Kde jste: Hlavní stránkaPokorný pro MarketingSalesMedia: Jaká je realita hledání na Seznamu?

Pokorný pro MarketingSalesMedia: Jaká je realita hledání na Seznamu?

| ,

Před dvěma měsíci Seznam.cz upravil algoritmus vyhledávání a interní přepis dotazů. MarketingsalesMedia nechal důsledky této změny okomentovat několik odborníků.

Co si o této změně myslí náš konzultant Lukáš Pokorný z agentury RobertNemec.com?

Lukáš se v naší agentuře věnuje PPC kampaním a je i oblíbeným lektorem našich školení o tom, jak dělat úspěšné PPC kampaně.

Komentář Lukáše Pokorného z agentury RobertNemec.com:

Jaká je realita hledání?

Ti, co se zajímají o marketing ve vyhledávačích už to vědí: Seznam v létě zapracoval na změnách v algoritmu, který se podílí na řazení výsledků vyhledávání. Změny v algoritmech jsou běžné a především Google je známý tím, že provádí úpravy na denním pořádku. V případně letních změn Seznamu se však některé věci nepovedly úplně dobře.

V české SEO komunitě se zvedla vlna překvapení, diskutovalo se o poklesu návštěvnosti a tržeb. A na Seznam se nadávalo ještě víc, než jindy.

Po zásadní aktualizaci algoritmu často dochází k divoké změně v pozicích, která se často dotkne i kvalitních webů. V angličtině se pro tento jev vžil pojem „Google dance“ (v Česku tedy máme „Seznam dance“). Bezproblémové weby se však po krátkém období vrátí na zhruba stejná místa, na kterých byly před změnou v algoritmu. Proto není dobré propadat po několika dnech panice – vše se může zase dostat do normálu.

Seznamu se však opravdu něco nepovedlo. Na hlubší analýzy je ještě brzy, ale zdá se, že relevance výsledků šla dolů. Ne všude, nicméně u některých témat je to velmi zřejmé. V naší agentuře RobertNemec.com jsme žádné změny nepozorovali, a to ani u našich klientů.

Nedivil bych se ale, kdyby někteří obchodníci začínali být ze Seznamu zoufalí. Problém je totiž ten, že pro úspěch na Seznamu je v některých případech nutné dělat jiné věci, než pro úspěch na Googlu. A navíc: SEO pro Seznam a SEO pro Google mohou být v konfliktu. Kombinace je možná, ale často není triviální.

Nářky na propady pozic a návštěvnosti z vyhledavačů nicméně nejsou na místě. Všichni vědí, že vyhledavače si mohou dělat co chtějí, a pokud uznají za vhodné, mohou to do zítra celé zabalit.

Neuděláme s tím nic, a s takovým vědomím je potřeba jít do online byznysu. Založit jeho velkou část na neplacené návštěvnosti z vyhledavačů a opomíjet další marketingové kanály je balancování na velmi tenké větvi a strategická chyba. Reklamní kanály je potřeba diverzifikovat. Disciplín v digitálním marketingu je mnoho a SEO je jen jedna z nich – nic víc.

Přečtěte si celý článek

Nechte si posílat přehled našich článků na e-mail

Odebírejte newsletter:


Nejnovější články k tématu