Kde jste: Hlavní stránkaCíle v Google Analytics – jedna z nejdůležitějších metrik

Cíle v Google Analytics – jedna z nejdůležitějších metrik

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Aby vám Google Analytics přinášely užitek, je po nastavení profilu nutné nakonfigurovat cíle a pochopit princip aplikování filtrů. Dnes se podíváme na nastavení cílů.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

(Činí-li vám nastavení profilu stále potíže, zkuste si přečíst Instalační příručku Google Analytics. Anebo nám zavolejte či napište.)

Proč si stanovit cíle a jaké máte možnosti

Každý web je zřízen k nějakému účelu a vy jako majitelé, manažeři, analytici nebo správci chcete, aby byl tento účel splněn. Máte tedy představu o cílech, jež má váš web naplňovat. Splnění tohoto cíle návštěvníkem našeho webu se nazývá konverze.

Doslova řečeno, konverze znamená, že návštěvník „přejde na vaši víru“.

Jste-li majiteli e-shopu, máte jednoznačně určený cíl, a tím je prodej zboží. Po zřízení svého účtu v Analytics tedy budete chtít nejvíce sledovat, kolik procent lidí z celkového počtu příchozích u vás nakoupí, kolik utrácí za jednotlivé položky a přes jaké stránky k cíli dojdou. Přičemž v případě e-shopu se míra konverze pohybuje mezi dvěma až pěti procenty, říká expert na webovou a zákaznickou analytiku.

Nemáte-li web s elektronickým obchodem, může být pro vás konverzí například odeslání poptávky nebo kontaktního formuláře, stáhnutí souboru, registrace, přihlášení k odběru newsletteru, poslech hudby nebo jen co nejvyšší návštěvnost. Každý web má nějaký cíl a vy si musíte uvědomit, jaký cíl máte právě vy. Teprve poté ho nadefinujete do Google Analytics a budete jej moci dále sledovat.

V profilu Google Analytics máte možnost nakonfigurovat maximálně čtyři cíle. Máte-li na svých stránkách více souborů ke stažení, jejichž stažení pro vás znamená konverzi, pak je vhodné neurčit jako cíl stažení konkrétního souboru, ale např. stažení všech PDF souborů.

Pokud nutně potřebujete nastavit pět a více cílů, lze to provést přes funkci Google Analytics finanční ohodnocení webů bez elektronického obchodování. Anebo – což se vyplatí – si vybrat jiný nástroj pro webovou analytiku.

Nyní se budeme věnovat základnímu nastavení povolených čtyř cílů, které najdeme po přihlášení ke svému účtu v odkazu Upravit.

Pro vytvoření či úpravu cílů klikněte na: Upravit.

V sekci Konverzní cíle a cesta dejte Upravit.

Zde nastavíte konverzní cíle v Google Analytics.

Nyní uvidíte stránku, kam zadáte informace o cíli, jako je typ shody, cílová adresa URL a název cíle. Popis, co znamenají jednotlivá políčka a jak je správně vyplnit, opět naleznete v Instalační příručce Google Analytics.

Dejte si pozor na zadání cílové adresy v sekci Zadání informace o cíli. Ta je pro vás důležitá, neboť návštěvník vstupující na tuto stránku se započítá jako konvertující. Není proto vhodné jako cílovou stránku nastavit stránku s formulářem nebo produktem, ale stránku s poděkováním.

Jedině tak nabudete jistoty, že návštěvník opravdu dokončil transakci. Divili byste se, jak velký je rozdíl mezi počtem lidí, kteří kliknou na objednávku nebo poptávkový formulář a počtem lidí, kteří objednávku nebo poptávkový formulář odešlou.

Stejně tak uvažte, zda je pro vás vhodné vyplňovat sekci Určit cestu. To je užitečné v případě, že vlastníte stránky s elektronickým obchodem a návštěvníci se k cíli dostanou po předem definované trase, během níž se registrují či vyplňují objednávkový formulář.

Mnoho webů ale přesně definovanou cestu k cíli nemá, např. pokud je cílem poslech hudby. Na stránku s hudbou se totiž mohou dostat po libovolné trase a v tomto případě je zadávání cesty k cíli přinejmenším nesmyslné. Pokud jste se přece jen rozhodli definovat vlastní cestu, narazíte na zaškrtávací políčko Požadovaný krok. O co se jedná?

Nastavení jednotlivých kroků cesty k cíli.

Představte si, že vaše stránky se lidé dostanou pouze po předchozím přihlášení, např. zadáním jména a hesla. Je dobré nastavit si cíle tak, abyste rozlišili nové a již registrované zákazníky. Každý typ druh návštěvníků se totiž může chovat jinak. Přitom se oba druhy zákazníků po přihlášení ocitnou na stejné stránce. To znamená, že oba cíle mají stejnou adresu URL, i když vstupní stránka je odlišná. V tomto případě zaškrtněte pole „požadovaný krok“.

Nebo si představte, že jste svým zákazníkům poslali reklamní e-mail a chcete sledovat, jak se bude jejich chování odlišovat od chování jiných návštěvníků vašeho webu. Pak zákazníky z e-mailu povedete na speciální stránku, kterou pak označíte ve výše uvedeném formuláři. Google Analytics je pak bude sledovat ještě i tímto způsobem.

Můžete se setkat i s případem, že budete chtít sledovat cestu, jejíž kroky budou mít stejnou adresu URL. Pro odlišení kroků je nutno virtuální zobrazení stránky ve službě Google Analytics a provést příslušnou úpravu kódu GATC (Google Analytics Tracking Code).

Po nakonfigurování cílů běhen sledování analytik zjistíte, že z celkového počtu návštěvníků jen malé procento z nich dospěje ke konverzi. Nelekejte se, je to úplně normální! Míra konverze se často pohybuje kolem 1 – 3 %, dodává odbornice na webovou analytiku.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

 

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Dobrý den,Děkuji za zajímavý text. Měl bych dotaz. Pro web HOPsej.cz bych chtěl vygenerovat statistiku, ukazující ve které hodiny byl nejčastěji splněn cíl.Poradil by mi někdo? V Analytics jsem tento přehled nenašel.Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci