Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Robert Le Veneur, Ředitel,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak vyjednávat o slevě při nakupování v e-shopech

Jak vyjednávat o slevě při nakupování v e-shopech

Vyjednávejte při nakupování v e-shopech. Chcete-li někde utratit více než 2 000 Kč za jeden nákup, pusťte se při nakupování do vyjednávání.

E-shopy mají dnes plné sklady a jsou rádi za každou objednávku. Mnoho e-shopů dnes raději prodá se slevou 10 %, než aby měli peníze utopené ve skladových zásobách. Za které ještě často musí platit úrok.

Navíc si vezměte, že náklady na marketing jsou často vyšší než 10 %. Sleva 10 % tak může být pro eshop levnější než investice do marketingu.

Zkuste si tedy najít email na vedení a říci, že byste u nich rádi nakoupili, ale [nějaký důvod]. Třeba že manželce to přijde drahé. Ale kdyby dokázali snížit cenu o Y %, manžel/manželka by se nechala přesvědčit.

Nevyjednávejte za sebe, ale za druhé

Mimochodem, vyjednávat jménem manželky/maminky/tchána/obchodního partnera/šéfa/spolubydlícího je skvělé. Když se něco při smlouvání nebo vyjednávání nepovede, oznámíte: „Já bych vás strašně moc chtěl. Ale manželka/maminka/tchán je proti.“

Protistrana vás bude mít ráda, ,,protože jste na jejich straně”. Negativní emoce bude mít vůči tomu, ,,koho zastupujete”.

A když se to nepovede úplně, vstoupí do jednání manželka/maminka/tchán a řeknou: ,,On to manžel/syn/zeť celé popletl. Prosím, zapomeňme na to a bavme se nyní napřímo.“

Jste single? Použijte jezuitskou metodu. Ta spočívá ve vytvoření virtuální osoby, o které víte jenom vy. Třeba, kdybyste měli přítelkyni, asi by se jí nelíbilo, že si kupujete drahé pneumatiky. Takže můžete napsat: ,,Přítelkyni by se nelíbilo (kdybych nějakou měl), že pneumatiky stály X Kč.”

Nelžete. Je přeci vysoká pravděpodobnost, že by se jí nebo jemu ta cena nelíbila.

O jak velkou slevu si při vyjednávání v e-shopu říci?

Začněme na vyšší úrovni – vždy může e-shop říci, že ,,20 % je moc, ale 10 % vám dáme.“ Je samozřejmě vhodné vědět, jaká je běžná marže u daného zboží. Konkrétní e-shop nebo i kamenný obchod to samozřejmě může mít jinak. Ale velmi obecně počítejte s následujícím:

Kategorie Typická marže
Oblečení 40 až 70 %
Nábytek 30 až 60 %
Kosmetika 30 až 70 %
Elektronika 20 až 50 %
Zdroj: RobertNemec.com, s.r.o.

Samozřejmě, že je tam mnoho ,,ale”. Výrobce elektroniky prodává elektroniku na svém vlastním e-shopu, může mít marži 45 %. Když ten stejný kus bude prodávat malý e-shop, může mít marži jenom 15 %.

Proto se snažte dopátrat přímo výrobce – a žádat slevu u něj.

Obecně se nedá říci, že byste měli vždy žádat určité procento z marže. Ale minimální sleva by měla být 10 %. Pokud je na výrobku vysoká marže, zkuste cílit na 15 %. Ale vždy začínejte na 20 až 30 %. Tak vysoká sleva se vám ale podaří jenom málokdy a jenom tehdy, když toho odeberete hodně.

Třeba, pokud u výrobce odeberete kosmetiku za 10 000 Kč (třeba na rok dopředu), může vám být ochoten slevit.

Nabídněte něco na výměnu

Vždy je vhodné a slušné nabídnout e-shopu něco za oplátku. Zvyšuje se tak navíc šance, že vám slevu poskytne.

Já třeba nabízím recenze na třech platformách: Google, Facebook a Mapy. Můžete nabídnout i více recenzí: na Heuréce, na Zboží.cz nebo třeba pro vícero poboček.

Slušností a nabídkou pro vyjednávání je nejen nabídnout pět hvězdiček, ale také slovní komentář. V něm můžete ocenit např. ,,příjemnou domluvu” nebo ,,dokáží pro zákazníka zařídit i hodně nestandardní věci”.

Kdy vyjednávat s e-shopy o snížení ceny

E-shopy se řídí dvojím kalendářem:

  1. Svoje statistiky vyhodnocují po skončení měsíce. Před jeho skončením se dívají, zda-li dokáží splnit vytyčený cíl. Pokud jim chybí několik desítek tisíc, udělají hodně pro to, aby cíla dosáhli. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že vám zlevní, aby dosáhli cíle a dostali odměnu/bonus.
  2. Mnoho e-shopů dostává rabat od imporérů nebo velkoobchodníků podle toho, kolik toho prodali za předchozí čtvrtletí. 

Řekněme, že když prodám za milion, dostanu rabat 25 %. Když pod milion, dostanu jenom 20 %. To je na jednom milionu rozdíl 50 000 Kč. Pokud bych byl obchodník a chybělo mi do jednoho milionu 30 000 Kč, pak i kdybych měl zakázku za 30 000 Kč dát zadarmo, vyplatí se mi to. Protože když prodám za milion i v dalším čtvrtletí, dostanu navíc 50 000 Kč.

Takže ideální je žádat o slevu před koncem čtvrtletí. Neplatí to úplně před Vánoci nebo koncem roku. Tehdy obchodníci a e-shopy řeší hlavně aby dostali zboží k zákazníkům a nebudou mít čas na smlouvání o cenách. Zkusit to ale můžete.

“To mám opravdu psát na info@…?” 

Řekněme, že jste nenašli e-mail na jednatele firmy. Pak se podívejte do Obchodního rejstříku, kdo je jednatelem firmy.

Napište e-mail na e-mailovou adresu uvedenou na e-shopu s oslovením ,,Vážený pane [příjmení jednatele]”, nebo ,,Vážená paní [příjmení jednatelky]”. Ve většině případů se e-mail skutečně k jednateli dostane. Buďto na něj odpoví on sám, nebo to předá někomu k vyřízení.

Dostanu slevu na e-shopu pokaždé?

Ne. Nemůžete počítat s tím, že přemluvíte eshop ke slevě vždy. Ale na jednom e-mailu můžete vydělat několik set korun nebo dokonce tisíců.

Když vás eshop odmítne, máte dvě možnosti:

  1. nakoupit na něm za plnou cenu,
  2. zkusit jiný eshop.

Chcete znát další triky a tipy ze zákulisí byznysu? Přihlaste se k odběru newsletteru níže.

Robert Le Veneur

Robert Le Veneur

Robert je CEO. Vymýšlím a pracuji na tom, aby se naši klienti dostali a udrželi mezi první čtyřkou na trhu.

LinkedIn | @RobertLeVeneur

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci