Všechno to začíná na B
Brand Promises
Znáte tyto slogany, tyto claimy?
„The Ultimate Driving Machine“
„Think different“
„Save money. Live better.“
„Děláme sport přístupnější“
„To bring inspiration and innovation to every athlete in the world.“
Určitě jste se s nimi někde setkali, možná si nevybavujete, komu zrovna patří, ale znáte je. Nedílnou součástí kterékoli značky, firmy jsou brand promises. I Warren Buffet říká “značka je slib”.
Dá se říct, že brand promise je očekávání zákazníka ohledně toho, co vaše značka zařídí, když si ji koupí. Slib musí být vašim zákazníkům zřejmý a musíte jej dostat do hlavy celé vaší cílové skupiny. A musíte to dělat opakovaně. Lidé totiž zapomínají, zapomínají a zapomínají. Chcete-li, aby si zákazník váš slib zapamatoval, musíte mu to opakovat, opakovat a opakovat a nesmí to být nic složitého.
Položte si sami otázku – máte vy sami nějaké brand promises? Pokud jste odpověděli ano, tak super. A řídí se těmito brand promises opravdu celá firma? Ví každý, kdo u vás pracuje, jaké ty sliby jsou, co byste přesně měli dodržovat a proč? Někdo to může považovat za hloupost a nedůležitost, ale věřte, že pokud naleznete lidi se stejným zaměřením i přesvědčením jako máte vy, bude se vám s nimi lépe pracovat. Brand promise totiž říká, co má celá firma dělat.
Kdo by tedy měl brand promise definovat? Bude trvat léta neustálého opakování, než si zákazníci zapamatují vaši brand promise. To znamená, že musíte zajistit, abyste svůj brand promise opakovali léta a léta. Proto je velmi vhodné, aby nad brand promise dohlížel CEO s požehnání vlastníků.
Pamatujte, že nedostanete šanci, aby si toho zákazníci o Vás zapamatovali mnoho. Žádná firma nedostane. Takže musíte mít velmi jasno v tom, co chcete, aby o Vás věděli a k tomu Vám pomůžou brand promises.
Brandstory, Story of the Brand
Ať už jste marketingoví ředitelé, majitelé firem nebo marketingoví manažeři, určitě jste se setkali s jedním celkem běžným problémem: vymysleli jste skvělou kampaň, použili ty nejlepší kanály, nastavili nejskvělejší remarketing a využili jste veškeré možné strategie – facebook strategii, instagram strategii a kdo ví jakou strategii ještě. K tomu všemu jste ještě ideálně zkombinovali offline i online propagaci, ale kýžený výsledek se nedostavil? Tak kde je problém? V produktu? V propagaci?
Co když ten hlavní problém je v tom, jak jste o produktu mluvili, tedy jaké bylo vaše brand story.
V jednoduchosti je síla. To si zapamatujte.
Uvědomte si, že nejste jen v závodě, jak dostat produkt na trh, ale jste také v závodě, jak přesvědčit zákazníky, že právě váš produkt potřebují ve svém životě. A pokud ho nebudou mít, nebudou šťastní.
A proč je síla v jednoduchosti? Zkuste se zamyslet. O kolik lidí si myslíte, že jste přišli, když v prvních pěti sekundách nepoznali, co je váš produkt? Jsou to ti zákazníci, kteří si nebyli schopni odpovědět na tyto tři otázky:
- Co nabízíte?
- Jak to zlepší můj život?
- Co potřebuju k tomu abych si to koupil?
Marketing některých firem je jednoduše moc komplikovaný, náš mozek nezvládá zpracovat všechny podněty a vyhodnotit, o co se jedná. Je to tím, že náš mozek je nastaven tak, že každou chvíli oskenuje své okolí a hledá informace, které jsou důležité pro jeho přežití. Tak funguje lidská mysl už od pravěku. Když přežiju, jsem šťastný a v klidu.
Myslete na to, že naše sdělení musí být jednoduché a čisté, poté nás zákazníci budou skutečně poslouchat. Mozek nemá čas ani energii zpracovat složitá sdělení, která nejsou hned pochopitelná. Vemte si, že průměrný američan vidí denně 10 000 reklamních sdělení. 10 000! Všechny billboardy, bannery, plakáty a obaly. A všechny mu říkají ať si koupí právě tento daný produkt.
Když budete prodávat zdravé tyčinky na snídani, můžete popsat, jak jsou zdravé, jaké mají složení, kolik mají kalorií, … ale je to to, co chce zákazník slyšet? Nebylo by lepší říct, že vaše tyčinka je to pravé pro zdravý start do nového dne?
Zapamatujte si tedy následující: zjednodušte vaši zprávu zákazníkovi, oni vás poté sami začnou poslouchat.
Komentáře