Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Pavla Tučková, ,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak postupovat při propouštění zaměstnanců a jak celý proces zvládnout?

Jak postupovat při propouštění zaměstnanců a jak celý proces zvládnout?

Na webináři Ředitelé ředitelům promluvila Jana Kremlová, generální ředitelka Alika, o tom, jak v rodinném podniku přistupují k propouštění zaměstnanců. Sdílela s námi příběhy z praxe, vlastní rady a doporučení, jak nejlépe postupovat při dávání výpovědí zaměstnancům. 

Při jakých příležitostech Jana Kremlová ze společnosti Alika propouštěla zaměstnance?

Největší propouštění zaměstnanců zažila Jana Kremlová, když koupili novou společnost, která byla ve finanční krizi. Z celého obchodního týmu jim nakonec zůstal pracovat ve firmě pouze jeden obchodník.

„Všichni dostali odstupné. Chtěli jsme, aby to bylo podle platných regulí a chtěli jsme, aby lidé odcházeli s dobrým pocitem,” popisuje Jana Kremlová způsob nezbytného propouštění zaměstnanců, které se dotklo i obchodního týmu.

Nejlepším řešením při propouštění zaměstnanců je uzavřít se zaměstnancem dohodu. Dále Jana Kremlová také doporučuje, aby zaměstnanec podepsal 2 dokumenty – žádost o dohodu a dohodu samotnou. Zaměstnavatel si tím zajistí v případě právního konfliktu zpětnou nenapadnutelnost dání výpovědi. 

Doporučení pro samotný proces výpovědi zaměstnance ze strany zaměstnavatele jsou dle Jany Kremlové následující:

  • Rozhovor se zaměstnancem by měl trvat maximálně 20 minut.
  • Zaměstnavatel by měl zaměstnanci nabídnout zajímavou finanční kompenzaci.
  • Samotný rozhovor se sdělením výpovědi zaměstnanci příliš nenatahovat a nerozvádět. Mluvit přímo k věci.
  • Nepřipouštět další diskuze a polemizaci při rozmluvě se zaměstnancem a uzavřít to.

Protože propuštění zaměstnance je extrémně drahé, doporučuje Jana Kremlová raději dobře zvládnout nábor nových zaměstnanců. Zaměstnavatel si tak může ušetřit spoustu případných budoucích problémů.

Pusťte si webinář Ředitelé ředitelům a zjistěte, proč podle Jany Kremlové je nejproblematičtější nabírat zaměstnance do výroby a co si myslí o návrhu změny zákona o propuštění na hodinu.

Poslechněte si vyprávění, jak řešili problémy s alkoholem u špičkového mechanika, krádeže ze strany zaměstnanců nebo jak dopadl příběh ženy po skončení její mateřské dovolené, když žena nechtěla nastoupit zpět do práce.

Zajímá vás, jak výpovědi zaměstnancům řeší jeden z nejlepších headhunterů v Česku? Pusťte si webinář Ředitelé ředitelům s Markem Navrátilem, který ve svém životě podepsal již stovky výpovědí.

Společnost Alika je rodinný podnik, který vede od roku 1992 také Jana Kremlová. V současnosti je firma Alika jednou z největších továren na zpracování ořechů a máku v Evropě.

Firmu manželé Kremlovi budovali od nuly, dokonce jim v začátcích pražírna v Prostějově vyhořela. Prací v továrně sami strávili v začátcích podnikání téměř všechen svůj čas. 

Šetříte čas nebo jste často na cestách?

Záznamy rozhovorů s podnikateli si můžete také pustit v našem podcastu Ředitelé ředitelům.

Najdete je na Spotify a Apple podcast.

Odebírejte náš newsletter, tím získáte přehled o všech novinkách.

Pavla Tučková

Pavla Tučková

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci