Kde jste: Hlavní stránkaChyby v knize Google Analytics: Podrobný průvodce webovými statistikami

Chyby v knize Google Analytics: Podrobný průvodce webovými statistikami

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Koupili jste si české vydání knihy o Google Analytics a zjistili jste, že je v ní spousta překlepů, faktických chyb a některé skripty, se kterými jste se pracně přepisovali několik desítek minut, vám nakonec stejně nefungovaly? Poradíme vám, co v takovém případě dělat.

Jeden příklad za všechny

„Když kupříkladu aplikujete zařazovací filtr pro vaše interní návštěvníky (zaměstnance) pomocí IP adresy vaší sítě, pak by přidání dalšího zařazovacího filtru pro všechny návštěvníky, kteří přicházejí třeba ze společnosti Google, nedávalo smysl. Výsledkem této kombinace by totiž nebyly přehledy interních návštěvníků a návštěvníků ze společnosti Google, ale pouze interních návštěvníků, tedy za předpokladu, že se tento filtr aplikuje jako první.“

Zdroj: Clifton B., Google Analytics: Podrobný průvodce webovými statistikami, Computer press a.s., Praha, 2009, český překlad: Lukáš Krejčí.

Výsledkem dvou takto aplikovaných zařazovacích filtrů ale nebudou pouze interní návštěvníci, jak uvádí český překlad knihy, výsledkem bude obyčejné nic (pokud nejste z Googlu a vaši zaměstnanci nepracují pod vámi). Google Analytics nezobrazí žádné přístupy.

Více zařazovacích filtrů funguje jako matematický průnik množin – zobrazí se pouze přístupy interních zaměstnanců a zároveň návštěvníků přicházejících ze společnosti Google, což je prázdná množina.

Co tedy dělat

Pokud jste si knihu ještě nekoupili a uvažujete o tom, potom doporučujeme zakoupit si originál v angličtině od Briana Cliftona Advanced Web Metrics with Google Analytics.

Pokud již knihu máte doma a nejste s ní spokojení, můžete ji vrátit u svého prodejce. Pokud jste si ji zakoupili v knihkupectví, musíte knihu reklamovat právě tam. V případě, že jste si ji objednali přímo u Computer Pressu, ji můžete reklamovat a zaslat ji zpět s odůvodněním reklamace.

Vydavatelství Computer Press vydalo i seznam chyb v knize a jejich opravy, které naleznete zde v odkazu Errata pod obrázkem knihy. Seznam oprav je ale velice očesaný a nekompletní. Jsou v něm uvedeny chyby, kterých si dokáže všimnout i čtenář – laik. Ovšem chyby, kterých si člověk nezabývající se webovou analytikou nevšimne, zde uvedeny nejsou.

Například nefungují některé skripty pro sledování prvního zdroje konverze atp. Na tyto chyby naše agentura upozornila i šéfredaktora Computer Pressu, který nyní pracuje na rozšíření seznamu oprav ke knize.

Jestliže i vám nejsou některé postupy v knize jasné a srozumitelné a potřebujete odbornou pomoc z oblasti Google Analytics, víte koho máte kontaktovat. :-)

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Porovnával někdo tuto knihu s Výkonnostní marketing s Google Analytics? Která z nich je přínosnější a s menším počtem chyb? Kterou jako začínající SEM pracovník bych měl upřednostnit? Díky za info Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>