského práva, kterým logo je, je v USA dost silný prohřešek. Nemůžete přeci nikoho nutit, aby si změnil logo.

Ve skutečnosti je použití loga s doménou povoleno. V pravidlech se říká, že „Covers can’t be deceptive, misleading, or infringe on anyone else’s copyright.“ Použití loga bez domény by bylo a) ošidné/mylné (nejedná se třeba o jinou značku/firmu, bez domény?), b) zavádějící (normálně firma běžně používá logo s doménou), c) zasahovalo by do našeho copyrightu. Tedy, máte-li logo s doménou a najednou byste jej do cover image použili bez domény, mohlo by se jednat o porušení pravidel Facebooku. Jistě si dokážete představit, že mezi firmou About a About.com může být dost velký rozdíl.

Ostatně, existuje mnoho významných stránek, které mají v cover image logo s doménou:

http://www.facebook.com/GoDaddy – 128 000 fanoušků
http://www.facebook.com/zappos – 246 000 fanoušků
http://www.facebook.com/ShopAtHome – 3 300 000 fanoušků
http://www.facebook.com/lawyerscom – 17 500 fanoušků
http://www.facebook.com/Aboutcom – 17 000 fanoušků
http://www.facebook.com/babycombr– 602 000 fanoušků
http://www.facebook.com/OffersDOTcom – 367 000 fanoušků
http://www.facebook.com/spacecom – 364 000 fanoušků
http://www.facebook.com/msnbcTech – 42 000 fanoušků
http://www.facebook.com/KOMPAScom – 1 000 000 fanoušků
http://www.facebook.com/MiniJuegoscom – 759 000 fanoušků
http://www.facebook.com/NerkooTH – 1 869 000 fanoušků
http://www.facebook.com/ContactCars – 152 000 fanoušků
http://www.facebook.com/theridesnetwork– 105 000 fanoušků
http://www.facebook.com/pages/Y8com-Games/225100494185683 – 776 000 fanoušků
http://www.facebook.com/pages/KralOyuncom/148964141807960 – 394 000 fanoušků
http://www.facebook.com/ourcom – 356 000 fanoušků
http://www.facebook.com/bookitdotcom – 178 000 fanoušků

Shrnutí

I když obsahuje logo doménu (webovou adresu/URL), je možné (až nutné) takové logo v cover image použít. Webová adresa ale musí být výhradně součástí loga.

Ptejte se nás na naší stránce na Facebooku. Anebo přijďte na naše školení marketingu na Facebooku.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>