Kde jste: Hlavní stránkaJak uspět ve výběrovém řízení do marketingové agentury

Jak uspět ve výběrovém řízení do marketingové agentury

Vydáno na blogu Personalistika

Podle čeho se vybírají noví konzultanti do digitální agentury? Co uvést v životopisu, jak napsat motivační dopis a jak se připravit na pohovor? Čím se snadno odlišíte od ostatních kandidátů? Na tyto otázky odpovídá Monika Styxová, HR v agentuře RobertNemec.com

Jak vypadá náborový proces do agentury RobertNemec.com? Proč jsou na webu neustále otevřené všechny pozice?

Monika Styxová: Není pro nás důležité, jestli zaplníme pozici konzultanta v březnu nebo v listopadu. Naše agentura stojí na tom, že lidi dělají, co je baví a co je jejich vášeň.

Proto je pro nás lepší si počkat na člověka, který to s marketingem myslí vážně a je ochotný nás o tom přesvědčit.

Letošním cílem je nabrat alespoň 10 nových konzultantů a nemáme přesně dané, že chceme 4 lidi na PPC nebo 3 lidi na SEO. Chceme ty nejlepší lidi se zájmem o marketing, kteří se budou profilovat podle svého zájmu a neustále na sobě pracovat.

Standardně po obdržení materiálů kandidáta (CV, motivační dopis a portfolio – ano, čteme všechny motivační dopisy :-)) následuje online pohovor a odborný úkol. A pokud to v průběhu prvního “rande” klape, vidíme se alespoň dvakrát osobně.

Občas se s kandidáty potkáme také u kávy nebo nad obědem. Koneckonců, v přirozeném “settingu” člověka poznáte nejlépe.

Jaké nejčastější chyby dělají uchazeči v první fázi?

Je škoda, že někteří  uchazeči si ani nepřečtou, co mají poslat. Zbytečně je pak musíme uhánět a ztrácíme čas na obou stranách. Navíc coby první kontakt to pro uchazeče není dobrá vizitka.

Stává se nám také, že kandidáti  posílají materiály, které nemají s marketingem pranic společného. Přitom celý marketing je o tom, že musíte umět odhadnout, co druhá strana potřebuje. A dodat jí to tak, aby se na první pohled zamilovala.

To, že CVčko nekypí zkušenostmi, které by nás posadily na zadek, je jedno. Jde o to, jestli kandidát dokáže prodat, co má.

Jaké jsou ty irelevantní materiály?

Občas se stává, že  kandidáti posílají diplomky ze školy. Samozřejmě je skvělé, když kandidáti zasvětí svoji práci marketingu a chtějí to ukázat, ale my nemáme čas  číst 80stránkové diplomky.

Pokud nám člověk pošle diplomku a předpokládá, že dva lidi stráví hodiny jejím pročítáním, asi úplně nedokáže odhadnout, co se děje na “druhé straně”. A to je v marketingu velký problém. Vcítit se do druhého je základ.

Místo diplomové práce uvítáme případovky nebo její shrnutí. A nebo projekt, který kandidát udělá na vlastní pěst přímo pro nás. To je teprve paráda.

99 % lidí píše, že jsou kreativní

Proč po uchazečích pořád vyžaduješ životopis a motivační dopis? Nejsou to už překonané formáty?

To, že se člověk dokáže odlišit motivačním dopisem omezeným na 1800 znaků, je pro nás prvním dobrým indikátorem, že přemýšlí trochu jinak. Je to souvislý text, kdy poznáme, jak píše, jak se umí prodat, jak tvoří logické celky, nakolik je konkrétní.

99 % lidí píše, že jsou kreativní. A nejméně kreativní způsob, jak ukázat, že jste kreativní, je, že stroze prohlásíte, že jste kreativní. Někteří lidi kreativitu demonstrují, nutí nás přemýšlet, baví nás to číst.

Záleží, jak formátují text, jestli si dokáží vygooglit, jak má motivační dopis vypadat. Jestli mě oslovují “pane Němče”, když píšou na email [email protected].

Krásné bylo, když mi jeden kandidát napsal “milá Moniko”. Konečně někdo oslovuje trochu jinak a je vidět, že mluví se mnou.

Taky hned poznám, jestli je to generický dopis pro pět firem, že kandidát netouží pracovat vyloženě pro nás, ale zkouší a rozhazuje sítě.

Je hezké, když mi lidi posílají prezi nebo odkaz na LinkedIn. Jenže já pak jdu na pohovor a potřebuju si to vytisknout, což u prezi absolutně nejde.

Jak se díváš na originální prezentační materiály?

Stává se, že je lidi posílají, a je to fajn, ale taky by měli přemýšlet nad praktickou stránkou a přiložit i standardní CV, kdybych ho potřebovala.

Nepište, že máte vášeň pro marketing, dokažte to

Můžeš říct, co obecně z životopisu tě nejvíc zajímá?

Relevantní zkušenosti, ať už akademické, pracovní, nebo i soukromé aktivity třeba pro kamarády. A taky to, jak to kandidáti prodávají.

Lidé, kteří se hlásí na juniorní pozice, ještě nemají moc relevantních pracovních zkušeností. Má smysl psát, že kandidát například v USA umýval nádobí?

Pokud jsou to zkušenosti, které mají nějakou hodnotu, ať je uvede, zvlášť ty zahraniční. Pokud tam napíše, že dělal pokladní v Tescu, ať vysvětlí, proč to zmiňuje. Aby tam byla nějaká přidaná hodnota.

Je dobré mít jedno dlouhé univerzální CV se všemi zkušenostmi a z něj vytvářet jednotlivá CV, která posíláte firmám. Vyberte jen ty zkušenosti, které budou firmu zajímat. Svědčí to o vhledu do jiné situace. Co si obhájíte, to tam může být.

Jak se díváš na kandidáty bez dosavadních praktických zkušeností v marketingu?

Jsou tři druhy kandidátů bez zkušeností. První skupina marketing nikdy nedělala, neprojevovali o něj zájem a od nás čekají zázrak, že je všechno naučíme. Druhá skupina sice má o marketing zájem, vzdělává se, ale taky reálně nic neudělali.

Třetí skupina už reálně něco udělala: zkusili si v AdWords nastavit kampaň i bez kreditu, navrhli strategii pro nějakou firmu nebo analýzu webu.

Když mi někdo napíše, že je velký nadšenec do marketingu a vždycky chtěl zkusit to SEO, jak mám poznat, že to myslí vážně, když nikdy nic neudělal? Vždycky můžete udělat něco, na čem svůj zájem demonstrujete.

Do životopisu patří relevantní informace

Jsou nějaké aspekty z osobního života, které tě zajímají?

Cokoli, co kandidát považuje za zajímavé. Ale když jste aktivní, napište, jak jste aktivní. Nepište, že máte rádi kulturu, ale že trávíte každé odpoledne v muzeu.

Adjektiva jsou subjektivní, mě zajímá, co děláte, já si z toho to adjektivum vyvodím sama. To je mimochodem i skvělá rada, pokud si tvoříte profil do seznamky.

Co naopak nedoporučuješ v životopisu nebo motivačním dopisu uvádět?

Silně nedoporučuju z jakéhokoliv důvodu špatně mluvit o předchozích zaměstnavatelích. Případně zmiňovat příliš osobní věci, které nemají nic společného s prací.

Jak se díváš na pravopisné chyby a podobně?

Není to samo o sobě diskvalifikační kritérium, ale lidi, přečtěte si po sobě všechno, než to pošlete. Marketing v onlinu je text nebo text a obrázek, takže pokud to nevypadá dobře a nečte se to dobře, je to trošku turn-off.

Jak se připravit na pohovor

Co sleduješ na prvním pohovoru?

Na prvním pohovoru ověřuju zkušenosti a znalosti kandidáta. Sleduji sebeprezentaci, jak mluví, jestli to, co říká, koresponduje s tím, co napsal do materiálů. Vím, že všechny zajímají konkrétní kritéria, ale to jsou interní věci, které nemůžeme zveřejňovat.

Jaká jsou tvá doporučení pro první pohovor a co naopak nedělat?

Lidi musí být připravení, přečíst si instrukce, s kým budou pohovor dělat. Jsou to naprosto evidentní věci, které pokládám za samozřejmé, ale spousta lidí je nedělá. Není potřeba se na nic speciální připravovat, ale být připraven na pohovor samotný.

Odstranit z doslechu mňoukající kočky, brečící děti nebo podprsenky z dosahu kamery. Vyzkoušet si hangout, abychom nemuseli 10 minut navazovat spojení.

Kolik uchazečů projde do osobního kola pohovoru a co se děje na něm?

Zhruba 30–40 %. Pokud najdeme s kandidátem vzájemný fit, zasíláme po prvním kole zkušební úkol a uchazeč pak prezentuje svoje výsledky před odborným vedením, kde si je musí obhájit.

V případě, že je všechno ok, postupuje uchazeč do třetího kola, kde má možnost potkat vedení agentury. Není to jen formalita, je třeba, aby se uchazeč vedení zamlouval. Vypadá to zdlouhavě, ale má to svůj smysl, často nějaké věci vyjdou najevo až na třetím kole pohovoru.

O pozice je velký zájem

Stalo se, že se ti někdo jevil jako skvělý kandidát, ale pak se ukázalo, že je úplně mimo?

Po krátkém pohovoru nikdy nemůžu říct, jestli je někdo skvělý. Můžu říct, že bych ho spíš doporučila nebo spíš nedoporučila. Ale ano, může se stát, že se ve třetím kole kandidáti nebo my rozhodneme jinak.

Můžeš prozradit, kolik lidí se hlásí?

Nemůžu říct konkrétní číslo. Ale o pozice je velký zájem, takže by to kandidáti měli vést v patrnosti.

Jak dlouho trvá rozhodování, než člověka pošlete do druhého kola?

Někdy mám rozhodnuto už během pohovoru, ale pak o tom stejně přemýšlím a odůvodňuji svoje rozhodnutí. Dáváme kandidátům vědět do týdne, protože o tom diskutujeme s vedením nebo ověřujeme reference.

Dáváš vědět, i když nepostupují dál?

Samozřejmě. Vždycky dáváme kandidátům vědět.

Záleží nám na dovednostech a zkušenostech, ne vystudované škole

Liší se přijímací proces do marketingové agentury od ostatních?

Nedáváme tolik důraz na vystudovanou vysokou školu (někteří naši kolegové výšku nedostudovali – i přesto jsou skvělí kandidáti), jde nám o dovednosti a zkušenosti. Proto dáváme odborné úkoly a ptáme se na modelové příklady.

Co bys uchazečům na závěr vzkázala?

Nic co by nevěděli. Ale je rozdíl vědět a dělat. Všichni ví, co si přečíst, co poslat, ale pak to musí udělat. To dělí ty dobré od těch špatných.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci