Kde jste: Hlavní stránkaPřípadová studie MilyJezisku.cz: marketing bez jediné koruny

Případová studie MilyJezisku.cz: marketing bez jediné koruny

I při holení vymyslíme kvalitní strategii. Podívejte se, jak zvýšit návštěvnost o 263 % bez jediné koruny.

MilyJezisku.cz

Projekt MilyJezisku.cz vymyslel ředitel agentury Robert Němec 16. listopadu 2003 při holení. Ještě téhož dne navrhl jeho celkovou koncepci a vizuální ztvárnění. Vytvoření grafiky, naprogramování a sepsání textů trvalo pět dní a 21. listopadu 2003 byl projekt slavnostně spuštěn.

Jak je MilyJezisku.cz propagován

MilyJezisku.cz je, kromě toho, že to byl „bláznivý úlet“, zkoumán z hlediska efektivity jednotlivých marketingových kanálů. MilyJezisku.cz propagujeme pomocí tří kanálů: public relations, optimalizace pro vyhledávače (SEO) a virálního marketingu.

Public relations

Public relations bereme jako nedílnou součást naší práce a všech našich projektů. Dokonce si troufáme tvrdit, že v některých případech je efektivnější než optimalizace pro vyhledávače. O spuštění MilyJezisku.cz jsme v roce 2003 informovali všechna relevantní média. Stejně tak jsme se jim vhodně připomněli v roce 2004.

Na internetu má pak public relations ještě jeden aspekt: odkazování. Někdy je účinnější, když vám web věnuje trvalý odkaz na prestižním místě, než když o vás napíše článek, který brzo zapadne.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO)

MilyJezisku.cz je internetová služba, která nabízí pomoc s výběrem dárků před Vánoci. Proto je samozřejmé, že by měla být propagována prostřednictvím vyhledávačů. Vybrali jsme několik slov, o kterých si myslíme, že je zadávají lidé, kteří hledají informace k dárkům a Vánocům. Na tato klíčová slova službu MilyJezisku.cz propagujeme.

Virální marketing

Virální marketing je typ marketingu, který se šíří lavinovitě, samospádem mezi lidmi.

U MilyJezisku.cz funguje trojím způsobem:

  1. Pokud se uživatel přihlásí do služby, zašle se jeho příbuzným a známým e-mail o tom, že na webu MilyJezisku.cz je jeho seznam přání k Vánocům. Ti jej tedy musí navštívit. Web je zaujme, oni jej využijí, rozešlou svá přání příbuzným a známým, ti musí web MilyJezisku.cz navštívit a tak stále dál a dál.
  2. Po té, co uložíte seznam svých přáních, jste vyzváni, abyste o systému informovali své další přátele a kamarády. Protože nyní již v systému „nemáte co na práci“, mnoho lidí této možnosti využije.
  3. Ihned na hlavní stránce jste vybízeni k informování přátel o této službě.

Výsledky v roce 2003

Web MilyJezisku.cz byl spuštěn 21. listopadu 2003 (dva dny před tím, které vidíte již na grafu, jsme web testovali). Celková návštěvnost od 21. listopadu 2003 do 24. prosince byla 18 191 návštěv.

První částí marketingu byla public relations. Informace o službě jsme rozeslali do všech relevantních (i méně relevantních) médií. Právě u těch „méně relevantních“ se nám podařil největší „úlovek“. Magazín EURO o MilyJezisku.cz napsal jak v papírové, tak elektronické verzi.

O službě v roce 2003 informoval i Český rozhlas – Radiožurnál a byl hodnocen na webu Interval.

Druhou částí marketingu byla optimalizace pro vyhledávače (SEO). Na grafu je vidět, kdy které katalogy zaregistrovaly MilyJezisku.cz. Nejprve to byl Google. 8. prosince vidíte na grafu skok – ten den zařadil Google web MilyJezisku.cz na přední místa na vybraná klíčová slova. Druhý velký skok vidíte 12. prosince – to jsme se dostali do katalogu Seznamu.

Velký vliv na návštěvnost mělo bezplatné umístění na prestižním místě vyhledávače Caramba, což se dá považovat za součást public relations i SEO zároveň.

Graf: Na štědrý den zaznamenaly stránky rekordní návštěvnost.

Výsledky v roce 2004

Samotný obsah webu zůstal v letošním roce beze změny. Jenom jsme zkrátili některé texty, aby byl web ještě přehlednější (lidé neradi čtou).

Nárůst návštěvnosti o 263 %

Jak se ale můžete podívat na níže uvedeném grafu, návštěvnost se v roce 2004 zvedla v porovnání s rokem 2003 o 263 %. Zatímco byla v týdnu od 14. listopadu 2003 byla návštěvnost 1 021 návštěv, v týdnu od 14. listopadu 2004 jsme zaznamenali 3 704 návštěv.

E-mailový marketing

Do marketingového mixu jsme v roce 2004 zařadily ještě čtvrtý prvek: e-mailový marketing. Všem, kteří se minulý rok zaregistrovali, jsme rozeslali vtipný e-mail, kterým jsme se jim připomněli. Podle podmínek služby na to máme právo, jedná se tedy o e-mailový marketing opt-in. Naopak, jejich přátelům a příbuzným jsme nic nerozesílali, protože od nich nemáme explicitní souhlas.

Díky tomu taky také nepřišla ani jedna negativní reakce (obvinění ze spamu atd.).

Výhody e-mailového marketingu typu opt-in se ukázaly i na „úmrtnosti“ e-mailových adres. Pokud se uživatel bojí, že jeho e-mailová adresa bude zneužita, zadá e-mailovou, která je neplatná, nepoužívá ji, časem ji zruší. Nám se vrátilo pouhých 21 e-mailů.

Public relations

Z hlediska public relations bylo v roce 2004 největším úspěchem informování o službě v magazínu Novinky, na Pooh.cz a v rádiu Kiss. Kromě toho na nás odkazovala i vánoční edice Ženy-in.cz.

Další články se o nás objevili v magazínu Živě.cz, na webu Víra.cz, eKamarád.cz, a TAMeK,

Zmínku o nás přinesly i blogy oTTa.m a Oříšek.

Dostat odkaz na speciální seznam odkazů Caramba vyžadovalo v roce 2004 trochu více osobního úsilí (jako skoro vše v public relations), ale nakonec se to podařilo. Navíc jsme získali zadarmo velice krásný název odkazu (Dárky a Vánoce podle Tvého přání Ti přináší MilyJezisku.cz), který se běžné dává jenom placeným odkazům.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Optimalizace pro vyhledávače se v roce 2004 zaměřila na rozšíření počtu klíčových slov, zvýšení hustoty klíčových slov, lepší cílení na klíčovou skupinu, zlepšení popisků (copywriting) a budování zpětných odkazů. I díky tomu k nám proudí letos více návštěvníků z vyhledávačů.

Při zkoumání úspěšnosti konverze (kolik procent lidí službu skutečně využije a zadá svá přání) jsme letos zjistili podstatný procentuální nárůst. Protože jsme ale web samotný nijak zvlášť nezměnili, je naše vysvětlení následující: letos se služba dostala k lidem s dostatečným předstihem. Lidé ještě nemají vybrány své dárky a ví, že jejich okolí také pro ně ještě nemá vybráno dárky. Proto se nebojí zadat dárky, protože ví, že jejich přání může být ještě vyslyšeno.

A ještě jeden důležitý údaj náš výzkum webu MilyJezisku.cz zjistil: výběr dárků v České republice začíná poslední říjnový týden. Tehdy se totiž rapidně zvedla návštěvnost a lidé začali do vyhledávačů zadávat slova, která se týkají dárků a Vánoc.

Graf: Výběr dárků v České republice začíná poslední říjnový týden

A znovu opakujeme: do propagace jsme neinvestovali ani jednu korunu!

Doporučte tento článek přátelům

Robert je CEO. Vymýšlím a pracuji na tom, aby se naši klienti dostali a udrželi mezi první čtyřkou na trhu.

[contact-form-7 id="728" title="Příspěvek - Rychlý kontakt"]
Robert Le Veneur

Robert Le Veneur
Ředitel
Telefon +420 608 888 310