Kde jste: Hlavní stránkaDokážeme vám zvýšit ziskSEO – optimalizace pro vyhledávače od nejzkušenějšíchZměny algoritmů vyhledávání na Seznam.cz od roku 2007

Změny algoritmů vyhledávání na Seznam.cz od roku 2007

Seznam všech změn v algoritmech vyhledávače Seznam.cz od roku 2007.

Seznam.cz - najdu tam, co neznám/hledám

Google ročně provede asi 500 – 600 změn ve svých algoritmech. Kolik přesně jich udělá český Seznam, není známo, ale podle výsledků vyhledávání si v porovnání s tímto největším soupeřem vede poměrně dobře.

Na této stránce naleznete pravidelně aktualizovaný seznam změn, které Seznam.cz oficiálně zveřejnil, nebo které se dostaly na veřejnost. Stránku udržuje SEO konzultant Martin Šimko.

Přejít na:

Rok 2017

Medailonky politiků se skórem pravdivosti výroků

20. června 2017

Volební kampaně jsou v plném proudu, proto nyní můžete čerpat informace o konkrétních politicích přímo ve vyhledávání i v prohlížeči od Seznamu. Medailonek obsahuje fotku politika, informace z Wikipedie, stranickou příslušnost a odkazy na osobní web či sociální sítě. Bonusem je potom speciální skóre pravdivosti výroků z veřejných vystoupení hledaného politika z webu Demagog.cz.

Hledáte informace o politicích? Pomůžeme vám! (Blog fulltextového týmu)

Jednoduché vyhledání vaší poštovní zásilky

15. června 2017

Očekáváný balíček stále ne a ne dorazit? Seznam.cz přichází s novinkou, díky které můžete jednoduše a rychle sledovat zásilku na cestě přímo k Vám. U velkých dopravců zavádí možnost zadání čísla balíčku přímo do vyhledávání a hned snadno zjistíte, kde se aktuálně balík nachází. Ukázka s Českou poštou. Vyhledávání umí i pár dalších vychytávek, které se Vám aktuálně v letním období mohou hodit – např. převod měn.

Testujeme vyhledávání zásilek (Blog fulltextového týmu)

Pro všechny fandy hokeje: MS 2017 i ve vyhledávání na Seznamu.cz

5. května 2017

Ve výsledcích hledání můžete nyní najít program, výsledkovou tabulku i upoutávku na konkrétní zápas. To stejné samozřejmě platí i pro vyhledávání na mobilním zařízení.

Program a výsledky MS v ledním hokeji 2017 najdete i ve vyhledávání Seznam.cz (Blog fulltextového týmu)

Vytoužený komunikační kanál: Seznam Webmaster

25. dubna 2017

Seznam Webmaster je komunikační kanál mezi vyhledávačem a webmasterem. Poptávka po něm byla jak ze strany SEO konzultantů, tak i webmasterů. A ač zatím existuje jen jeho beta-verze, dá se tvrdit, že je tento nástroj velmi užitečným pomocníkem. Umožňuje jednodušší přístup k informacím, základnímu nastavení a autorizovanému kontaktu se Seznamem. Dále pak umí zjisit:

  • kolik vašich stránek navštívil Seznam robot
  • kolik z nich je ve vyhledávacím indexu
  • počet stránek s přesměrováním
  • kolik stránek hlásí robotovi chybu.

Nástroj je možné začít používat zde: https://reporter.seznam.cz/wm/

Seznam Webmaster – nový komunikační nástroj mezi vyheldávačem a webmasterem (Blog fulltextového týmu)

Euphoria jako open source Java API pro vytváření sjednocených proudů zpracování velkých dat

29. března 2017

Výpočetní technologie ke zpracování velkých dat dnes zvládají i zpracování v reálném čase, kdy data vznikají. Příkladem této technologie je Euphoria API, díky které je Seznamu umožněno zpracovat jak čerstvě vznikající data, tak například data uložená za delší uplynulé období. Robot Seznamu dnes Euphorii využívá dokonce více než rok a půl a po dobrých zkušenostech se společnost rozhodla vydat její zdrojové kódy jako opensource na github.com

Big Data Processing API „Euphoria“ publikujeme jako opensource (Blog fulltextového týmu)

Čistší, přehlednější a rychlejší vyhledávání

28. března 2017

Změny provedené ve vyhledávání se týkají především vylepšeného vzhledu na mobilních zařízeních, dále pak rychlosti a použitelnosti. Navíc byly upraveny („nafouknuty“) i ovládací prvky tak, aby se na ně dalo lépe kliknout. Některé upoutávky se nově rolují do strany a šetří tak místo na displejích. Těmito změnami však nic nekončí a brzy budou následovat novinky i u desktopového hledání. Pořadí výsledků nebylo úpravami nijak poznamenáno.

Vyhledávání v novém kabátě (Blog fulltextového týmu)

Nová relevance pro Obrázky.cz

9. března 2017

Tato nová relevace hledání v obrázcích je postavená na zpracování obrazových dat neuronovými sítěmi. Nyní je veřejnosti k dispozici jedinečná možnost porovnat si starou a novou relevanci hledání vedle sebe. Tato příležitost má však omezené trvání.

Nová relevance hledání v obrázcích (Blog fulltextového týmu)

Rychlejším Robotem se zkrátí i celý proces zpracování stránky

21. února 2017

Zpracování stránky od robota, přes indexaci až po hledání se od nynějška zkrátí. Nově byl vytvořen pro Robota jeho vlastní parser, což je nástroj pro analýzu obsahu stránky. Jeho zapojením se urychlí reakce robota na stránku a stránka se tak do indexu dostane dvakrát rychleji. Robot nyní využije z webové stránky odkazy a další data hned jak ji stáhne. Několikadenní posloupnost zpracování informací ze stažených stránek se díky tomu zkrátí pouze na jeden den.

Robot rychleji následuje odkazy (Blog fulltextového týmu)

Nový limit na velikost souboru sitemapy je 50 MB

25. ledna 2017

Na konci roku 2016 se navýšil limit na velikost souboru sitemapy z 10 MB na 50 MB. Od nového roku se navíc tento limit navýšil i pro zpracování sitemap a sitemap indexů v SeznamBotovi. Limit počtu URL v sitemapě zůstal stejný, tedy 50 tisíc. V případě, že sitemapa překročí limit počtu URL, nebo soubor po rozbalení přesahuje povolenou velikost, SeznamBot zpracuje jen tolik URL, kolik se vejde do limitů.

Zvýšili jsme limit velikosti sitemapy na 50MB (Blog fulltextového týmu)

Freshbot zásluhou Dolores stahuje o téměř 30% rychleji

16. ledna 2017

Freshbot dodává fulltextovému robotu do hledání nově vzniklé zpravodajské články, odkazy z Twitteru a webové stránky běžné nebo i ty obsahující videa. Během roku 2016 se počet zdrojů, kde Freshbot hledá nový obsah, několikanásobně zvýšil a původní způsob stahování tak přestával technologicky i výkonnostně vyhovovat. Z toho důvodu vznikla komponenta Dolores, jejíž název je akronymem z „Downloader Services“, a počet webových stránek, které Freshbot posílá k indexaci okamžitě po té, co je objeví, se náhle zvýšil na dvacetinásobek.

Vylepšením procesu stahování jsme zrychlili Freshbota (Blog fulltextového týmu)

Rok 2016

Zvětšení indexu o 500 milionů stránek

14. prosince 2016

Vyhledávač pracuje se dvěmi databázemi – jednu obsluhuje robot a ve druhé se hledá. Databáze robota byla navýšena v létě, nyní nastal čas na databázi hledání. Oproti stavu před čtyřmi lety narostla databáze hledání o více než 70 %, a to na celých 700 milionů stránek. Přidávání se týkalo především čekých stránek a mělo by pomoci uživatelům nalézt přesně takové informace, které chtějí. Hledání na Seznamu teď tak při každém dotazu projde 1,2 miliardy stránek.

Seznam.cz hledání jede na Steroidech (Blog fulltextového týmu)

Změna řazení výsledků vyhledávání díky novým signálům

25. listopadu 2016

Patnáct nových signálů dokumentu změnilo výsledky přirozeného vyhledávání větší měrou, než je obvyklé. První stránka SERPu (deset výsledků) se změnila záměnou alespoň jednoho výsledku v 79 % dotazů. Příkladem nového signálu je entropie textu stránky. Nedá se však tvrdit, že stránka s vyšší entropií má od současné chvíle více bodů než-li stránka s nižší entropií, nebo naopak. Nové signály jsou spolu se zbylími ve složitém relevančním modelu, který je používá spíše jako pomůcku pro rozhodování a větvení, než že by podle nich přímo řadil.

Pár dalších signálů do relevance (Blog fulltextového týmu)

Nová podoba výsledků upoutávek ze srovnávače Zboží.cz

1. listopadu 2016

Dvě nové upoutávky vznikly za účelem nabídnutí rychlejší a přehlednější informace uživateli, který se zajímá o určitý výrobek nebo celou kategorii výrobků. V případě, že se jeho vyhledávací dotaz týká pouze jednoho specifického výrobku, v pravé části se o něm zobrazí základní informace. Pokud naopak vyhledává kategorii výrobků, zobrazí se upoutávka s nejdůležitějšími filtry, případně vybrané produkty. Prokliky následně vedou do srovnávače Zboží.cz, kde si již uživatel může dočíst podrobnějších informací a vybrat si nejlepší nabídku e-shopu.

Zkratky v hledání výrobků (Blog fulltextového týmu)

Aktualizace vyhledávacího algoritmu za účelem posílení významu kvality stránek

17. října 2016

Dvě nejdůležitější složky ovlivňující řazení výsledků vyhledávání jsou kvalita a relevance. Aktualizací algoritmu Page Quality došlo k navýšení významu ukazatelů kvality. U více než 50 % dotazů tak došlo ke změnám na prvních třech pozicích. Mezi ukazatele kvality Seznam řadí např. strukturu obsahu, unikátnost, odbornost a důvěryhodnost nebo možnost zjistit, kdo web provozuje a existující možnost dotyčného kontaktovat (např. přes kontaktní formulář).

Posílení významu kvality stránek (Blog fulltextového týmu)

Zlepšení modelu, který odhaluje změny na stránkách

11. října 2016

Seznamu se podařilo zkrátit dobu mezi změnou stránky a návštěvou robota na dva dny. Stránky ve vyhledávání by tak měly být aktuálnější. Neznamená to však jistotu, že se toto zdokonalení projeví u webů, které aktualizují stránky příliš často a ve velkém počtu. V takových případech robotům nemusí stačit kapacita pro aktualizaci, naopak může dojít i k vyřazování méně důležitých stránek z databáze.

Zpřesnění plánování návštěv robota na webových stránkách (Blog fulltextového týmu)

Seznam zvyšuje velikost databáze robota

30. září 2016

Seznam zvyšuje kapacitu databáze, aby bylo možné indexovat více dokumentů. V databázi navýšili počet dokumentů o dvě třetiny a počet obrázků o dvojnásobek.

Výrazné navýšení velikosti databáze robota (Blog fulltextového týmu)

Nový nástroj Statistiky hledanosti

18. srpna 2016

Seznam vyvinul nový nástroj se statistikami hledanosti, který může připomínat Google Trends. V Google Trends je možné zobrazit trendy ve vyhledávání a porovnávat jednotlivé dotazy, které jsou však obecnější a více hledané. Oproti tomu nástroj Seznamu poskytuje trendy i u méně hledaných longtailových slov. V nastavení je také možné volit hledanost dle použitého zařízení. Také je možné analyzovat hledanost v rámci Zboží.cz. Stejně jako v případě Google Trends je možné porovnávat dva dotazy vůči sobě.

Nová podoba statistik hledanosti (Blog fulltextového týmu)

Nové statistiky hledanosti nabídnou data pro jakýkoli dotaz a porovnají trendy (Sklik.cz blog)

Aktualizace Jalapeňo 3.0

23. června 2016

Stejně jako u předchozích aktualizací Jalapeňo je i zde cílem eliminovat webspam ve výsledcích vyhledávání a uživatelům poskytovat relevantnější a kvalitnější stránky. Dle slov Seznam týmu jejich umělá inteligence nyní rozpozná asi 87 % webspamu.

Jalapeňo 3.0 je zaměřená na penalizaci stránek s přeoptimalizovaným textem (tzv. keyword stuffing, neboli tapetování klíčovými slovy). Jedná se o texty, kde se nepřirozeně často opakují klíčová slova.

Aktualizace vyhledávání Jalapeňo 3.0 (Blog fulltextového týmu)

Porno detektor dle obrázků

22. dubna 2016

Seznam vyvinul tzv. porno detektor, který dle obrázků rozpoznává, zda se na stránce objevuje lechtivý obsah. Tento nástroj vyvinuli, aby bylo možné lépe rozpoznat, jaký typ obsahu se na webu vyskytuje, aby poskytoval uživatelům relevantnější výsledky. Nástroj řadí lehkou erotiku – nahé akty i tvrdé porno do jedné skupiny. Jak detektor funguje, si můžete vyzkoušet sami.

Porno v internetovém vyhledávání (Blog fulltextového týmu)

Detekcia porna z obrázkov (Blog fulltextového týmu)

Seznam vyřešil problém s indexací přesměrováných stránek na HTTPS

8. dubna 2016

Pokud jste čekali s přesměrováním na HTTPS kvůli problému s indexací na Seznam.cz, už nadále čekat nemusíte. Seznam si již s přesměrováním poradí. Je však potřeba zachovat veškerý obsah a jednotlivé stránky trvale přesměrovat 1:1 přes 301. Pokud v rámci přesměrování na nový protokol budete měnit i strukturu URL, může to u větších webů znamenat krátkodobý propad.

Po přesměrování můžete ve výsledcích hledání ještě nějakou dobu nacházet staré verze URL, přestože interně ve vyhledávači již k úspěšnému přesměrování došlo. Indexaci nových URL můžete ověřit prostřednictvím operátoru „info:“.

Přesun webů na HTTPS (Blog fulltextového týmu)

Detailní doporučení pro přesměrování webu (Seznam nápověda)

Alternativní checklist pro přechod z HTTP na HTTPS (JakdelatSEO.cz)

Aktualizace Freshbota

4. dubna 2016

V srpnu 2015 vydal seznam komponentu robota nazvanou Freshbot, který se zaměřuje na rychlou indexaci nových stránek webů, které vydávají často nový obsah (typicky zpravodajské weby). Nyní tuto komponentu aktualizoval pod jménem Freshbot Mach II. Díky této aktualizaci je nyní indexováno dvakrát více zdrojů (aktuálně 7 000). Každou hodinu robot objeví cca 1500 nových stránek. Mach II je i rychlejší – nový článek ze zpravodajského webu může být ve vyhledávání během 5 minut.

Nasazení Freshbota Mach II (Blog fulltextového týmu)

Rychlá indexace videí

29. března 2016

Seznam nyní rychle stahuje a indexuje (během několika minut) nová videa, a to údajně již od poloviny března. Soustředí se na česká videa, včetně zpravodajství. Videa se na některé typy vyhledávacích dotazů zobrazují v běžných výsledcích, je však možné je přímo hledat na https://videa.seznam.cz/.

Nová videa v hledání během pár minut (Blog fulltextového týmu)

Ověření, zda se konkrétní URL nachází v Seznam indexu

21. března 2016

Seznam zavedl nový operátor „info:“, jehož prostřednictvím lze nyní zjistit, zda je konkrétní stránka indexována. Do vyhledávacího pole zadejte operátor info: a za něj URL, kterou chcete ověřit, např.:

info:https://robertnemec.com/umime/seo-optimalizace-pro-vyhledavace/seznam-zmeny-algoritmu/

Pokud se stránka ve výsledcích vyhledávání zobrazí, pak je v indexu.

Nový způsob jak ověřit, jestli se URL nachází v našem indexu (Blog fulltextového týmu)

Seznam sleduje český Twitter a indexuje zde nově nalezené URL

16. března 2016

Seznam nyní sleduje české Tweety a indexuje nové URL, které zde najde. Během několika minut se tak mohou nové URL objevit ve výsledcích vyhledávání. Již během jednoho dne objevili 5 518 nových stránek.

O nových URL se dozvídáme už i z Twitteru (Blog fulltextového týmu)

Nasazení aktualizace antispamového robota – Jalapeňo 2.0

2. února 2016

Od půlky ledna Seznam nasazoval novou verzi antispamového robota Jalapeňo 2.0. Jeho cílem je ještě účinněji penalizovat webspam a tím poskytnout více prostoru výsledky s kvalitním obsahem. V následující aktualizaci se chce Seznam věnovat keyword stuffingu.

Aktualizace vyhledávání Jalapeňo 2.0 (Blog fulltextového týmu)

Seznam spustil testování nového přesměrování

12. ledna 2016

Seznam ani v novém roce nezahálí a spustil testy rychlejšího přesměrování webu. Díky tomu by měl být převod hodnot ze staré URL na novou pomocí stavového kódu 301 mnohem rychlejší. Seznam tímto krokem chce omezit délku ztráty pozic v jeho vyhledávání třeba při přechodu na zabezpčený protokol HTTPS.

Testujeme rychlejší přesměrování celých webů (Blog fulltextového týmu)

Rok 2015

Větší náhledy obrázků na Obrazky.cz

23. prosince 2015

Den před Vánocemi je tu další novinka ze stáje Seznam.cz a je zaměřená na web Obrázky.cz. Tento web prošel úpravou designu a pro uživatele přinese novinku v podobě přidání obrázkového náhledu, kde se se zobrazí větší verze obrázku a doprovodné informace o obrázku. Dalším vylepšením je optimalizovanější náhled, jak pro velké monitory, tak i pro uživatele mobilních telefonů.

Obrázky.cz nabízí větší náhledy (Blog fulltextového týmu)

Videoklipy Mixér.cz v našeptávači

16. prosince 2015

Nově se ve vyhledávání na Seznam.cz začne zobrazovat obsah z hudební televize Mixér.cz. Půjde o videoklipy známých i neznámých světových interpretů. A pokud testování dopadne dobře, tak zasáhne též i homepage Seznamu.

Světové hity v našeptávači (Blog fulltextového týmu)

Změna chování seznamáckého robota

16. listopadu 2015

Seznam oznámil zásadní změnu u svého indexovacího robota a to, že začne dodržovat standardy okolo nastavení robot.txt. V praxi to znamená, že pro zakázaní přístupu robotovi na hlavní stránky není potřeba přidávat speciální direktivu, ale stačí už jenom zadat “Disallow: /”..

Změna interpretace robots.txt SeznamBotem (Blog fulltextového týmu)

Vyhledávání obrázků a videí nyní v režii Seznam.cz

7. října 2015

Dnešní den oznámil Seznam zásadní změny, co se týče vyhledávání obrázku a videí. Jak vyhledávání obrázků, tak i videí přechází od zahraničních poskytovatelů pod režii Seznamu.cz. Tomu předcházel zásadní posílení vyhledávacího robota a též dlouhodobý uživatelský výzkum. V dalším kroku se chce firma Seznam.cz zaměřit na televizní pořady, seriály a zpravodajství, takže můžeme čekat další novinky z této oblasti.

Změna interpretace robots.txt SeznamBotem (Blog fulltextového týmu)

Seznam varuje před přechodem na HTTPS před koncem roku

6. října 2015

Vývojáři Seznam.cz svým dnešním příspěvkem na blogu varovali před přechodem z HTTP na HTTPS, protože to může způsobit propad pozic ve vyhledávání Seznam.cz. Což by pro eshopy ve vánočním období mohlo způsobit citelné ztráty. Proto vývojáři Seznam.cz doporučují počkat na začátek nového roku, kdy by měl problém propadu pozic vyřešen.

Přechod webů na HTTPS doporučujeme odložit na začátek příštího roku (Blog fulltextového týmu)

Nová implementace rychloobrátkového robota – FreshBot

24. srpna 2015

Seznam upravil část svého robota – tzv. FreshBot – který má za úkol indexovat weby, kde se často objevuje nový obsah. Jde primárně o zpravodajské servery apod. FreshBot by nyní měl být schopný přidat novou stránku do indexu Seznam.cz do pěti minut.

Nová implementace rychloobrátkového robota (Blog fulltextového týmu)

Špatné indexování stránek s HTTPS

9. červenec 2015

Seznam v současné době nedoporučuje přechod z HTTP na HTTPS z toho důvodu, že stránky na HTTPS jsou hůře crawlovány a také hodnoceny. Ve výsledku tak přechod může znamenat velký pokles návštěvnosti ze Seznamu. Programátoři v současné době přepracovávají systém indexace a hodnocení stránek s HTTPS. Úpravy by měly být hotové na konci prázdnin 2015.

Aktuální informace o indexování https (Blog fulltextového týmu)

Změna IP adres SeznamBota

31. března 2015

Kvůli stěhování se do nové serverovny Seznamu s názvem Kokura došlo i ke změně IP adres SeznamBota. A to z masky „77.75.73.xx“ na „77.75.79.xx“ pro IPv4 adresy. IPv6 adresy lze poznat dle prefixu „2a02:598:“.

Stěhování části web-crawlera do nové serverovny (Blog fulltextového týmu)

Změna výpočtu hodnoty S-Ranku

11. února 2015

Algoritmus, který má na starost výpočet hodnoty S-Ranku byl upraven. Nově se započítávají také signály, „které dříve nebyly k dispozici“. Hodnotu S-Ranku lze zjistit například pomocí Seznam Lištičky v prohlížeči.

Změna algoritmu výpočtu S-Ranku (Blog fulltextového týmu)

Rok 14

Nová verze přepisu dotazu

28. červenec 2014

Seznam upravil přepis vyhledávaného dotazu do interní reprezentace. Změna přepisu je z důvodu lepšího rozvoje v budoucnosti.

Dušan Yuhů Janovský popisuje přepis dotazu následovně:

Jako přepis dotazu označujeme soustavu algoritmů, která dotaz zadaný uživatelem upraví do formy, se kterou umí pracovat vyhledávač procházející index. Během přepisu dotazu se například provádí oháčkování, skloňování slov, expanze zkratek a zapojuje se mnoho dalších modulů.

Nová verze přepisu dotazu (Blog fulltextového týmu)

Aktuální polohu uživatelů zohledňujeme pro 100 % hledání

2. červenec 2014

Aktuální poloha, která se projevuje v upoutávkách z Firmy.cz, Počasí.cz a v našeptávači je nyní aktivní pro všechny hledající uživatele.

Poloha se detekuje automaticky, ale každý uživatel má možnost si ji manuálně nastavit odkazem v patičce.

Detaily od této funkcionalitě lze dohledat v nápovědě Seznamu.

Aktuální polohu uživatelů zohledňujeme pro 100 % hledání (Blog fulltextového týmu)

Aktuální poloha hledajícího v upoutávkách

18. červen 2014

Každý uživatel si nyní může na Seznamu nastavit svoji aktuální polohu. Ta se poté zohledňuje v upoutávkách na Firmy.cz. To znamená, že se vám budou zobrazovat pouze firmy ve vašem okolí. Poloha se zohledňuje také v našeptávači.

V současné době probíhá test na 15 % uživatelů.

Aktuální polohu uživatelů zohledňujeme v upoutávkách a v našeptávači (Blog fulltextového týmu)

Hlasový našeptávač

1. dubna 2014

Podle uživatelských testů používá našeptávač pouze 35 % hledajících uživatelů. Proto Seznam přišel s novinkou – hlasovým našeptávačem. Ten doporučuje uživatelům fáze prostřednictvím mužského hlasu s intonací napodobující šepot.

Hlasový našeptávač (Blog fulltextového týmu)

Širší náhledy stránek a rychlé odkazy

3. března 2014

Náhledy stránek jsou nyní širší a to o celých 60 pixelů. Nyní mají šířku přesně 160 px. Pro pořizování screenshotů se používá okno prohlížeče 700 px na 1024 px.

U navigačních dotazů se nově také zobrazují tzv. „rychlé odkazy“. Jde o obdobu sitelinků (rozšířených odkazů)  na Googlu. Zobrazuje se maximálně šest rychlých odkazů a to pouze na stejnou L2 doménu. Jsou vybrány podle toho, jaké odkazy jsou na homepage a které považuje Seznam za zajímavé pro uživatele. Anchor text se opět bere podle odkazů zobrazených na homepage. Výška náhledu stránky s rychlými odkazy je celých 220 px.

Širší náhledy stránek a Rychlé odkazy (Blog fulltextového týmu)

Změna User-Agenta

24. ledna 2014

Crawler Seznamu se nově hlásí jako Mozilla a nikoli SeznamBot. Změna je především kvůli tomu, že některé stránky vracely jiný obsah robotovi a jiní uživatelům. Označení, že jde o robota vyhledávače Seznam zůstává však v celém řetězci User-Agent zachováno.

Změna User-Agent ze SeznamBot na Mozilla (Blog fulltextového týmu)
Seznam.cz mění User-agent string ze SeznamBota na Mozillu (Programujte.com)

Rok 2013

Zásadní redesign SERPu

17. října 2013

Seznam.cz spustil novou verzi zobrazování výsledků v SERPu. Na slovenské verzi www.seznam.sk a na mobilech došlo k velkému redesignu. Vizuálně jsou upřednostňovány screenshoty webů a výsledky jsou prezentovány na desktop verzi formou mřížky. Změnu doznal také samotný screenshot generátor, který nově pořizuje obrázky webů v rozlišení 320 x 320 px.

Nové chování screenshot generátoru (Blog fulltextového týmu)

Seznam.cz se vypravil tam, kam se Google neodvážil (Lupa.cz)

Responzivní design SERPu

28. srpna 2013

Stránky SERPu prošly redesignem a nyní jsou responzivní. Mobilní verze na adrese m.search.seznam.cz je přesměrovaná na search.seznam.cz. I na mobilních zařízeních se tak nyní zobrazují související dotazy, opravy překlepů nebo miniaplikace. Další velkou změnou je odstranění odkazů na jednotlivé stránky výsledků vyhledávání a jejich nahrazení dvěma tlačítky.

Testujeme responzivní design hledání (Blog fulltextového týmu)

Zobrazování drobečkové navigace v SERPu

29. dubna 2013

Ve snippetech se zobrazuje také drobečková navigace. Ta musí být označena pomocí mikrodat. Seznam ale plánuje rozpoznávat drobečky i bez explicitního zobrazení.

Cestičky z drobečků aneb jak nezabloudit na webu (Blog fulltextového týmu)

Zobrazování přesměrovaných URL v SERPu

20. února 2013

Občas má jeden dokument několik „virtuálních“ URL adres – tedy je na něj přesměrováno více adres. Seznam.cz nově zobrazuje v SERPu nejvíce věrohodnou z této množiny. Omezilo se také zobrazování index.html, index.php apod. na konci URL adresy. Cílem je zvýšit uživatelský prožitek.

Přesměrování a upravené adresy výsledků (Blog fulltextového týmu)

Lepší filtrování SERPu podle jazyka

30. ledna 2013

Seznam.cz dříve zavedl vlastní hledání také v cizojazyčných dokumentech. Nově se standardně zobrazují po zadání dotazu jak české, tak zahraniční výsledky. Uživatel má však možnost přepnout buď pouze mezi české, nebo pouze cizojazyčné výsledky vyhledávání.

Vylepšené filtrování výsledků podle jazyka (Blog fulltextového týmu)

Rok 2012

Kompletní seznam změn, které Seznam aplikoval v roce 2012, najdete v našem článku Důležité změny v SEO za rok 2012 – II. díl: Seznam.

Subjektivní a objektivní kvalita

Seznam.cz používá při hodnocení kvality vyhledávání objektivní a subjektivní měření. Objektivně hodnotí SERP tzv. kalibrátoři (Google používá označení rater) pomocí bodování zobrazených stránek. Subjektivní měření Seznam.cz používá od roku 2012 a jedná se především o behaviorální faktory, např. zda se uživatel vrací po navštívení prvního webu zpět do SERPu apod.

Marek Gizela: Šéf největšího českého vyhledávače, který se chce stát námořním kapitánem (Blog fulltextového týmu)

Odkazová relevance

18. prosince 2012

Vývojáři oznámili změnu odkazové relevance, která se dotkne především vysoce konkurenčních slov.

Úprava algoritmu odkazové relevance (Blog fulltextového týmu)

Související dotazy

30. listopadu 2012

Seznam.cz vylepšil zobrazování souvisejících dotazů v SERPu pod výsledky. Nyní by měly být více relevantní. Data se berou jak z fulltextu, tak z dalších webů poskytovaných Seznamem.

Nové související dotazy (Blog fulltextového týmu)

Osnovy

30. srpen 2012

V SERPu se zobrazují odkazy na kotvy v rámci stránky. Cílem je umožnit uživatelům dostat se přímo ze SERPu na příslušnou část stránky.

Osnovy: vybrané odkazy dovnitř dokumentu (Blog fulltextového týmu)

Datum a čas publikování novinek

23. srpna 2012

U stránek zpravodajských serverů se zobrazuje také čas publikování příspěvku. Data se stahují z RSS exportů.

Novinky: datum a čas publikování (Blog fulltextového týmu)

Uvolnění limitů pro scrapování

26. dubna a 2. srpna 2012

Seznam.cz zmírnil omezení pro možnosti automatického stahování výsledků vyhledávání. Během necelého půl roku došlo dvakrát k uvolnění limitů, které platí mezi 2:00 a 5:00.

Happy hours – uvolnění limitů hledání (Blog fulltextového týmu)

Uvolnění limitů hledání vol. 2 (Blog fulltextového týmu)

Upoutávky na zpravodajství a volnočasové akce

27. června 2012

V SERPu se u dotazů na aktuální témata zobrazují upoutávky (včetně fotografií) ze zpravodajských serverů. Data Seznam.cz stahuje z RSS exportů.

Zpravodajské upoutávky (Blog fulltextového týmu)

Vylepšení snippetů

25. května 2012

Zlepšení se týká především formátování a zobrazování nejužitečnějších informací. Nově se využívá nejen viditelný text stránek. V případě, že komponenta nenalezne relevantní text, použije meta description.

Snippety: nové popisky výsledků vyhledávání (Blog fulltextového týmu)

Obrázky v SERPu

21. května 2012

Webmasteři mají možnost definovat hlavní obrázek stránky. Ten se poté zobrazuje v SERPu při použití operátoru site:.

Focení hlavních obrázků stránky (Blog fulltextového týmu)

Diakritika v našeptávači

9. května 2012

Našeptávač na Seznam.cz umí doplňovat už i diakritiku. Zlepšením také prošlo našeptávání u víceslovných dotazů.

Našeptávač: plná podpora diakritiky (Blog fulltextového týmu)

Vyhledávání v cizojazyčných výsledcích

duben 2012

Během dubna 2012 bylo nasazeno vyhledávání i v cizojazyčných dokumentech. Velikost indexu se zvýšila ze 400 na 700 milionů stránek.

Seznam testuje vyhľadávanie v cudzojazyčných výsledkoch (Blog fulltextového týmu)

Vyhľadávanie v cudzojazyčných výsledkoch je nasadené (Blog fulltextového týmu)

Automatická oprava překlepů

19. března 2012

Seznam.cz při překlepovém slovu zobrazuje výsledky pro již opravené slovo. To platí také pro dotazy, na které by nebyly žádné výsledky a uživateli by se zobrazil prázdný SERP.

Automatická oprava překlepů (Blog fulltextového týmu)

Rok 2011

Veškeré novinky u Seznamu za rok 2011 včetně detailních komentářů najdete v našem článku Důležité změny v SEO za rok 2011 – II. díl: Seznam.

Tři prémiové pozice Skliku

5. prosince 2011

Rozšíření top pozic ze dvou na tři znamená odsunutí přirozených výsledků vyhledávání. Statistiky Seznam.cz ukazují, že prémiové pozice mají až desetinásobně vyšší proklik než inzeráty vpravo od SERPu.

Rozšíření maximálního počtu top pozic Skliku ve vyhledávání na Seznam.cz (Sklik blog)

Odpovídání na praktické dotazy

12. října 2011

Pokud uživatel hledá určité dotazy, Seznam.cz na ně umí přímo odpovědět. Jde například o poštovní směrovací čísla, kódy bank, pojišťoven apod.

Odpovídač praktických dotazů (1) (Blog fulltextového týmu)

Upoutávky na volnočasové aktivity

26. září 2011

Seznam.cz do SERPu integroval upoutávky na programy kin, divadel, festivalů a klubových akcí. Tyto výsledky se zobrazují, pokud robot vyhodnotí jejich relevanci k položenému dotazu.

Upoutávky na volnočasové akce (Blog fulltextového týmu)

Lepší oháčkování dotazů

19. září 2011

Vylepšení oháčkování je zaměřeno na slova, která jsou zadaná bez diakritiky nebo s chybnou diakritikou. Seznam.cz nyní lépe rozpozná, co chtěl uživatel vyhledat.

Oháčkování dotazů – upgrade (Blog fulltextového týmu)

Související dotazy

7. září 2011

Seznam.cz začal zobrazovat pod výsledky vyhledávání dotazy, které se vážou k právě vyhledávanému slovu.

Související dotazy (Blog fulltextového týmu)

Osm vylepšení našeptávače

5. září 2011

Našeptávač prošel velkou evolucí. Novinkou je například oprava špatně napsaných dotazů, jejich ztučnění nebo levostranné našeptávání a zohledňování diakritiky.

Našeptávač: osm vylepšení (Blog fulltextového týmu)

Změna pozic upoutávek

1. září 2011

Během této aktualizace došlo ke změně, kam se zařadí upoutávky na další obsah (obrázky, videa apod.). Nově se upoutávky řadí na místa podle jejich relevance.

Zařazení upoutávek na relevantní pozice (Blog fulltextového týmu)

Dva výsledky z jednoho webu

16. srpna 2011

V SERPu Seznam.cz se zobrazují u některých dotazů dva výsledky z jednoho webu (hostname). Výsledky se od sebe musí dostatečně odlišovat a být dostatečně dobré (z pohledu relevance Seznamu), aby zobrazoval i druhý výsledek.

Druhý výsledek z webu (Blog fulltextového týmu)

Seznam: dva výsledky z webu – věc, kterou Danny Sullivan nenávidí na Google (Mártyho blog)

Podpora pro kanonické URL

29. června 2011

Nový robot Seznam.cz podporuje také kanonické odkazy (rel=“canonical“), pomocí kterých lze označit kanonickou množinu stránek a vybrat z ní tu nejdůležitější stránku.

canonical: Jak a kdy používat kanonické URL (Blog fulltextového týmu)

Nástroj pro měření Sranku přímo od Seznamu

30. května 2011

Seznam připravil nástroj, pomocí kterého se dá zjistit veřejný Srank zadané URL adresy. Tento nástroj byl však později pozastaven.

Srank – featura na searchtestu (Blog fulltextového týmu)

Nasazení nového SeznamBota 3.0

25. května 2011

Seznam.cz nasadil nového robota ve verzi 3.0, který umí rychleji indexovat stránky a je lepší při vyhodnocování kvalitních výsledků vyhledávání.

SeznamBot 3.0 (Blog fulltextového týmu)

Změna designu hledání

8. března 2011

Seznam.cz odstranil z designu SERPu zbytečné části a některé prvky zjednodušil. Cílem je zaměřit pozornost uživatelů na výsledky vyhledávání.

Hledání Seznamu přichází s novým, odlehčeným designem (Blog fulltextového týmu)

Rok 2010

Nová verze crawleru

22. září 2010

Vývojáři započali práci na novém robotovi, který stahuje webové stránky do databáze vyhledávače. Crawler je kompletně přepsán a založen na nové architektuře. Oficiální spuštění proběhlo až 25. května 2011.

Další verze crawleru (Blog fulltextového týmu)

Nová verze vyhledávání

16. září 2010

Seznam.cz změnil ukládání slov v indexu z „lemmat“ (základního tvaru slova) na tvar, který se přesně vyskytuje na webových stránkách. Cílem je vyšší relevance výsledků vyhledávání.

Nová verze vyhledávání (Blog fulltextového týmu)

Zobrazování screenshotů i u top pozice Skliku

20. července 2010

V SERPu Seznam.cz se nově zobrazují u top pozic reklam z Skliku screenshoty.

Na Seznamu se zobrazují screenshoty u Skliku (Mártyho blog)

Rok 2009

Vylepšené snippety

20. listopadu 2009

Zlepšená je především relevance v závislosti na položeném dotazu. Seznam.cz stále nezobrazuje obsah tagu meta description. Došlo také k prodloužení snippetů a nahrazování alfanumerických znaků – například rouru „|“ za čárku „,“ kvůli sjednocení vzhledu výsledků.

Nová verzia snippetov (Blog fulltextového týmu)

Oprava operátoru site:

29. října 2009

Vývojáři opravili chybu, kdy se při zadání operátoru site: zobrazovalo menší číslo nalezených výsledků, než měl robot opravdu zaindexováno.

Chyba operátoru site (Blog fulltextového týmu)

Nová verze vyhledávání s vylepšenou relevancí

2. října 2009

Do testování byla nasazena nové verze vyhledávání, ve které je vylepšena relevance pro výpočet výsledků vyhledávání.

Nová verze vyhledávání (Blog fulltextového týmu)

Sitelinky v SERPu

6. dubna 2009

U navigačních dotazů se nyní v SERPu zobrazují také populární odkazy (u Googlu označované jako sitelinky nebo odkazy na podstránky). Odkazy se vyskytují pouze u webů, které jsou na první pozici. Sitelinky jsou vytvářeny algoritmicky.

Populární odkazy (Blog fulltextového týmu)

Detekce neslušných stránek

24. února 2009

Nová funkce zajišťuje, že se na „slušné“ dotazy nebudou zobrazovat „neslušné výsledky“. Seznam.cz tak chce odfiltrovat především stránky s erotickou tématikou. Detekce probíhá automaticky, případně lze do URL přidat parametr safe=no. Pokud však uživatel zadá přímo neslušný dotaz a nepoužije zmínění parametr v URL adrese, výsledky filtrované nejsou.

Rozpoznání citlivého obsahu (Blog fulltextového týmu)

Nový generátor screenshotů pro SERPu

4. února 2009

Nový screenshot generátor funguje na jádru prohlížeče Mozilla (MozEmbed). Jeho hlavním přínosem je častější aktualizace náhledových obrázků a odstranění problémů s chybějícími nebo nesprávnými screenshoty.

Nový screenshot generátor (Blog fulltextového týmu)

Podpora GEO-mikroformátů

28. ledna 2009

Provozovatelé webů mají nyní možnost označit stránky, které se vážou ke konkrétnímu místu pomocí mikroformátu s GPS pozicí. Díky němu se v SERPu zobrazuje vedle URL adresy webu odkaz na mapy.cz.

Podpora GEO-mikroformátů (Blog fulltextového týmu)

Mikroformáty (Seznam nápověda)

Rok 2008

Zlepšené vyhodnocování relevance

27. listopadu 2008

Seznam.cz vylepšil vyhodnocování relevance. Přesné detaily nejsou známy, ale změna se týká především obecných slov jako je zoo, národní muzeum nebo knihy.

Nové vyhodnocování relevance (Blog fulltextového týmu)

Nový tokenizátor

26. listopadu 2008

Na Seznamu lze nyní vyhledávat i dotazy, které obsahují speciální znaky jako jsou +, & apod. Dříve nebylo možné například vyhledat „C++“ nebo „AT&T“.

Hledání slov obsahujících znaky, +, §, &, atd. (Blog fulltextového týmu)

Nová verze vyhledávacího enginu

30. září 2008

Vývojáři nasadili novou verzi vyhledávacího enginu. Co přesně se změnilo, a které signály jsou vyhodnocovány jinak, však není známo.

Nasazujeme novou verzi vyhledávacího enginu (Blog fulltextového týmu)

Zlepšené vyhodnocování robots.txt

23. září 2008

SeznamBot nově podporuje téměř celý rozšířený standard protokolu Robots Exlucsion pro robots.txt. Přidána byla podpora především pro určení maximální rychlosti stahování, použití tagu Allow a zápis regulárních výrazů pomocí bashe.

Vylepšené zpracování robots.txt (Blog fulltextového týmu)

Robots.txt (Seznam nápověda)

Vylepšení SeznamBota a rychlejší indexace

19. září 2008

SeznamBot lépe ukládá stažené stránky do databáze vyhledávače a díky tomu probíhá indexace nových domén rychleji. Lépe se také rozhoduje na základě sitemap.xml. Došlo i ke zrychlení stahování stránek a zdvojnásobení databáze.

Rychlejší robot a indexace malých sites (Blog fulltextového týmu)

Oprava překlepů v dotazech

23. dubna 2008

Do SERPu přibyla oprava překlepů u zadaných dotazů. Opravy se počítají automaticky na základě předchozích oprav zadávaných uživateli. K opravám dochází především u víceslovných dotazů.

Oprava překlepů v dotazech (Blog fulltextového týmu)

Změna v hodnocení relevance dokumentů

4. dubna 2008

Vývojáři upravili vyhodnocování relevance u výsledků vyhledávání. Ta se týká především long tail dotazů.

Úprava hodnocení relevance výsledků (Blog fulltextového týmu)

Vliv našeptávače na zadávané dotazy

14. března 2008

Na Seznam.cz došlo 3. března 2008 k výpadku našeptávače. Díky tomu vzrostl počet unikátních dotazů zadávaných uživateli o 10 % oproti předcházejícím obdobím.

Dopad výpadku našeptávače…? (Blog fulltextového týmu)

Redesign stránky SERPu

2. února 2008

Design SERPu Seznam.cz prošel faceliftem. Navíc byly upraveny statistiky hledanosti dotazů.

Nový design vyhledávání a rozšíření statistik (Blog fulltextového týmu)

Novinky v SERPu

2. ledna 2008

Změny doznalo stránkování a nově jsou označované PDF dokumenty v SERPu. Byla rozšířena nápověda a zaveden systém ochrany proti DoS útokům zobrazením CAPTCHA při více dotazech z jedné IP adresy.

Změny ve výsledcích hledání (Blog fulltextového týmu)

Rok 2007

Podpora sitemap.xml

7. listopadu 2007

SeznamBot umí pracovat také se sitemap XML, jejíž formát je stejný, který používá Google. Díky tomu může provozovatel webu určit prioritu procházení stránek. URL se sitemapou doporučuje Seznam.cz vložit také do robots.txt.

Podpora sitemap.xml (Blog fulltextového týmu)

Vyhledávání v obou serverovnách

1. listopadu 2007

Seznam.cz má dvě serverovny, na které redundantně ukládá svá data. Nyní se vyhledává v obou (jedna se jmenuje TTC a druhá Nagano), čímž se rozkládá zátěž a zvyšuje rychlost výdeje.

Hledání se zálohou (Blog fulltextového týmu)

Přepracování snippetů

11. října 2007

Generování snippetů bylo kompletně přeprogramováno. Ty nové jsou kratší, méně fragmentované a vyvážené mezi všemi výsledky v SERPu.

Upravené snippety (Blog fulltextového týmu)

Nasazení nového SeznamBota

20. září 2007

Na produkční servery byla nasazena nová verze SeznamBota. Jeho hlavním cílem je zvýšit rychlost stahování stránek a rozšíření databáze vyhledávače. Je také více škálovatelný co se objemu dat a zaindexovaných dokumentů týče.

Nový SeznamBot běží naostro (Blog fulltextového týmu)

Tajné změny od Yuhůa

Pokud Dušan ‚Yuhů, master of fulltext‘ Janovský zvolá „Yuhů!“, právě vymyslel skvělou změnu ve fulltextu Seznamu, kterou můžeme očekávat v nejbližších týdnech až měsících. Tyto neveřejné změny sledujte na Twitteru.

Přijďte na školení

Chcete-li se zorientovat v problematice optimalizace pro vyhledávače, navštivte náš SEO Workshop. Martin Šimko s vámi projde potřebnou teorii a poté se věnuje přímo vašim projektům, webům, dotazům a problémům. Dozvíte se, jak udělat pořádnou analýzu klíčových slov nebo techniky, jak vyzrát na Google i Seznam.