Kde jste: Hlavní stránkaJak zjistíte, na jakých stránkách zapracovat nejdříve – Přehled Obsah

Jak zjistíte, na jakých stránkách zapracovat nejdříve – Přehled Obsah

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Přehled Obsah pro vás bude jistě jedním z nejdůležitějších přehledů, neboť zobrazuje informace o stránkách, které byly navštíveny, přes kterou vstupní stránku k vám návštěvníci chodí, kam odchází či jaké klíčové slovo je na vaši stránku přivedlo.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

V přehledu Obsah – Hlavní obsah nalezneme tabulku s adresami vašich stránek a metriky o počtu zobrazení jednotlivých stránek, kolik lidí na dané stránce ukončilo prohlížení webu a další. Pro detailnější informace klikněte na adresu zvolené stránky, která vás přepne do okna, kde si přímo vyberete, jak chcete danou stránku dále analyzovat.

Pozor, chcete-li se dostat na samotnou stránku, musíte kliknout na symbol se šipkou, který se nachází nalevo od URL.

Proč je důležité pracovat s přehledem Obsah

Různé stránky vašeho webu mají různou hodnotu. Můžeme je posuzovat podle (jak uvidíte později) click-stream analýzy, Indexu USD a dalších užitečných hodnot. Ale přehled Obsah vám dává základní přehled bez složitých nastavení a analýz.

Stačí si kliknout na podstránku Hlavní obsah a uvidíte nejvíce navštěvované stránky. Stránky si ale můžete seřadit i podle dalších metrik. A teď co s tím?

Pohledů na optimalizaci stránek je více. Např. na nejvíce navštěvovaných stránkách byste měli zkontrolovat každou drobnost. Řekněme, že máte návštěvnost dané stránky 100 000 jedinečných zobrazení za měsíc. Nyní máte konverzi 2 % (stačí, že to odhadujete). To je 2 000 zákazníků za měsíc. Zvýšíte-li konverzi u takto navštěvované stránky o pouhého půl procentního bodu, získáte najednou o 1 000 zákazníků za měsíc navíc.

Anebo můžete v tomto přehledu zkoumat, proč na některých stránkách tráví uživatelé málo času. Někde to je dobře – ale jinde na škodu.

Rozhodně se ale musíte zaměřit na stránky, které mají velký poměr návratů (návštěvník ihned odejde z vašeho webu po shlédnutí první stránky) nebo míru ukončení (návštěvník právě zde ukončuje návštěvu vašeho webu).

Můžete si samozřejmě vytáhnout data (doporučujeme!) a křížově zjistit např. stránky s návštěvností více jak 10 000 jedinečných zobrazení, kde je zároveň největší míra opuštění. Protože optimalizovat stránky, které sice mají vysokou míru opuštění, ale nikdo na ně nechodí, nemá cenu.

Jak zjistíte, kam vám lidé klikají – teplotní mapy

V přehledu Obsah narazíte i na tzv. Překryvná data stránek. Tento přehled vám umožní zjistit, které odkazy na vašem webu jsou nejpopulárnější, na které se nejvíce kliká a které vedou ke konverzi.

Při ponechání původního nastavení Google Analytics ale narazíte na problém, kdy pokud máte na stránce více odkazů směřujících na stejnou stránku, bude se všem těmto odkazům připisovat stejná hodnota. Abyste dokázali odlišit, na který z těchto odkazů se více kliká, je třeba službu Google Analaytics nastavit ručně.

Funkce Překryvná data stránek však v Google Analytics nemá vysokou vypovídací schopnost. Když akceptujeme fakt, že se velice často přehledy nezobrazují, že si tuto funkci uživatelé pletou s Překryvnými daty mapy nebo že odkazům směřujícím na stejnou stránku je připsána stejná hodnota, jsou hodnoty s počty prokliků a konverzí jen velice orientační.

Navíc, pokud chcete v analytikách sledovat i vlastní subdomény, musíte provést zásah do sledovacího kódu, takže se funkce Překryvná data stránek zhroutí a ukazuje naprosto nesmyslné údaje. Na tento nedostatek poukazuje i samotná společnost Google.

Stejnou funkci jako Překryvná data stránek plní i teplotní mapy (heat maps). Teplotní mapy nenaleznete v Google Analytics, jsou to samostatné placené služby dalších firem, jako je CrazyEgg nebo ClickTale.

Naše agentura využívala CrazyEgg, nyní využíváme služeb ClickTalu. Tyto služby poskytují mnohem detailnější a věrohodnější analýzu vašeho webu, neboť se z nich dá lépe vyčíst, na které odkazy návštěvníci klikají. Navíc teplotní mapy zobrazují i místa, na která návštěvníci klikají a na kterých není žádný odkaz, což Google Analytics nedokáže.

 

Není vám jasné, proč by někdo klikal na místa, kde nejsou odkazy? Učebnicovým příkladem toho je jeden z našich klientů, časopis Profit (www.profit.cz), který měl na hlavní stránce umístěný krátký přehled kurzů měn se symbolem vlajek.

 

Ukázka teplotní mapy vytvořené službou CrazyEgg.

Lidé se často chtěli podívat i na jiné kurzy nebo vývoj kurzů, a proto klikali na text Kurzy měn (viz světlé pole v obrázku nahoře) nebo na symboly vlajek a mysleli si, že se tak dostanou na nějakou stránku věnovanou kurzům.

Ani jednoho z toho přitom nebyl odkaz. Na základě analýzy jsme navrhli vytvořit celou novou sekci Kurzy měn. Hlavní stránka této sekce je dnes druhou nejnavštěvovanější stránkou celého webu v naprosto těsném závěsu za hlavní stránkou.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci