Kde jste: Hlavní stránkaDlouhá cesta portálu Seznam.cz k systému Sklik

Dlouhá cesta portálu Seznam.cz k systému Sklik

Vydáno na blogu PPC, SEO a PPC ve vyhledávačích

Seznam.cz spustil vlastní systém Sklik, ve kterém inzerentům účtuje za kliknutí. Sklik patří mezi systémy, které nabízejí placené reklamní kampaně ve vyhledávačích. Nejnižší cena za jedno kliknutí je dvacet haléřů.

Ještě v roce 2004 české portály Seznam.cz, Centrum.cz a Atlas.cz neumožňovaly inzerentům platit za kliknutí. Jestliže chtěl inzerent oslovit nové zákazníky, musel si za poměrně vysoký měsíční poplatek koupit vybraná klíčová slova.

Cestovní kancelář si tedy zakoupila například slova „zájezd“ a „dovolená“. Za tyto dvě klíčová slova například na Seznam.cz zaplatila firma z oblasti cestovního ruchu každý měsíc 18 800 Kč. Když tyto informace hledal návštěvník daného portálu, zobrazila se mu mimo jiné i textová reklama na dovolenou a zájezdy s vybranou cestovní kanceláří.

Vysoká paušální platba však odrazovala některé firmy a podnikatele. Google navíc dokázal, že reklama ve vyhledávačích a obsahu funguje. Možná právě proto spustil portál Centrum.cz vlastní systém kontextové reklamy AdFox, který inzerentům umožňuje platit pouze za kliknutí. Kontextová reklama AdFoxu se zobrazuje především na on-line službách patřících pod portál Centrum.cz. Můžete ji například vidět pod články ve zpravodajském deníku Aktualne.cz. Za jedno kliknutí zaplatí inzerent minimální cenu 5 Kč.

Sklik a spekulace

Majitel a zakladatel Seznam.cz Ivo Lukačovič ještě minulý rok v dubnu prohlašoval, že pay-per-click reklamní systémy přenechá svojí konkurenci. V říjnu roku 2005 spustil portál Centrum.cz svůj vlastní reklamní systém AdFox. Je možné, že start konkurenčního PPC systému byl důvodem, proč změnil Ivo Lukačovič názor a začalo se pracovat na službě Sklik.

Později se objevily spekulace, že Seznam.cz opravdu chystá svůj vlastní pay-per-click systém. Název byl dlouho neznámý, a tak se v prvních spekulacích slovo Sklik ještě neobjevovalo. Začátkem června se začaly ve výsledcích hledání objevovat textové reklamy, které byly označeny jako „Placené odkazy“. Hypertextový odkaz v reklamě vedl přes doménu Sklik.cz. Záhadný PPC systém dostal jméno. Oficiálně se Sklik objevil v testovací verzi 21. června.

Sklik patří mezi systémy, které nabízejí placené reklamní kampaně ve vyhledávačích. Nejnižší cena za jedno kliknutí je dvacet haléřů.

První dojmy z veřejného testování systému Sklik

Rozhraní Sklik skutečně velmi připomíná Google AdWords. Ještě než vůbec uvidíte nový systém Sklik, musíte projít trojitou registrací. Nejprve je nutné získat e-mail na Seznamu a teprve poté můžete vstoupit do systému Sklik. Musíte vyslovit souhlas s podmínkami Skliku a znovu totéž u Seznam Peněženky.

První nevýhodou je nutnost registrace e-mailu na Seznam.cz. Tato registrace Sklik znevýhodňuje oproti ostatním reklamním systémům, které umožňují přímou registraci bez nutnosti zakládat nějaké další účty. Při registraci e-mailu je totiž nutné uvádět pohlaví, což je v tomto případě poměrně neobvyklé.

Jakmile vlastníte e-mail, můžete se do služby přihlásit. Nejprve se zobrazí smluvní podmínky. Mimo jiné se v nich píše o tom, že je Sklik.cz provozován na internetových vyhledávačích na serverech Seznamu. Pokud by se Sklik zobrazoval také na jiných webech, může se inzerent rozhodnout reklamy jinde nezobrazovat.

Platit je možné pouze prostřednictvím aplikace Seznam Peněženka. Když nebudete mít ve virtuální peněžence dostatek prostředků, může vám Seznam zastavit zobrazování reklam. Vaše reklamní sdělení musí splňovat stanovená pravidla a provozovatel Skliku může bez vašeho vědomí i souhlasu inzeráty upravovat. Pořadí inzerátů je stanoveno podle součinu vypočtené pravděpodobnosti kliknutí a nastavené maximální ceny.

Určitý problém je spojen s e-mailovou schránkou na Seznamu. Jestliže uživatel tuto službu nepoužívá déle než půl roku, je uživatelský účet zrušen. Seznam.cz vám poté neumožní přístup do Skliku: V případě zániku práva Zákazníka používat přihlašovací jméno nemá Provozovatel povinnost nadále Zákazníkovi zpřístupňovat rozhraní systému Seznam Sklik.. Pokud se ovšem budete do Sklik.cz přihlašovat pravidelně, smazání účtu vám zřejmě nehrozí.

Jakmile vypnete zobrazování reklam, přestanou se objevovat ve výsledcích vyhledávání. V podmínkách je uvedeno, že se tak stane okamžitě nebo maximálně do jedné hodiny od zastavení kampaně. Kampaň tedy po zastavení může běžet ještě hodinu a zákazník musí uhradit všechny prokliky.

Přijetím smluvních podmínek dáváte společnosti Seznam.cz souhlas se zpracováváním vašich osobních údajů. Tento souhlas můžete odvolat doporučeným dopisem. Po odsouhlasení podmínek se ocitnete ve webovém rozhraní Sklik. Na to se blíže podíváme v dalším článku Test systému Sklik: Výhody a nevýhody.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

 1. Ahoj?.  Jste v nouzi úvěrů?, Potřebujete půjčku splatit své finanční problémy? pak pokud ano, je zde speciální Xmas úvěr nabídka úrokovou sazbou ve výši 3% a nižší forma je formulář žádosti tak vyplňte a dostat zpět vaše půjčky .. Použít na [email protected]ŘIHLÁŠKA.(1) Celé jméno:
  (2) Stát:
  (3) Státní:
  (4) Adresa:
  (5) Sex:
  (6) Povolání:
  (7) Částka potřebná:
  (8) Půjčka Doba trvání:
  (9) Úvěr účel:
  (10) Telefon:S pozdravem,Dosáhnout Manager.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci