Kde jste: Hlavní stránkaPiwik – open source „alternativa“ ke Google Analytics

Piwik – open source „alternativa“ ke Google Analytics

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Tento článek je zaměřen na představení open source nástroje pro webovou analytiku – aplikace Piwik. Piwik je v současné době v České republice téměř neznámý; nejčastěji využívaným nástrojem pro webovou analytiku je v tuzemsku samozřejmě Google Analytics.

Co je Piwik vlastně zač?

Piwik se snaží stát se alternativou ke Google Analytics; ne všem uživatelům tato služba Googlu vyhovuje a komerční nástroje pro webovou analytiku, jako např. Coremetrics nebo Omniture si nemůže jen tak kdokoli dovolit, nehledě na to, že tyto sofistikované nástroje se nehodí pro každý web.

Aplikace Piwik

Piwik je open source software program, který je postaven na PHP a MySQL a opatřen GPL licencí. Lze jej volně stahovat z internetu (download) a instalovat na vlastní webový server. Piwik pracuje v reálném čase, poskytuje detailní reporty o návštěvnících, například klíčová slova, která používají, jazyk, proč, jak a kdy uživatelé chodí na daný web a mnoho dalších služeb. Piwik disponuje více jak třiceti jazykovými verzemi, včetně čestiny, takže lidé, kteří si nerozumějí s angličtinou, nemusí zoufat.

Pokud si hned nechcete instalovat Piwik, můžete vyzkoušet online demo, které ukáže nejnovější verzi Piwiku. Je však třeba mít na paměti, že Piwik je v neustálém rozvoji a některé prvky rozhraní jsou modernizovány a aktualizovány téměř každým dnem. Veškeré informace, verze a dění okolo Piwiku je možné sledovat na pravidelně aktualizovaném oficiálním blogu, kde je možné konzultovat s vývojáři, řešit problémy a podobně.

Piwik není uzavřenou organizací, na samotném vývoji Piwiku se může podílet kdokoli, kdo má vývojářské a programátorské znalosti a dovednosti, nemluvě o dostatku volného času. Tito externí pracovníci mohou pomoci při vytváření pluginů či aktualizování nebo modernizování stávajících prvků Piwiku.

Online Demo Piwik

Výhody Piwiku

  1. Práce v reálném čase: V Piwiku jsou reporty generovány v reálném čase, pokud chcete sledovat reporty za „dnešek“. Kdykoliv požádáte, Piwik vytvoří aktuální zprávu o dění na webu. Piwik je schopen zpracovávat reporty každých 10 vteřin, nicméně doporučené nastavení pro generování reportů pro frekventované weby je 1 hodina.
  2. Plugins: prvky Piwiku jsou vytvořeny v pluginech, tudíž je jednoduché přidávat či odebírat prvky. A pokud je uživatel zručný vývojář, může si sám vytvořit vlastní plugin pro tuto aplikaci.
  3. Uložení dat: Vzhledem k tomu, že je Piwik instalován na serveru uživatele, jsou získaná data uložena v samostatné databázi a veškeré statistiky jsou dostupné prostřednictvím open API, kde je možné data publikovat v různých formátech (například XML, JSON, PHP a další).
  4. Plně přizpůsobitelné uživatelské prostředí: Uživatel má možnost si plně přizpůsobit prvky Piwiku v dashboardu, přesouvat je, zobrazovat či skrývat a vytvářet reporty podle svého přání.
  5. Bezpečnost: Obrovskou výhodu oproti Google Analytics má Piwik v ochraně dat uživatele. Data jsou uložena na vlastním serveru uživatele, je možné je kontrolovat a dělat další analýzy, stejně tak propojovat data s jinými daty, uživatel má přístup i k surovým datům. Data se nepřenáší nikam mimo původní server, pokud k tomu nedá uživatel výslovný pokyn.

Srovnání s Google Analytics

Google Analytics je dobrý nástroj. GA je zdarma, je vcelku jednoduché naučit se s ním pracovat, alespoň co se základních funkcí týče, je jednoduchý na základní instalaci (vyzkoušejte si náš audit Google Analytics zdarma) a běží na serverech Googlu, ne na serverech uživatelů. Je nejpoužívanějším nástrojem, tudíž má vcelku propracovanou uživatelskou podporu, i když negarantuje rychlou a plnou uživatelskou podporu.

Piwik je, jak je již výše napsáno, také zdarma. Instalace Piwiku však vyžaduje alespoň základní programátorské znalosti, jeho instalace není tak snadná jako u GA. Piwik má velmi příjemný vzhled a dobré rozhraní. Je opravdu velmi snadné porozumět ovládání prvků Piwiku.

Nesporná a největší výhoda oproti GA je v ochraně dat, která jsou uložena na vlastním serveru uživatele, který nad nimi má plnou kontrolu, může je kdykoli smazat a exportovat atd. Další výhodou je přístup k surovým datům. Faktem ovšem je, že ne každý chce a může na svůj počítač instalovat software Piwiku.

Největší nevýhoda Piwiku je v tom, že je vhodný pro uživatele, který má vlastní server. Piwik se na rozdíl od Google Analytics nedá dost dobře nasadit, respektive není vhodný na sledování blogů a stránek, kde nemáte přístup na server.

Statistics

Použité zdroje

Piwik : Open source web analytics [online]. 2008, 2010 [cit. 2010-06-24]. Dostupné z WWW: http://piwik.org/.

CUTTS, Matt. Matt Cutts [online]. 2008 [cit. 2010-06-24]. Google Analytics Vs Piwik. Dostupné z WWW: http://matt-cutts.blogspot.com/2008/03/google-analytics-vs-piwik.html.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci