Kde jste: Hlavní stránkaSEO pro stránky na Facebooku

SEO pro stránky na Facebooku

Vydáno na blogu SEO, Facebook, SEO a PPC ve vyhledávačích, Social media marketing

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda má význam optimalizovat vaši facebookovou stránku pro vyhledávače? Ano, má. A měla by to dělat každá firma. Lidé totiž vaši facebookovou stránku hledají - i ve vyhledávačích.

Facebook seo optimalizace

Stránky na Facebooku začínají být dalšími „firemními domovskými stránkami“. Vedle vlastního webu jsou to často druhé nejnavštěvovanější firemní prezentace a jejich význam roste.

Facebook je vysoce populární a optimalizace (SEO) je další krok, jak ho lépe využít

Firmy by se tedy měly přirozeně snažit o to, aby byly jejich facebookové stránky lehce nalezitelné ve vyhledávačích. U nás to však stále není pravidlem.

Tento článek jsem napsal proto, že optimalizace facebookových stránek je věc, o niž se lidé zajímají, a která se na internetu vyhledává. V češtině o tom však neexistuje ani jeden článek (pokud existuje, nenašel jsem). Na dotazy ohledně SEO pro Facebook vrací vyhledávače stránky o tom, jak použít sociální sítě pro optimalizaci jiných webů, ale ne o tom, jak optimalizovat stránku na Facebooku.

SEO pro Facebook…

… je úplně stejné jako optimalizace pro vyhledávače u kterékoli jiné stránky. Facebook není nic speciálního, jen je potřeba si uvědomit, kde a co lze udělat. Na rozdíl od jiných webů nemůžete zasáhnout do všeho, do čeho byste chtěli. V tomto článku si ukážeme, jak optimalizovat ty prvky, které mají význam, a jak to udělat správně.

SEO nesmí být nadřazené sociálnu!

Při optimalizaci je potřeba dbát na to, abyste kvůli snaze o dobré pozice nezabili sociální rozměr vaší stránky. Kdybyste např. do názvu stránky nacpali řadu obecných klíčových slov, příliš důvěry by nevzbudila a na fanoušky by to působilo negativně. Je to princip, který platí při optimalizaci napříč celým webem, ale u Facebooku či jiných sociálních sítí tím více. Vždy se proto ptejte: neodradí tento „perfektně optimalizovaný“ claim moje (potenciální) fanoušky?

1. Zvolte pro stránku to nejlepší jméno

Každá firemní stránka se musí nějak jmenovat, ale ne každá se jmenuje dobře. Pamatujte na to, že nejdůležitější je v názvu firemní stránky vaše značka a teprve potom další informace. Tyto „další informace“ však můžete z názvu stránky směle vynechat. On totiž keyword stuffing není nic, čím byste vaše fanoušky nadchli. Navíc v názvu stránky lze považovat za nesmyslný keyword stuffing víceméně vše, co byste připsali ke své značce. Chcete-li v názvu přesto míti claim, udělejte to rozumně.

Cílem, který byste měli mít v tomto bodě na zřeteli, je snadná nalezitelnost vaší facebookové stránky ve vyhledávačích právě na váš brand. Nic jiného. Ani tato zdánlivě snadná věc totiž není samozřejmá.

Co rozhodně nedělat? Nepoužívejte obecné názvy, které vás nijak neidentifikují. Máte-li kadeřnictví v Praze, nepište „Úžasné kadeřnictví Praha“. Napište název svého kadeřnictví, a ještě předtím se podívejte na pravidla Facebooku pro názvy stránek.

2. Udělejte si vlastní URL

Jméno stránky, tedy vaši značku, použijte v URL. Opět tím zvýšíte relevanci vaší facebookové stránky vůči brandovému dotazu. A mimochodem, lidé vaši facebookovou stránku často cíleně hledají. Už jen pohled do našeptávače ukazuje, že vyhledávací výraz jako např. [název značky facebook] je poměrně bežný. Vrátí-li vyhledávač na takový dotaz na prvním místě facebookovou stránku, kde se sice píše o vás, ale není vaše, je to jednoznačný fail.

Správná URL vypadá např. takto: http://www.facebook.com/RobertNemec.com. Dbejte na to, abyste brand psali vždy konzistentně. Máte-li v názvu např. dvě velká písmena, dejte je i do URL.

3. Používejte klíčová slova všude, kde se dá – ale s mírou!

Důležité je napsat dobrý text do Informací. Tam se můžete odvázat a přirozeným jazykem sdělit, kdo jste a co děláte. Opět platí, že pouhý výčet klíčových slov nikoho nenadchne. Pro inspiraci se podívejte na Informace o RobertNemec.com. Nevynechávejte ani vaši adresu či kontaktní telefon.

Kromě toho používejte klíčová slova také v příspěvcích na Zdi. Zeď je indexovaná a budete-li konzistentně psát o tom, co děláte, vyhledávače časem pochopí, co děláte.

4. Odkazujte na sebe

Tak jako každý web, i vaše facebooková stránka potřebuje zpětné odkazy. Základem je, aby vedly z vašeho firemního webu; toto snad není potřeba víc řešit. Kromě toho vezměte v úvahu vše, co víte o linkbuildingu pro jakékoli jiné weby a aplikujte to na Facebook.

Základní pravidlo zní: odkazy by měly být především tematicky příbuzné. Určitou váhu mohou mít odkazy z jakýchkoli webů, ale ty, které budujete záměrně, musí být skutečně přínosné. Zaměřte se proto na weby, které se věnují podobné problematice jako vy, anebo na weby, které jsou tzv. kvalitní. Toto není článek o linkbuildingu, proto zde nechci dopodrobna rozebírat, co znamená slovo „kvalitní“, ale předpokládám, že to každý tak nějak cítí v žaludku. O budování zpětných odkazů si můžete přečíst jinde.

5. Optimalizujte obrázky a videa

Další věc, která vám pomůže, je optimalizace obrázků, videa a dalších typů obsahu. Platí přitom stejné věci, jako kdybyste optimalizovali tento typ obsahu na jakýchkoli jiných stránkách. Embednuté video by mělo mít titulek, který obsahuje klíčová slova, o která vám jde (a která vystihují obsah toho videa), a ideálně také váš brand (ten je důležitý i proto, aby bylo video na YouTube identifikovatelné s vámi).

6. Komunikace > živá stránka > více obsahu, více odkazů

Může se to zdát jako klišé, ale přesto: na Facebooku především komunikujte. Vytvářejte obsah, mluvte, sdílejte, pište, postujte videa, odkazujte.

Ať stránka žije.

Toto je naprosto inherentní aspekt přítomnosti na sociálních sítích, a když toto neděláte, nemá smysl snažit se o optimalizaci pro vyhledávače.

Řečeno jinak: živá stránka jednak slouží svému „sociálnímu“ účelu, ale také má větší šanci dosáhnout vyšších pozic ve vyhledávačích. Živá stránka přitahuje fanoušky, kteří přidávají obsah, přitahují další fanoušky a odkazují na vás na Facebooku i z jiných webů. Když se o svou stránku patřičně staráte, pravděpodobně poroste její popularita, což v prostředí internetu znamená, že bude získávat zpětné odkazy.

7. Neskrývejte obsah před roboty

Jednoduchá rada: váš obsah zpřístupněte všem, nejen fanouškům. Google neumí „olajkovat“ vaši stránku a dostat se k obsahu pro fanoušky. Čím více obsahu bude přístupno všem, tím lépe pro vás.

Máte-li pocit, že si skrytým obsahem vynutíte více lajků, není to tak. Lajkovat vás budou lidé, které nějakým způsobem zajímáte, a kteří chtějí vidět zprávy od vás na své zdi – chtějí vás sledovat. Tito lidé vás budou lajkovat, i když bude veškerý váš obsah veřejný a přístupný.

Co je zásadní

Tak jako u téměř všech webů, i na Facebooku je SEO proces, a nikoli jeden task s deadlinem. Abych shrnul celý článek do dvou zapamatovatelných vět: když se staráte o facebookovou stránku, myslete u toho také na optimalizaci pro vyhledávače a na to, že principy fungují naprosto stějně. Zároveň ale myslete na lidi, na fanoušky i nefanoušky, a neobětujte jejich přítulnost optimalizaci.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci