Kde jste: Hlavní stránka44,81 % návštěv odejde z průměrného webu po navštívení jediné stránky

44,81 % návštěv odejde z průměrného webu po navštívení jediné stránky

Vydáno v blogu Tiskové zprávy

Praha 19. října 2009 – 44,81 % návštěv zhlédne na průměrném českém webu jenom jedinou stránku. Zjistila to internetová reklamní agentura RobertNemec.com (www.robertnemec.com).

Výzkum proběhl v období od 1. 1. 2009 do 1. 8. 2009 na základě studie 53 webů. Průměrná návštěvnost sledovaných webů byla 2,5 milionu návštěv měsíčně.

„Majitel webu většinou chce, aby si návštěvník něco objednal. Nebo například v případě internetového magazínu je zase záměrem nalákat na více článků se zobrazenou reklamou. Ve všech případech je ale cílem, aby si návštěvník prohlédl více stránek. Pokud se ale takřka polovina návštěvníků ihned otočí a odchází pryč, svědčí to o nevhodně vytvořených stránkách.,“ vysvětluje Robert Němec, ředitel agentury RobertNemec.com
.

V zahraničí je přitom tato tzv. míra opuštění (anglicky „bounce rate“, česky někdy i „poměr návratů“) nižší. Studie analytika Anila Batry říká, že v USA je průměrná míra opuštění 40,58 %.

Výsledky studie

Weby byly rozděleny do dvou skupin. První skupinou jsou weby generující poptávky, kde je možnost si něco objednat. Druhou skupinou jsou weby, které tuto možnost neposkytují a jejich cíl je poskytovat informace nebo pobavit.

Průměrná míra opuštění u webů generujících poptávky je 45,15 %, kde u všech byla míra vyšší než 30 %. „Zejména u e-shopů je zarážející hodnota míra opuštění 50,54 %. Více jak polovina návštěvníků opouští webové stránky ihned po příchodu. To značí velký prostor pro optimalizaci jak marketingových kampaní, tak vlastního webu,“ podotýká Němec. „Přivádí-li např. takovéto návštěvníky reklama, měla by být vypnuta a značně se ušetří,“ vysvětluje dále.

Průměrná míra opuštění u webů generujících poptávky
Automobilový průmysl 30,07 %
B2C prodej 34,72 %
B2C servis 38,34 %
E-shopy 50,54 %
Firemní weby 72,10 %

U webů, které mají za cíl informovat a pobavit, je průměrná hodnota míry opuštění 50,15 %. Nejvýraznější hodnoty jsou v oborech farmacie a zpravodajství.

„Ve farmacii vysvětlujeme tento jev často nevhodně upravenou webovou prezentací, která odrazuje od dalšího procházení. Případně také návštěvníci přichází na konkrétní stránku (např. informace o léku) a poté odcházejí,“ komentuje výsledky studie analytička agentury RobertNemec.com Klára Boháčková.

Ve zpravodajství návštěvník přijde na hlavní stránku, podívá se na seznam událostí a dál klikne, jen pokud jej něco zaujme. Druhým případem je, stejně jako ve farmacii, stav, kdy návštěvník přijde přímo na konkrétní článek (např. z vyhledávače, z Facebooku nebo mu jej někdo pošle e-mailem odkaz) a poté odchází.

Průměrná míra opuštění ostatních webů
Farmacie 65,83 %
Zdravotnictví 31,61 %
Informační weby 47,75 %
Zábavní weby 44,04 %
Zpravodajství 61,05 %

Další části studie se zabývají vztahem míry opuštění a hlavní a nejčastější vstupní stránky webu a vlivu média (přirozené a placené odkazy) na míru opuštění.

Závěr studie pak srovnává hodnoty míry opuštění v ČR a v USA (viz http://webova-analytika.robertnemec.com/prumerny-bounce-rate-zahranici/).

Průměrná míra opuštění v USA:

V USA je až na kategorii B2C prodej míra opuštění až o 16 procentních bodů nižší než v ČR. „V Česku weby mnohem méně lákají k dalšímu procházení,“ komentuje výzkum Němec. V ČR jsou totiž weby dosud daleko méně optimalizované.

V případě zájmu o podrobnější výsledky nebo kontakt s předním americkým analytikem Anilem Batrou nás prosím kontaktujte.

Výzkum proběhl pro rok 2009.

O RobertNemec.com

RobertNemec.com (www.robertnemec.com) je přední česká internetová agentura založená v roce 2001. Zaměřuje se na zvyšování efektivity podnikání na internetu. Mezi její klienty patří např. DATART, T-mobile, Orange SK, Pfizer, Mountfield, CzechInvest, Merck/MSD, Ministerstvo zahraničních věcí, České radiokomunikace, FujiFilm, AAA AUTO a desítky dalších.

Kontakt

Michal Prouza

+420 721 666 152

[email protected]

 

RobertNemec.com

Sokolská 4, 120 00 Praha 2

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>