Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Pavla Tučková, ,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak na tvorbu a úspěšné zavedení firemní strategie

Jak na tvorbu a úspěšné zavedení firemní strategie

Našimi dalšími hosty na webináři Ředitelé ředitelům jsou Radek Fialka a Renata Horáková z farmaceutické firmy Oncomed. Probíráme s nimi například jejich začátky, těžkosti s odkoupením firmy, krizi a nové nastavování firemních hodnot a strategie.

Farmaceutická firma Oncomed, která vyrábí léčiva proti rakovině vznikla v roce 2009. Radek Fialka tehdy působil na pozici vedoucího kvality a Renata Horáková byla vedoucí právních záležitostí. 

V té době se Renata Horáková účastnila vyjednávání o prodeji firmy, protože se firma dostávala do červených čísel. Rozhodli se sehnat investora a firmu koupit. Majoritním vlastníkem společnosti se stala firma Medac.

Na začátku se jim vše dařilo, rostli v počtu zaměstnanců. Náhle ale přišla krize, i když vše dělali stejně. Najednou ve firmě chyběla duše a kultura, se kterou začínali. 

V roce 2016 čelili nevyhovujícím Media fills, což je přísný test u farmaceutických firem na ověření sterility, zda jsou při výrobě léčiv dodrženy všechny požadavky.

Kvůli nesplněným podmínkám museli přestat vyrábět a odstranit příčinu problémů. Začali také opět hledat svoje hodnoty.

Potřebovali změnit celou firmu. Problémy byly důsledkem neformální start-upové kultury, která se stále udržovala, i když měli již více než 120 zaměstnanců. Radek Fialka jako výkonný ředitel rezignoval, aby umožnil očistu celé firmy.

Dnes zaměstnávají více než 200 lidí a jejich obrat dosahuje necelé půl miliardy korun.

Jak začali vytvářet novou strategii a definovat si firemní hodnoty?

Potřebovali najít shodu, jak má strategie vypadat a co je pro ně klíčové. Začali s tvorbou a definováním si nových hodnot. Než se pustili do vytváření vizí a cílů, tak se se společníky shodli na 5 klíčových hodnotách a definovali si, co je firma Oncomed.

Jaké jsou hodnoty firmy Oncomed?

  • Člověk
  • Odpovědnost
  • Profesionalita
  • Otevřenost
  • Důvěra

Jak probíhala diskuze o hodnotách a jejich nastavování?

Diskuze probíhala týdny. Chtěli se shodnout se zakladateli firmy. Každý člověk hodnoty cítil jinak a vyjadřoval je vlastními slovy. Společně našli shodu v konkrétních příkladech, které se stahovaly k dané hodnotě. Hodnoty se snaží implementovat v praxi a nemít je pouze zapsané na papíře.

Tvoří si plán na 5 let dopředu, strategické cíle si definují 3 roky dopředu. Strategické cíle jsou rozepsány na jednoroční plán, který je obsažen v akčních plánech jednotlivých lidí. Lidé na plnění akčního plánu a jednotlivých cílů mají navázané vlastní osobní bonusové ohodnocení. 

Firma Oncomed je v současné době úspěšná farmaceutická firma. V roce 2021 se stali členem ČAFF – České asociace farmaceutických firem. Od roku 2019 jsou také členem Business Leaders Fora, což je organizace sdružující společnosti, které se věnují CSR neboli společenské odpovědnosti firem.

Šetříte čas nebo jste často na cestách?

Záznamy rozhovorů s podnikateli si můžete také pustit v našem podcastu Ředitelé ředitelům.

Najdete je na Spotify a Apple podcast.

Odebírejte náš newsletter, tím získáte přehled o všech novinkách.

Pavla Tučková

Pavla Tučková

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci