Kde jste: Hlavní stránkaSrovnávání údajů – jak zjistit, kdy, co a proč funguje a jaká bude budoucnost

Srovnávání údajů – jak zjistit, kdy, co a proč funguje a jaká bude budoucnost

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

V dnešním dílu seriálu o Google Analytics si povíme o možnostech srovnávání jednotlivých údajů a grafů. Dále se zaměříme na postup, kterým můžete zjistit účinnost reklamy a rovněž časový odstup, s nímž reklama začne působit a přinášet zvýšení prodeje.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Srovnávání údajů

Důležitou funkcí je i porovnání jednotlivých údajů a grafů. Nastavení porovnání naleznete v Řídicím panelu v záložce Návštěvy.

Jejím rozkliknutím se dostanete do režimu grafů, kde můžete nastavit, které dva ukazatele chcete porovnat.

V záložce Porovnat dva ukazatele zaškrtnete libovolná dvě políčka s metrikami, která chcete zároveň vykreslit. Můžete zadat obě políčka se stejnou metrikou (tzn. Google Analytics vám povolí zaškrtnout obě políčka např. u metriky Návštěvy, ale v takovém případě obě čáry budou splývat. Je jasné, že vykreslovat dvěma čarami stejnou věc je hloupost.) Porovnávání metrik je zajímavá věc, se kterou můžete odhalit vazby mezi metrikami, které byste jinak nezjistili.

Pokud provozujete například internetový magazín, chcete, aby lidé trávili na stránkách hodně času a četli si spoustu článků. Vykreslíte si tedy počet návštěv a průměrnou dobu strávenou na stránkách. Uvidíte, že s růstem návštěv roste i průměrná doba na stránkách, a to mnohem rychleji.

Znamená to, že jste čtenáře něčím zaujali a ti si najednou začali prohlížet více stránek. V grafu vidíte i datum, kdy k vzestupu došlo. Můžete tedy zpětně zjistit, co přispělo ke zvýšenému zájmu čtenářů. Zda jste publikovali články na zajímavá témata, změnili rozvržení na stránkách apod.

Stejným způsobem můžete srovnávání použít i v případě elektronického obchodování. Přepnete se do Zdroje provozuAdWords a snadno si vykreslíte například počet nových návštěvníků a míru konverze pro cíl.

Ukažme si příklad. Máte e-shop s elektronickým zbožím. Jako cíle si nastavíte prodej PC a prodej PC her. Z grafu můžete ihned zjistit, jaký druh zboží jde nejvíce na odbyt a jak se prodej zboží bude pravděpodobně dále vyvíjet.

Pokud uvidíte, že počet nových návštěv a počet prodaných her se pohybuje stejným směrem (řady se kopírují), upozorňuje to na fakt, že noví návštěvníci mají zájem o hry a pokud vaše reklama na internetu má za důsledek růst návštěvnosti o 10 % měsíčně, měli byste zvyšovat i skladové zásoby PC her.

V řídicím panelu je k dispozici ještě záložka Porovnat s hodnotou Stránky. Zde můžete porovnávat zvolené metriky s jejich průměrnými hodnotami za zvolené období.

 

Srovnání více různých metrik v Google Analytics.

Jak zjistit, jak účinná a za jak dlouho začne reklama působit

Přehledy Google Analytics sice přímo nenabízí grafické zpracování působení reklamy na váš web, ale pomocí analytik si toto působení můžete vymodelovat v jakémkoliv grafickém programu nebo v MS Excelu. Jedná se o situaci, kdy zapnete na internetu reklamu a chcete zjistit dopad reklamy na návštěvnost a následný prodej výrobků.

Pokračujme v příkladu s e-shopem s PC hrami. Představte si, že 1. srpna se začnou zobrazovat reklamy na novou hru. Hra je poměrně drahá a proto po registraci poskytnete návštěvníkům zkušební verzi zdarma. Většina návštěvníků se tedy nejprve zaregistruje a po vyzkoušení si hru zakoupí, menší část si hru objedná rovnou.

Abyste věděli, zda a kolik her objednat na sklad, musíte znát časové rozestupy mezi zapnutím reklamy a jejím promítnutím do chování návštěvníků. Jako cíle si v analytikách nastavíte vyzkoušení zdarma a objednávka hry.

V grafickém programu si vynesete na osu x datum spuštění reklamy a exportujete si sem i počet návštěvníků, počet registrovaných návštěvníků a počet objednávek. Krásně pak uvidíte, jak dlouho trvá, než se reklama promítne do růstu návštěvnosti, následného růstu registrací pro vyzkoušení a nakonec objednávky.

Pokud tedy spuštění reklamy přinese 20% růst návštěvnosti webu, z toho se 90 % návštěvníků registruje a zhruba po 10 dnech si 70 % z registrovaných návštěvníků hru objedná, můžete snadno vypočítat, kolik kusů her bude potřeba objednat.

Pokud vás tato problematika zajímá hlouběji, můžete vyzkoušet, co udělá vypnutí reklamy s návštěvností a objednávkami a dle těchto poznatků zapínat a vypínat reklamy tak, abyste maximalizovali počet prodaných her s minimem nákladů na reklamu.

Sledování dopadu reklamy na návštěvnost a následnou objednávku se vyplatí a téměř vždy naleznete přímou vazbu mezi nárůstem návštěvnosti a počtem prodaných výrobků, říká expert na webovou a zákaznickou analytiku.

V následujícím obrázku vidíte časový rozestup mezi návštěvností (modrá čára) a počtem prodaných výrobků (oranžová čára) jednoho z našich klientů. V tomto případě je doba mezi navštívením webu a objednáním produktu 5 dní.

 

Souvislost mezi nárústem návštěvnosti a počtem prodaných výrobků.
Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci