Kde jste: Hlavní stránkaO zpětných odkazech, které vydrží

O zpětných odkazech, které vydrží

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Zajímá vás, jak vybudovat zpětný odkaz kvalitně a trvale? Uvědomujete si potenciál, který link building má, a potřebujete vědět, jak ho plně využít?

Ukázka zpětných odkazů

Je to stejné, jako s receptem na makovou bábovku nebo dokonale čistá okna. Univerzální návod na dobré odkazy se vytváří těžko – a když už nějaký je, většina uživatelů ho stejně používá špatně. Někomu sedí výměna odkazů, jinému budování odkazů ve fórech, a některé weby si doteď sedí na vedení a odkazy nebudují vůbec. Tomu osobně příliš nerozumím – link building je totiž docela legrace. Všechny vychytávky zpravidla zjistíte až v praxi – a zákonitě uděláte také spoustu chyb.

 

Jak na zpětné odkazy?

O tom, proč se zpětné odkazy budují a jaké jsou technické aspekty celého procesu, už v minulosti psal například Robert Němec. Zmíněné know-how je s výjimkami stále aktuální (mimo registraci do katalogů, Jyxo, PR weby a několik dalších detailů), a plánujete-li budovat zpětné odkazy, příp. regulovat někoho, kdo to pro vás bude dělat, je zapotřebí, abyste nad technickou stránkou věci měli kontrolu.

Odkazy nekupujeme, a to hned z několika důvodů:

  • Při nákupní mánii vaší stránce hrozí ban či penalizace,
  • koupené odkazy jsou většinou nepřirozené,
  • odkazy hlavně kupovat vůbec nemusíte.

Nejlepší věci v životě jsou zadarmo – a to platí i o odkazech. Nejlepší odkazy jsou přirozené, přitahují uživatele, vybízejí k aktivitě (call to action) a mají emoční náboj, plus se samovolně reprodukují a šíří napříč internetem. Zní to trošku jako science fiction, ale, světe div se, jde to.

Kosmetický blog se zpětným odkazem

Abych ještě ozřejmila body výše, zmíním se o tom, co to znamená, že si odkaz žije vlastním životem a má emoční náboj (uznávám, že je to dost zavádějící označení). Podívejte se, prosím, na obrázek výše (ukázka z blogu hairbeautybyeva.blogspot.cz), a pointa vám bude jasná. Odkaz je mnohem víc aktivizující, když je znát, že je k němu připojena emoce, příběh nebo osobní zkušenost. Nemohu zaručit, že ukázka odkazů na obrázku je přirozená, ale myslím, že smysl demonstruje dostatečně.

Resp. doufám, že se shodneme, že podobný odkaz je mnohem přátelštější a reprezentativnější, než např.:

Velice špatný odkaz na e-shop

Navíc je zřejmé, že odkaz výše má logicky mnohem větší potenciální CTR. Uživatelé internetu (v tomto případě spíše uživatelky) jsou zvědavé, klikají, zkoušejí a potom se o svoje zkušenosti dělí na svých blozích, fórech, facebooku atd. A to je pointa.

Budujeme zpětný odkaz

Uznávám, že vytvořit přirozený odkaz podobný příkladu není úplně snadné. V tomto případě totiž záleží na aktivitě firmy, nikoli link buildera nebo digitální agentury. Jenomže link building je primárně o budování vztahů, nikoli odkazů (stejně jako SEO není úplně tak SEO, jak by to na první pohled mohlo vypadat). A vztahy by se měly (už z principu) budovat mezi zákazníkem a e-shopem (respektive mezi uživatelem a webem), nikoli mezi link builderem a zákazníkem. Tudíž link building by rozhodně neměl být jenom povinností externisty nebo zaměstnance, který nemůže zasahovat ani mluvit do fungování své firmy.

Někteří budou považovat následující řádky za klišé, ale obsah je král. Nebudu opakovat, PROČ obsah tvořit ani JAK obsah tvořit. Povím vám o tom, jak to vypadá u mě coby u copywritera a link buildera v jednom.

Budování odkazů a obsahu jsou aktivity, které se v mém případě vzájemně doplňují. Hodiny strávené procházením stránek, čtením blogů, diskuzí a fór mi dávají přehled o tom, co lidé potřebují vědět a co je v dané oblasti zajímá. Vidím konkrétní zkušenosti s produkty konkurence, stížnosti a emoce uživatelů. A o to líp se mi buduje obsah – na který se mi logicky lépe odkazuje.

Zaprvé vím, že informace jsou relevantní (protože bych se styděla psát špatné články a odkazovat na ně s vědomím, že jsem to vyplodila já), a že můj komentář/příspěvek není od věci (takže není vyhodnocen jako spam).

A za druhé nemusím trávit další hodiny tím, že musím procházet zadaný web, na který mám dělat odkazy, abych věděla, co propaguji. Když tvořím obsah sama, vím, na co odkazuji. Každý se rád chlubí vlastním peřím. Každý autor rád mluví o svém díle – a toho se dá u link buildingu využít.

O krok dál – další užitečné tipy pro budování odkazů

Způsob, který jsem popsala výše, nemusí být pro všechny situace použitelný. Z toho důvodu uvedu další možnosti, které se pro vybudování odkazů dají použít. Ne vše může na vaši situaci sedět – ale inspirace se hodí.

  • Vyhledejte weby a články, které o vás mluví – celá řada webů se o vás může zmiňovat, aniž by do textu umístila aktivní odkaz (upozornit vás může GoogleAlerts). S těmito weby se můžete dohodnout na klasické výměně, případně nabídnout jinou možnost spolupráce
  • Rozšiřování definicí, slovníků nebo informativních webů – máte dobrý obsah? Rozšiřte Wikipedii, poučte studentské weby, které o vaší problematice mluví, nebo napište na web s recenzemi. Podělte se o své know-how – o nic nepřijdete; know-how je totiž know-now – zítra budete zase někde jinde.
  • Komentování článků – nehleďte na to, že odkaz pod článkem je nofollow. Váš odkaz může informovat, může pomoci čtenářům získat nový náhled na problematiku – plus, jak podotýká můj kolega informatik Martin Šimko, součástí přirozeného odkazového profilu jsou i nofollow odkazy.Na portálu neurosciencemarketing.com mě nedávno zaujal článek o tom, jak negativní komentáře působí na názor čtenářů. Link builderům a především autorům obsahu doporučuji investovat několik minut a článek si přečíst.
  • Dejte uživatelům něco zadarmo. Už jsme mluvili o příkladu vzorků kosmetiky, o kterých bloggeři následně psali – skvělý způsob, ale pouze je-li váš produkt v tomto směru použitelný. Vezměte v úvahu také jiné možnosti – udělejte studii (o spánku, o jídle, o životním stylu), pořádejte soutěže, socializujte se. Buďte přátelská firma.

Princip link buildingu se dá sumarizovat docela jednoduše – chcete-li odkaz, dejte něco i druhé straně, říká náš expert na linkbuilding. Opravdu vás neubude. Pro další nápady doporučuji projít SEOmoz, kde najdete nápadů celou řadu, a možná pro vás budou ještě přístupnější.

Máte-li další tipy, které byste chtěli sdílet, určitě se můžete podělit v komentářích.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Že budování odkazů je budováním vztahů, považuji za skvostnou myšlenku tohoto článku. Ale byla to nuda. Půlka textu by se dala bez újmy smazat. A pak ještě půlka. Sorry za upřímnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci