Kde jste: Hlavní stránka5 největších mýtů o Facebooku

5 největších mýtů o Facebooku

Vydáno na blogu Facebook, Social media marketing

U klientů, na školeních ale i v odborných diskuzích se neustále setkávám s mýty o fungování Facebooku. Vybral jsem pro vás 5 největších bludů, které o facebookových stránkách slýchávám.

Mýtus 1: Když budu dávat moc postů, přijdu o fanoušky

Spousta lidí si myslí, že když dají na Facebook více než jeden post za den, začnou lézt svým fanouškům krkem a přijdou o ně. Plus se často domnívají, že všichni jejich fanoušci vidí všechny posty od jejich stránek.

Tak to samozřejmě není. Ve skutečnosti se vaše příspěvky zobrazí v newsfeedu jen zlomku vašich fanoušků. (Přesné číslo se různí. Obecně platí, že čím šikovnější administrátor a čím menší stránka co do počtu fanoušků, tím většímu procentu se posty zobrazí.)

Zahltit newsfeedy příznivců vám algoritmy Facebooku tak jako tak nedovolí. Ani kdybyste dali deset postů za hodinu. To by navíc mělo negativní dopad na EdgeRank vaší stránky. Ale to je trochu jiný příběh.

Počet nově získaných fanoušků nebo aspoň engagement, který příspěvky získáte, skoro vždy převáží ztrátu pár fanoušků, kteří se odlikují. Ještě nikdy jsem neviděl stránku, které by vytrvale klesal počet fanoušků. Admin, který to dokáže, si zaslouží speciální cenu.

Odliknutí stránky je totiž kognitivně ale i funkčně (je to víc schované) náročnější než liknutí. Jen si uvědomte, kolik vy sami dáváte denně liků a kolik věcí odlikováváte.

Takže se nebojte. Pokud máte dobrý obsah, ani dva tři příspěvky denně vaši stránku neknokautují. Naopak díky nim získáte větší engagement a nové fanoušky.

Statistika fanoušků na Facebooku
Fanoušci vždy rychleji přibývají než ubývají

Mýtus 2: Lidi se chodí dívat na mou stránku, takže musím mít vymazlenou Timeline

To zásadní se na Facebooku odehrává v newsfeedu. Tam uživatelé tráví nejvíc času a tam – mezi obrázky zchlastaných kamarádů a videí retardovaných koťátek – “konzumují” vaše příspěvky.

Nejvíc času na vaší Timeline trávíte vy sami. Občas tam nakoukne váš šéf a snad i pár vašich hardcore fanoušků (beztak vaši kamarádi nebo příbuzní).

Pokud nejste Radiožurnál, kterému posluchači na Timeline a ve zprávách kladou dotazy do vysílání, nebo Mártyho frky, kam se lidi chodí dívat na vtipy; zkrátka pokud nemají vaši fanoušci jiný pádný důvod na vaši Timeline chodit, zpravidla to sami od sebe nedělají .

Vyhrávat si se zvýrazňováním postů, jejich přišpendlováním k vrchu, vytvářením milníků a zpětných postů do historie nemá smysl. Pokud to tedy neděláte pro potěchu vlastního oka.

Mýtus 3: Jeden hater na Facebooku může zničit pověst celé značky

Napsal vám někdo něco opravdu ošklivého na Timeline? Potíte se, bije vám srdce, panikaříte a svoláváte krizový tým? Uklidněte se. Dost pravděpodobně kromě vás a pár kamarádů stěžovatele (kteří většinou stejně nejsou vaši fanoušci) hate nikdo neviděl.

Facebook nemá zájem na tom, aby se ho značky bály a spojovaly si ho s rizikem poškození reputace. Tím by přicházel o inzerenty. I proto v posledních letech převážil poměr sil jednoznačně na stranu správců stránek.

Když vám někdo na vaší stránce napíše zlostnou zprávu (nebo i pochvalu), Facebook ji nezobrazí vašim fanouškům v newsfeedu . Kromě těch pár zbloudilých jedinců, kteří se octnou na vaší Timeline a ještě k tomu jim padne zrak na mrňavé okénko, které navíc zobrazuje jen první řádek zprávy, vaši fanoušci tento výlev neuvidí.

EDIT: Po několika upozorněních chci tento bod trochu vyjasnit. Facebook může zobrazit hate v newsfeedu přátel stěžovatele. A přednostně u těch, kteří mají také olikovanou stránku. V součtu to ale uvidí řádově nižší počet vašich fanoušků, než kolik vidí příspěvky, které postujete vy jako administrátoři stránek. Proto z toho žádná velká škoda nevznikne.

Když by bylo nejhůř, můžete navíc post skrýt nebo úplně smazat. Příručky pro příkladnou správu facebookových stránek to sice nedoporučují, ale zamyslete se nad paralelou z jiných kanálů. Když se mezi tisíci vašimi spokojenými zákazníky najde jeden hudral, jehož stížnost navíc není opodstatněná, vytisknete ji a necháte ji rok viset na dveřích vašeho obchodu?

Hateři mají na Facebooku skutečně těžký život, ale díky tomu můžete vy – správci stránek – klidněji spát.

Hateři na FacebookuCizí příspěvky na vaší zdi nedostanou prostor ani na jednu větu

Mýtus 4: Čím víc mám fanoušků, tím líp

Toto je možná největší a nejsmutnější mýtus ze všech. Mít fanoušky jen proto, abyste měli fanoušky, je vám totiž naprosto k ničemu. V dnešní době mají uživatelé Facebooku běžně olikováno stovky stránek, což přirozeně vede k tomu, že pouhý like stránky už nic neznamená. Zlatý grál je mít co nejvíce fanoušků, kteří jsou zároveň co nejvíce zapojeni (engaged).

Pokud za každou cenu získáte velké množství fanoušků – například si je koupíte, naženete přes infantilní aplikaci nebo je jinak “chytře” nabudete – budete na tom mnohem hůř než stránka, která si svou základnu vybudovala poctivě a organicky.

S neaktivními fanoušky vám bude klesat engagement rate, vaše posty se tím pádem budou zobrazovat méně lidem, ještě víc vám klesne engagement rate, oslovíte ještě méně lidí, a tak dále. V extrémních případech klidně může stránka s dvěma tisíci skutečně zapojenými fanoušky dosahovat lepších výsledků (například prodejů) než stránka s dvou set tisíci fanoušky.

Pokud vám nejde o to mít větší chloubu než soused, ale chcete, aby vaše facebooková stránka pomáhala vašemu byznysu, soustřeďte své úsilí tam, kde se vám skutečně vyplatí. Nehoňte se za každým fanouškem na světě, ale tvořte raději pořádný obsah, na který budou vaši fanoušci reagovat. Jen tím dosáhnete zvýšení obliby vaší značky a fanoušci vám budou i sami přibývat.

Fanoušci engagementStatisíce fanoušků vám sami o sobě nejsou k ničemu

Mýtus 5: Mí fanoušci na Facebooku pochopí ducha a příběh mé značky

Mnoho firem začíná dělat Facebook s naivní představou, že pomocí něj krásně, jasně a srozumitelně odvypráví svůj příběh, vytvoří silné pouto a přiměje své fanoušky plakat dojetím nad jejich značkou.

Komunikovat pomocí Facebooku hodnoty nebo ucelený příběh je ale nesmírně složité, protože vašim fanouškům se zobrazuje pouze každý x-tý kousek skládačky, který Facebooku dáte.

Nemáte žádnou kontrolu nad tím, kdo, kdy a za jakých okolností uvidí který z vašich postů. Může se vám klidně i stát, že fanoušci uvidí vaše posty v opačném pořadí, než ve kterém jste je zveřejnili. Nebo třeba měsíc v kuse od vás neuvidí nic. A i když vaše posty vidí celkem pravidelně, věnují každému průměrně půl vteřiny svého času, protože váš obsah stojí v konkurenci příspěvků stovek přátel a stovek dalších firem.

Facebook proto opravdu není vhodné prostředí pro komunikaci komplexnějších postojů a idejí.

Nechci ale končit úplně skepticky. I na Facebooku je možné svou značku profilovat a šířit o ní povědomí mezi vašimi příznivci. Vyžaduje si to ale dlouhodobou a mravenčí práci a velkou dávku disciplíny, abyste zůstali i po letech konzistentní.

Přijďte na školení

Nenechte si ujít náš základní kurz Marketing na Facebooku a dalších sociálních sítích. Dozvíte se, jak pracovat s komunitou fanoušků, jak prezentovat vaši značku, firmu a produkty či služby tak, abyste udrželi pozornost a přízeň fanoušků a přiměli je k nákupu.

Kurz je zaměřený ze dvou třetin na Facebook, který sociálním médiím stále dominuje a nabízí nejširší možnosti využití. Zbytek kurzu je věnovaný dalším populárním sítím jako je Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn a další.

    Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

    Přečtěte si další články k tématu

    Komentáře

    1. V bode 2 úplne nesúhlasím s tvrdením: „Vyhrávat si se zvýrazňováním postů, jejich přišpendlováním k vrchu, vytvářením milníků a zpětných postů do historie nemá smysl.“- stále existujú firmy, ktoré na svoju FB stránku odkazujú z webu. Takže ak niekto klikne, tak príde na ich timeline a tam minimálne „prispinkovaný“ príspevok zmysel má. Spätné posty – môžu následne pomôcť spoznať firmu. Samozrejme, ak náklady na vytvorenie histórie sú vysoké (musí sa vymyslieť super text, obrázok atď.) tak je to trošku neefektívne.Bod 3 – na čo schvovávať jednotlivé príspevky, keď existuje možnosť schovať celý box s príspevkami od ľudí? ;)

    2. Ad bod 2) Souhlasím, že nějaký minimální smysl to má. Přijde mi ale smysluplnější mít dobré cover photo a potom nepublikovat žádné špatné příspěvky. V takovém případě bude vaše Timeline defaultně dobrá :).Ad bod 3) Když skryjete celý box, může to mít negativní dopady. A) Můžete vypadat, že se bráníte dialogu (což lidi na sociálních sítích memají rádi). B) Můžete tím přijít o pozitivní zmínky, které naopak vypadají dobře. Proto doporučuji schovávat jen ty vyložene zcestné.

    3. Ad bod 2) Souhlasím, že nějaká minimální dopad to mít může. Přijde mi ale smysluplnější mít dobré cover photo a potom nepublikovat nic špatného. Takovým způsobem bude vaše Timeline defaultně dobrá :).Ad bod 3) Skrýt celý boxík by mohlo mít negativní dopady. A) Můžete vypadat, že se bráníte dialogu, což lidé na sociálních sítích nemají rádi. B) Můžete se připravit o pozitivní zmínky, které naopak vypadají dobře. Proto doporučuji skrývat jen ty vyloženě zcestné příspěvky.

    4. Bod 2 – to áno. Ale keď už tam človeka odkážem a mám nejakú dobrú akciu (post), tak prečo ho neprišpendliť, aby bol viditeľný? ;) Cover fotka + titulná fotka by mali byť základom stránky-Bod 3 – z časti súhlasím. Záleží od firmy. Niektoré firmy sú zjazdené aj za hovadiny, alebo proste xx ľudí píše to isté (napr. webhosting – máte výpadok a napíše to 300 ľudí behom minúty). Vtedy tam ten box netreba a keď je schovaný, tak je to pre firmu lepšie. Inak súhlas. radšej schovávať len naozaj tie brutal posty (spamery, hejter)

    5. Jeden nemýtus: Firmy mají tendenci řadit nespokojeného zákazníka okamžtě mezi hatery.Jsme na sociální síti a proto bych se radši řídil poučkou že neexistujou blbý otázky, ale jenom blbý odpovědi. Pokud interakci zákazníků nevydejcháváte tak sociální sítě nelzte.

    6. Super článek! Anglické výrazy jsou určitě cool, a v branži se pravděpodobně ani jinak nedomluvíte. Ale pro nás laiky by se hodil odkaz na slovníček. Případně první výskyt napište česky a do závorky dejte anglický ekvivalent.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    You may use these HTML tags and attributes:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

    Domluvit konzultaci