Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Klára Boháčková Kunová, Konzultantka,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Zdroje provozu – odkud k vám přichází zákazníci

Zdroje provozu – odkud k vám přichází zákazníci

Zdroje provozu vám ukáží, jací návštěvníci k vám odkud přichází – a jak jsou efektivní. Podle zdrojů provozu posuzujete efektivitu svých marketingových kampaní.

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Při klepnutí na položku Zdroje provozu – Všechny zdroje provozu, se dostanete k informacím, odkud k vám návštěvníci přicházejí. V záložce Zobrazit si pak vyberete, zda vás zajímá:

 

  • zdroj,
  • médium,
  • mediální zdroj.

 

 

Výběr zdrojů provozu v Google Analytics.

Zdroj

Zdroj je označení pro web, ze kterého byl návštěvník odkázán na vaše stránky. Patří sem placené i neplacené odkazy ve vyhledávačích, reklama na jiných webech, blogy, prokliky z e-mailů atd.

Návštěvníci se však na vaše stránky nemusí dostat pouze klepnutím na odkaz či reklamu, ale i přímým zadáním vaší adresy do prohlížeče nebo uložením stránky do záložek. V tomto případě jako zdroj bude uvedeno direct (přímý zdroj).

Příklady zdrojů: google, images.google.cz, sklik, sauto.cz, seznam.cz, bing, firmy.cz

Google Analytics má předem definované vyhledávače, které rozpoznává. Tento seznam se stále rozšiřuje, ale i přesto vás mohou zajímat lidé, kteří k vám přichází například z Atlasu. Tento chybějící vyhledávač si můžete také přidat do rozpoznávaných úpravou sledovacího kódu. Více o této problematice se dozvíte v pozdější kapitole.

Pozor: vyhledávání obrázků ve vyhledávačích (např. images.google.com nebo images.google.cz) se nezapočítává pod samotný Google a už vůbec ne pod vyhledávač (médium organic – viz níže).

Médium

Označení médium udává, který internetový kanál návštěvník použil. Můžete se setkat se čtyřmi hodnotami:

  • cpc – platba za proklik (u nás známa jako PPC), označení návštěvy ze systému AdWords v záložce AdWords; pokud vás však zajímají všechny zdroje provozu, pak se jako cpc započítávají i návštěvy ze systému Sklik,
  • organic – návštěvník se k vám dostal díky přirozenému vyhledávání,
  • none – návštěvníci napsali adresu vašeho webu do prohlížeče či použili záložku v prohlížeči,
  • referral – příchod přes odkaz na jiné stránce, započítávají se sem i vyhledávání obrázků ve vyhledávačích. Při počítání množství návštěv přicházejících přes odkazy však buďte opatrní a vždy toto médium pečlivě prozkoumejte. Z vlastní zkušenosti víme, že se do referral započítávají i vaše subdomény a dokonce i odkazy ze stránek vaší hlavní domény. Aby se to nezapočítávalo, je potřeba to nastavit při úpravě profilu a filtrů.

Mediální zdroj

Už název napovídá, že tento přehled je kombinací předchozích dvou, tj. zdroje a média a uvidíte v něm oba přehledy najednou.

Příklady mediálních zdrojů

:

  • sklik/cpc – návštěvník přišel z placené reklamy typu cpc na Skliku,
  • seznam.cz/organic – návštěvník vás našel díky přirozených odkazům (SEO) na Seznamu,
  • prace.cz/referral – návštěvník klepl na odkaz na webu Prace.cz.

 

Příklady mediálních zdrojů.

Vždy kontrolujte zdroje provozu

I zde je nutno kontrolovat získané údaje, neboť se může stát, že Google Analytics přiřadí například Seznamu médium referral místo organic, dodává specialistka na webovou analytiku.

Další problém může být věrohodnost informací o tom, odkud k vám přišel konvertující návštěvník.

Představte si např. muže, který si chce koupit kravatu. Nejdříve se na vaše stránky dostane přes reklamu. Prohlédne si vaši nabídku a odejde, aby se podíval i v jiných e-shopech.

Za hodinu zjistí, že vaše kravaty jsou nejlepší, a proto si vás vyhledá ve vyhledávači (zapamatoval si váš název – tak opravdu postupuje řada lidí). Vybere si u vás kravatu, ale chce, aby mu ji odsouhlasila i manželka. Proto si vaši stránku uloží do záložek a teprve po odsouhlasení kravaty manželkou provede objednávku.

Jaký byl tedy zdroj, který vedl ke konverzi? Google Analytics připisuje konverzi vždy poslednímu zdroji, ze kterého byla návštěva vykonána. To znamená, pokud zákazník nejdříve klikne na reklamu a při druhé návštěvě si vás najde pomocí vyhledávání a nakoupí, bude nákup připsán médiu organic.

Výjimku tvoří direct, čili přímý zdroj. Pokud si návštěvník uloží vaši stránku do záložek, je konverze připisována předposlednímu použitému zdroji. Například pokud k vám návštěvník přijde přes odkaz a druhou návštěvu již vykoná kliknutím na záložku a nakoupí, bude nákup přisouzen médiu referral.

K čemu vám jsou přehledy zdrojů provozu? Zdroje provozu vám řeknou, odkud k vám přichází návštěvníci. Důležité jsou tyto informace hlavně vzhledem ke konverzím. Je důležité vědět, odkud k vám přišli lidé, kteří u vás nakoupili nebo si objednali vaši službu.

Zjistíte-li, že nejvíce nakupujících lidí k vám přichází z vyhledávačů, investujte do analýzy klíčových slov a SEO obecně. Nakupují-li u vás lidé po zhlédnutí reklamy na webu A, investujte zde. Naopak můžete vidět, že některá reklama se vám naprosto nevyplatí – pak ji zrušte.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Klára Boháčková Kunová

Klára Boháčková Kunová

Klára klientům pomáhá v oblasti digitální a zákaznické analytiky. A protože i GDPR je o datech, stala se také od roku 2017 certifikovaným odborníkem na GDPR a pověřencem pro ochranu osobních údajů. Z rozhodnutí Krajskéhou soudu v Brně je také soudní znalec ad hoc a může psát odborná vyjádření v oblasti dat a internetového/digitálního marketingu pro soudy.

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.